Tautosakininkei N.Laurinkienei įteikta J.Basanavičiaus premija

Trečiadienį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje mitologei ir tautosakininkei Nijolei Laurinkienei įteikta Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija. „Prasminga, kad ši premija pavadinta tautos patriarcho Jono Basanavičiaus vardu. Jis – vienas iš etnologijos pradininkų Lietuvoje, ypač gerai suvokęs, kokią didžiulę reikšmę tautos savivertei turi žinios apie savo šaknis“, – įteikdamas šią premiją sakė prezidentas Gitanas Nausėda.
Nijolė Laurinkienė
Nijolė Laurinkienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip pranešė Prezidentūra, jis dėkojo premijos laureatei, kad ji tautos patriarcho uždegtą fakelą neša toliau, nušviesdama kelią Lietuvos kultūrai, mokslui ir valstybei.

Nacionalinė J.Basanavičiaus premija Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyriausiajai mokslo darbuotojai N.Laurinkienei skirta už reikšmingus mokslinius baltų mitologijos ir pasaulėvaizdžio tyrimus, etninės kultūros ir lietuvybės pamatų stiprinimą, visuomenės švietimą.

„Etninė kultūra toli gražu nėra praeities suvenyras, kuriam vieta tik muziejuose ar tautosakos knygose. Ji gyva – ne tik pulsuojanti kiekvieno iš mūsų gyslomis, bet ir gyvybinga, dinamiška – besikeičianti, prisitaikanti prie laikmečio aktualijų. Įsileidžianti jos esmę atitinkančias naujoves ir atmetanti tai, kas nelimpa prie per daugelį amžių susilydžiusio branduolio“, – savo kalboje teigė valstybės vadovas.

N.Laurinkienė yra paskelbusi per 130 mokslo straipsnių Lietuvos ir užsienio mokslo leidiniuose, ji yra keturių svarbių ir esmingas lietuvių mitologijos temas atskleidžiančių knygų autorė.

Jos kandidatūrą teikusio Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rekomendacijoje pažymima, kad mokslininkės straipsniuose ir monografijose nagrinėjami iki tol mažai tirti svarbieji baltų mitiniai vaizdiniai. Visi jos per daugelį metų paskelbti tyrimai drauge atskleidžia sisteminį baltų mitologijos pjūvį.

Kultūros ministerijos iniciatyva Jono Basanavičiaus premiją Vyriausybė įsteigė 1992 metais, 2017-aisiais ji įgijo nacionalinės premijos statusą.

Premija skiriama už reikšmingus darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu ir sklaida.

Premijos dydis – 30,4 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai