Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Šiauliuose baigiamas įrengti Pasaulio tautų teisuolių skveras

Šiauliuose baigiamas įrengti Pasaulio tautų teisuolių skveras, jį atverti ketinama spalio pabaigoje.
Gamtos turtai Šiaulių krašte
Gamtos turtai Šiaulių krašte / Šiaulių TIC nuotr.
Temos: 1 Šiauliai

„Spalio 22 dieną bus atidarymo šventė, pakviesti ambasadoriai, kariuomenės vadas ir kiti svečiai“, – BNS šią savaitę sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Skveras įrengtas Vilniaus ir Ežero gatvių sankirtoje, netoliese buvo vartai į buvusį žydų getą. Erdvėje bus pagerbtos ne tik Holokausto aukos, tačiau ir Šiaulių krašto Pasaulio tautų teisuoliai.

„Sutvarkyta aplinka ir yra monumentas su iškaltomis pasaulio tautų teisuolių pavardėmis. Manau, kad ši vieta bus stipriai lankytina, manau, kad sulauksime ne vienos žydų bendruomenės narių ekskursijos“, – teigė Šiaulių vadovas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, Šiauliuose prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 8 tūkst. žydų, kurių persekiojimas prasidėjo 1941 metų birželio 26 dieną, kai miestą užėmė nacistinės Vokietijos kariuomenė.

Pirmosios Šiaulių žydų žudynės įvykdytos 1941 metų birželio 29 dieną Luponių miške, 12 km už miesto, vasarą ten nužudyta keli tūkstančiai žydų ir kitų tautybių žmonių, nuo liepos Šiaulių kalėjime kalinti žydai buvo šaudomi šalia Pročiūnių kaimo, 7 km už Šiaulių.

Iki geto įsteigimo sušaudyta apie 1 tūkst. Šiaulių žydų.

Šiaulių getas pradėtas steigti 1941 metų liepą, perkėlimas į getus užbaigtas rugpjūčio viduryje – 4-5 tūkst. žydų buvo suvaryti į „Kaukazo“ priemiesčio (tarp Rėkyvos ir Vilniaus gatvių) ir Trakų-Ežero gatvių getus. Dalis žydų į getus netilpo.

1941 metų rugsėjį Šiaulių žydai buvo šaudomi šalia Bubių kaimo, 15 km už Šiaulių, taip pat Gubernijos miške prie Normančių, 9 km už Šiaulių.

Atrinkti nedarbingi žydai buvo perkelti į Žagarę, kur jie taip pat vėliau sušaudyti.

1943 metų spalio 1 dieną Šiaulių getas pertvarkytas į SS koncentracijos stovyklą, lapkritį iš geto, manoma, kad į Osvencimą, buvo išvežta 570 vaikų ir 260 senukų.

Geto likvidacija pradėta 1944 metų liepos 15 dieną, keli tūkstančiai žydų išvežti į Štuthofo koncentracijos stovyklą.

Karo pabaigos sulaukė 350-500 Šiaulių žydų.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje iš viso nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Iki karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Izraelyje įsikūręs Holokausto atminimo centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs 918 lietuvių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos