Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tadas Černiauskas atskleis, kaip iš fotografijos uždirbti milijoną?

Pokalbis su Tadu Černiausku gali būti lemtingas. Jis inspiruoja keisti gyvenimą. Yra liudininkų – kelis pažįstamus menininkas įkvėpė mesti samdomą darbą ofise ir visa širdimi atsiduoti hobiui.
Tadas Černiauskas
Tadas Černiauskas / Organizatorių nuotr.

Ir pats Tadas Černiauskas pasielgė panašiai – prieš kelis metus paliko savo profesiją – architektūrą ir ėmė fotografuoti. Savamoksliškai. O jau po poros metų apie jo projektus „Blow Job“, „Revealing The Truth“ ir „Comfort Zone“ sužinojo pasaulis. Apie menininką iš Lietuvos rašė eilė įtakingų interneto portalų ir leidinių, kurie ant viršelių deda tokių asmenybių, kaip Angelina Jolie ar Barakas Obama nuotraukas: „Daily Mail“, „Guardian Weekend“, „The Telegraph“, „The Sun“, „BILD“ ir daug kitų. Pernai atidaryta Tado Černiausko paroda prestižinėję „Saatchi“ galerijoje Londone. Jį samdo fotografuoti visame pasaulyje, tokios kompanijos kaip „Samsung“, „BMW“.  Už kelių savaičių apie žaibišką sėkmę ir drąsą ryžtis pokyčiams Tadas Černiauskas žada papasakoti fotofestivalyje SNAP, kovo 15 dieną.

– SNAP festivalyje Jūsų paskaita – viena iš labiausiai intirguojančių: „Kaip iš fotografijos užsidirbti milijoną?“ Net ilgus metus fotografuojantis profesionalas Tomas Kauneckas viename interviu prasitarė, kad norėtų šios paskaitos paklausyti. Bet ar įmanoma Lietuvoje tą milijoną iš fotografijos užsidirbti?

– Dirbant vien Lietuvos rinkoje – nelabai tikiu, kad galima. Tačiau gyvenant Lietuvoje, bet dirbant su užsienio užsakovais, tai yra įmanoma. Pats tokiu principu dirbu – šiais laikais nėra sudėtinga susikrauti lagaminą ir išskristi kelioms dienoms į kitą šalį nufotografuoti projekto.  Be to, užsienyje dirbti yra maloniau, nes ten menininko darbas labiau vertinamas. Pas mus yra įsivyravęs stereotipas, kad kuriantys žmonės gyveną bohemišką gyvenimą ir vos suduria galą su galu. O tokiuose miestuose, kaip Londonas, Berlynas ar Niujorkas į meninkus požiūris kiek kitas – ten jų darbai labiau vertinami, mokami visai kiti atlyginimai bei skiriasi pati darbo etika.

– Ar netraukia apsigyventi užsienyje?

– Esu kosmopolitas, visada svajojau, kad mano pasiekimai būtų žinomi pasaulyje. Bet gyventi man patinka Lietuvoje ir iš čia visur skraidyti.

– Pats esate iš fotografijos uždirbęs milijoną?

Pinigai niekada nebuvo mano tikslas, o tas „milijonas“ – tai tik metafora, reiškianti, kad iš kūrybos galima gyventi negalvojant apie tai, kaip sudurti galą su galu.

– Atvirai pasakius, pinigai niekada nebuvo mano tikslas, o tas „milijonas“ – tai tik metafora, reiškianti, kad iš kūrybos galima gyventi negalvojant apie tai, kaip sudurti galą su galu. Jie suteikia laisvės, leidžia patogesnę buitį, daugiau keliauti, jausti laisvę kuriant. Kai visą tai turi – konkretus skaičius banko sąskaitoje yra nereikšmingas, tai šalutinis dalykas. Man svarbiausias yra kūrybinis malonumas, galimybė būti nevaržomam, dirbti su skirtingais projektais ir tai, kad mano kūriniai būtų vertinami, ekspoanuojami pripažintose galerijose.

– Jau savo pirmaisiais projektais patraukei tarptautinį dėmesį – apie tave rašė daugybė įtakingų žiniasklaidos leidinių ir portalų. Ar ši sėkmė – atsitiktinumas, ar, visgi, sąmoningai dėliojai veiksmus, kad sulauktum atgarsio?

– Apie tokią sėkmę svajojau, tik nesitikėjau, kad ji lydės jau pirmąjį projektą. O patraukti dėmesį šiais laikais nėra sunku – internete informacija skilnda žaibiškai. Yra socialiniai tinklai, įvairūs portalai, kuriose galima publikuoti savo darbus. Jei jie bus geri, juos tikrai pastebės.

– Jei iš fotografijos galima uždirbti dideles sumas pinigų, ar neatsiranda šioje srityje verslininkų, kurie neturi kūrybinės gyslelės? Ar įmanoma nebūnant talentingu pralobti iš šios srities?

– Įmanoma. Pavyzdys – Peter Lik, susikrovęs keliasdešimt milijonų dolerių iš savo darbų. Jis yra geras verslininkas – sugebėjo įteigti pirkėjams, kad jo darbai vertingi. Tačiau jo kūrinių meno pasaulis nevertina ir tikėtina, kad jo fotografijos niekada neatsidurs galerijose. Jausčiausi labai nelaimingas, jei man taip atsitiktų: už mano darbus būtų mokami dideli pinigai, tačiau jie būtų beverčiai menine prasme.

– Ar gali iš fotografijos uždirbti mėgėjas, šią sritį laikantis tik hobiu?

– Ir aš buvau mėgėjas. Pradėjau nuo vestuvių fotografavimo, pats visko išmokau. Manau, šiais laikais yra visos galimybės parodyti savo fotografijas pasauliui. Nufotografavote įvykį – galite nusiųsti naujienų agentūroms. Nufotografavote gamtą, šeimą, draugus ir jums tos nuotraukos atrodo gražios – dėkite į internetą, dalinkitės, rodykit kitiems. Yra daug specializuotų portalų, kuriuose galite būti pastebėti. Svarbiausia, tai, ką darote,  darykite nuoširdžiai, neimituokite kito braižo, ar tai būtų fotografija, ar kita sritis. Tikrai atsiras žmonių su panašiu skoniu, kuriems patiks jūsų darbai.

– Ar susidomėjusiems, kaip iš fotografijos uždirbti milijoną, per paskaitą SNAP festivalyje tikėtis konkrečių patarimų?

– Patarimų bus. Bet pagrindinis mano paskaitos tikslas – įkvėpti žmones nebijoti gyvenime išeiti iš komforto zonos. Esu sutikęs žmonių, kurie dirbo ofise samdomą darbą ir laisvalaikiu fotografavo. Jie priėjo tokią ribą, kai jautė, jog nori užsiimti tik tuo, kas teikia malonumą. Tačiau abejojo, ar bus galima iš fotogafavimo išgyventi. Padėjau apsispręsti. Nes iš fotografijos ne tik galima gyventi, bet galima ir gerai gyventi. Svarbiausia – nebijoti svajoti. Ir būti nuoširdžiam.

Tadą Černiauską sutiksite kovo 15 d. LITEXPO parodų centre, kur jau 7 kartą vyks didžiausias renginys fotografijos mėgėjams – fotofestivalis „SNAP“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais