„Tai iš tikrųjų labai harmoninga ir šviesi muzika. Joje nėra destrukcijos – kai jos klausai ar groji, širdis džiaugiasi, tampi laimingesnis“, – sakė koncerto sumanytojas, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas. Vasario 26 d. koncertą galės išgirsti ir Kauno valstybinės filharmonijos lankytojai.
Idėja surengti baroko muzikos koncertą kilo neatsitiktinai. Baroko muzika A.Radziukyną lydi jau seniai – nuo studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje laikų muzikantas organizuodavo barokinius koncertus, su kuriais keliaudavo po visą Lietuvą. A.Radziukynas pasakojo, kad meile šiai muzikai jį užkrėtė mokytojas, žymus fleitininkas, kamerinės muzikos ansamblio „Musica Humana“ įkūrėjas ir vadovas prof. Algirdas Vizgirda.
Gražiausių baroko kūrinių kamerinį koncertą surengti sumanęs A.Radziukynas, kolegų šiltai vadinamas koncerto meno vadovu, į tokius epitetus juokdamasis tik numoja ranka.
„Visi mes čia lygūs ir visi dirbam labai kūrybingai“, – po repeticijos kalbėjo A.Radziukynas. Menininko meilę muzikai išduoda spindinčios akys ir užsidegimas kalbant apie koncerto kūrybinį procesą: „Zbignievas Levickis pasiūlė mandolinų koncertą pagroti. O, sakau, paklausysiu! Kaip įdomu! Šviesi muzika, fantastika – pietų Italija, mandolinos! Čia pas mus saulės mažai, saulė bus čia – liuks! Kai jie pirmą kartą užgrojo, aš išėjau – ir tiek šviesos buvo mieste! Buvau labai laimingas“, – šypsodamasis pasakojo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistas.
Koncerte gros orkestro primarijai
Sugalvojęs koncerto idėją, A.Radziukynas džiaugėsi, kad jo vizijai pritarė kolegos ir sutiko kartu muzikuoti.
„Labai džiaugiuosi, kad maestro Gintaras Rinkevičius suteikė galimybę atlikti šitą koncertą. Jame gros puikūs muzikantai. Visi jie praktiškai primarijai – groja pirmuosiuose pultuose, – pasakojo atlikėjas. – Šalia darbo orkestre, muzikantai taip pat groja ir savo ansambliuose: Ieva Sipaitytė – „Chordos“ kvartete, Povilas Jacunskas – „FortVio“ trio, Toma Bandzaitytė ir Ričardas Vytas – „Musica Humana“, Andrius Puplauskis – Šv. Kristupo kvintete. Užtat lengva dirbti drauge – jie labai gerai išmano muziką, taip pat ir barokinę, yra puikūs kamerinės muzikos atlikėjai“, – gerų žodžių kolegoms negailėjo A.Radziukynas.
Sudėtingiausia – atsipalaiduoti
Intensyviai vykstant koncerto repeticijoms, A.Radziukynas sakė, kad nors daug metų kartu dirbantiems muzikantams susigroti nėra sunku, kyla savų iššūkių.
„Barokas – labai savitas stilius, kurį reikia įvaldyti, turėti specifinių žinių. Sudėtingiausia yra atsipalaiduoti. Reikia mokėti reikalingus kanonus pagroti, bet juose tu gali būti labai laisvas – kaip džiaze, – aiškino orkestro muzikantas. – Pavyzdžiui, jeigu yra pasikartojantis motyvas, visur baroke jis turi būti kažkoks kitoks. Antrą kartą temos taip pat pagroti negali, nes bus banalu ir neįdomu“, – apie baroko muzikos subtilybes pasakojo A.Radziukynas.
Priešnuodis negatyvumui
Pasak menininko, baroko muzika gali veikti ir kaip puikus priešnuodis mūsų visuomenėje įsigalinčiam negatyvumui.
„Dabar labai daug destrukcijos, susvetimėjimo, egoizmo, vartotojiškumo – galvojimo tik apie save. O iš tiesų juk esame vieni su kitais susiję, tik to nenorime pripažinti. Manau, kad turėtume jaustis labiau atsakingi vieni už kitus“, – svarstė A.Radziukynas.
Muzikantas pridūrė, kad modernus menas jam dažnai ne toks patrauklus būtent todėl, kad suteikia nusivylimo.
„Aš noriu groti tai, kas mane pakylėja aukščiau, suteikia daugiau šviesos ir laimės“, – sakė A.Radziukynas. Menininkas pabrėžė, jog tai nereiškia, kad baroko muzika nėra įvairialypė. Priešingai – joje labai daug išraiškos: filosofijos ir apmąstymų, liūdesio ir džiaugsmo.
„Pavyzdžiui, A.Vivaldi ir G.B.Pergolesi kūriniuose atsiranda viena tokia lyg ir nuliūdusi dalelė prieš pat pabaigą. Bet aš vis galvoju, kad čia lyg du vaikai bendrautų. Kai vaikystėje mane mama pakviesdavo: „Andriau, eik valgyt!“, aš taip nenorėdavau išsiskirti su savo draugais lauke! Iš čia tas liūdesėlis: aš pavalgysiu ir dar sugrįšiu. Tu lauksi manęs? Lauksiu. Liūdesėlis atsiranda, bet jis šviesus, šiltas – ir kūrinys baigiasi šviesiai“, – pasakojo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistas.
Vasario 25 dieną koncerte „Baroko perlai“ Vilniaus kongresų rūmuose gros žymūs Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantai – fleitininkas Andrius Radziukynas, fagotų grupės koncertmeisteris Andrius Puplauskis, orkestro koncertmeisteris ir pirmasis smuikas Zbignievas Levickis, antroji orkestro koncertmeisterė smuikininkė Ieva Sipaitytė, antrų smuikų koncertmeisteris Dainius Narkevičius, kontrabosų grupės koncertmeisteris Arūnas Kučinskas, violončelininkai Povilas Jacunskas ir Arnas Kmieliauskas, smuikininkai Toma Bandzaitytė ir Vytautas Martišius, altininkas Ričardas Vytas, klavesinininkė Vaiva Eidukaitytė-Storastienė ir timpanistas Sigitas Gailius. Vasario 26 d. Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantai surengs koncertą ir Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistų kamerinis koncertas „Baroko perlai“ įvyks vasario 25 d. 18 val. Vilniaus kongresų rūmuose, „Žavingasis barokas“ – vasario 26 d. 17 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje.