Seniai matytus kolegas sutikę aktoriai vos spėjo sveikintis ir sakyti komplimentus, o šventę surengęs teatro vadovas Egidijus Stancikas neslėpė, jog šis vakaras atspindi viską, ko siekia dabartinė KVDT administracija. „Norime, kad teatras būtų pilnas žmonių – ir žiūrovų, ir kolektyvo narių. Tik toks teatras yra amžinai jaunas“, – sakė dabartinis KVDT direktorius E.Stancikas.
KVDT gali teisėtai didžiuotis pradėjęs Lietuvos profesionaliojo teatro gyvavimą. Jo atsiradimą lėmė Lietuvos meno kūrėjų draugijos 1920 metais įkurtos Dramos ir operos vaidyklos. 1920 metų gruodžio 19-ąją buvusiuose rusų Miesto teatro rūmuose (dabar – Kauno valstybinis muzikinis teatras) suvaidintas Juozo Vaičkaus režisuotas spektaklis „Joninės“ tapo lietuviško dramos teatro startu. Iki 1931 metų, kai Šiauliuose buvo įkurtas filialas, tai buvo pirmas ir vienintelis profesionalus teatras visoje Lietuvoje.
Išaugino talentus
Šventėje, kuri prasidėjo šiuo metu vis dar remontuojamoje Didžiojoje scenoje, buvo prisiminti ne tik reikšmingiausi įvykiai, bet ir čia dirbę žmonės. Veteranai – aktoriai ir režisieriai, savo darbais reikšmingai prisidėję prie KVDT istorijos, apdovanoti Kauno miesto medaliais. Kauno miesto burmistro Jono Vileišio pasidabruoti medaliai įteikti režisieriams Jonui Jurašui, Gyčiui Padegimui, Jonui Varnui ir Henrikui Vancevičiui, o žalvariniai J.Vileišio medaliai skirti keletui ilgamečių KVDT aktorių.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Aktorė Regina Varnaitė ir Kultūros ministras Arūnas Gelūnas |
Viena iš apdovanotųjų, aktorė Regina Varnaitė, prisipažino, kad Kauno dramos teatras – visas jos gyvenimas. „Kai atėjome į teatrą 1947 metais, buvome vaikai. Tuometiniai senbuviai – Antanina Vainiūnaitė, Juozas Stanulis. Dabar aš jaučiuosi taip, kaip tada jie. Linksmai gyvenome. Bet atmosfera visada buvo darbinga, nes teatras negali nuobodžiauti“, – sakė daugiau nei 60 metų KVDT dirbusi aktorė.
Prieš porą metų KVDT kolektyvas atjaunėjo: prie senbuvių prisijungė 2004 metais Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje surinkto dramos aktorių kurso, kuriam vadovavo prof. Algė Savickaitė, auklėtiniai. Šviežias kraujas įnešė gyvybės – teatre pradėti statyti įvairesni kūriniai, kuriuose kartu vaidina skirtingų kartų artistai.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Teatre galima pamatyti uždraustąjį Šv. Mergelės Marijos paveikslą iš 1972 m. Jono Jurašo pastatyto spektaklio „Barbora Radvilaitė“. |
Daugiau nei dešimt metų KVDT dirbanti aktorė Ugnė Žirgulė džiaugėsi, kad jos kartos aktoriams teko galimybė dirbti tiek su teatro veteranais, tiek su jaunimu. „Kauno dramos teatras išskirtinis, jis tikras. Mūsų kolektyvas labai stiprus. Iš kartos į kartą pereina labai daug dalykų. Aš pati esu iš tos kartos aktorių, kurie dar galėjo pabendrauti su veteranais. Labai gaila, kad daug jų jau išėjo. Kai kurių labai trūksta. Nenuvertinčiau ir jaunimo. Jauni žmonės, kurie nešiojasi teatrą širdyje, lygiai taip pat tiki juo, kaip ir mes“, – sakė KVDT aktorė U.Žirgulė.
Išskirtiniai eksponatai
Vienu iš jubiliejaus akcentų tapo teatre atidengta žymiausių KVDT kūrusių ir tebekuriančių aktorių, režisierių, scenografų, kompozitorių ir dramaturgų Atminties siena. Greta nuotraukose įamžintų spektaklių akimirkų ekspozicijoje galima išvysti ir kitų eksponatų: perukų, butaforinių ginklų, paveikslų. Atminties sienoje eksponuojamas ir legendinis, uždraustasis Šv. Mergelės Marijos paveikslas iš 1972 metų J.Jurašo pastatyto spektaklio „Barbora Radvilaitė“, kurį išsaugojo pats režisierius. Greta jo galima išvysti ir šiame spektaklyje pagrindinių aktorių vilkėtus rūbus – Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto kostiumus.