Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Trumpametražių miuziklų festivalio „MfESt“ kūrėjų darbuose – ištikimybė lietuviškam savitumui

Rugsėjo mėnesiui perkopus į antrąją pusę Vilniuje bus pristatytas visiškai naujas projektas – trumpametražių miuziklų festivalis „MfESt“. Kūrybiniai renginio darbai visu greičiu juda link galutinio jų išpildymo rezultato. Įgyvendinti „MfESt“ idėją Lietuvoje panoro ne tik mūsų šalies, bet ir užsienio kūrėjai bei atlikėjai. Festivalio scenoje žiūrovai išvys daugelio klausytojų širdis spėjusį užkariauti dainininką Ilja Aksionovą, auksiniu Lietuvos balsu tituluotą Aistę Lasytę, aktorę Gintarę Latvėnaitę ir kitus puikiai pažįstamus bei šaliai nusipelniusius meno žmones.
Jonas Sakalauskas
Jonas Sakalauskas / Simonos Banytės nuotr.
Temos: 1 Miuziklas

„MfESt“ meno vadovas bei vieno iš šešių festivalyje pristatomų trumpametražių miuziklų bendraautorius Jonas Sakalauskas prabilo apie netikėtumus, laukiančius žiūrovų renginio premjeros metu, klausimus, kamuojančius „MfESt” kūrėjus bei atlikėjus, artėjant festivalio datai, ir kitas intriguojančias detales iš pasiruošimo užulisių.      

– Rudenį Vilniuje žiūrovai išvys trumpametražių miuziklų festivalio „MfESt“ premjerą. Esate šio projekto meno vadovas. Sakykite, kaip sekasi kūrybinėms grupėms susidoroti su iššūkiu – kurti trumpametražius miuziklus?

– Ši užduotis – kurti trumpametražius miuziklus yra sudėtinga ir neįprasta. Tačiau, esu įsitikinęs, jog tokio pobūdžio projektas, bus itin reikšmingas žingsnis puoselėjant miuziklo žanrą mūsų šalyje. O kaip kūrėjams ir atlikėjams pavyks padėti pamatus šio žanro plėtotei, pamatysime ir drauge su žiūrovais įvertinsime per „MfESt“ premjerą rugsėjį. Visos kūrybinės  komandos, rengiančios miuziklus šiam festivaliui, labai stengiasi. Tačiau net ir tobuliausias darbas meniniame procese negarantuoja tobulo meninio rezultato.   

– Pirmoji kūrybinių darbų peržiūra jau greitai. Kokie dileminiai klausimai artėjant prie festivalio pristatymo finišo tiesiosios dažniausiai kyla „MfESt“ kūrėjams ir atlikėjams?

– Atlikėjams svarbiausia – kuo geriau atlikti paskirtą vaidmenį, atrandant savąjį raktą į interpretaciją. Tai – išliekantis prioritetas kiekvienam iš jų. Festivalio kūrėjų  komandose šiuo metu didžiausia atsakomybė gula ant režisierių, dirigento, šviesų dailininko bei scenografų pečių. Visada kyla tie patys klausimai: kokiu būdu apjungti skirtingas sceninio veikalo detales į darnią visumą? Kaip atlikus sumanytus darbus atrodys galutinis turinio išpildymo rezultatas..? Šiek tiek lengviau atsikvėpti gali „MfESt“ kompozitoriai ir libretų (aut. past. žodinių tekstų) autoriai, jie savo darbą jau atliko. 

– Stengiatės įleisti miuziklo šaknis Lietuvoje. Ar tai reiškia, kad trumpametražiuose miuzikluose bus ir tam tikrų lietuviškumo bruožų?

– Lietuviškumo dvasia šiuose miuzikluose tikrai bus juntama. Turinio tematika, kalba, atlikijai, muzikos bruožai atspindės lietuviškumo savitumą. Mes negalime nutolti nuo to, kas būdinga mūsų tautos žmonių kasdienybei. Tai būtų tarsi savęs atsisakymas, to daryti tikrai neketiname.   

– Praskleiskite paslapties šydą – kokių netikėtumų gali tikėtis žiūrovai, susirinkę į „MfESt“ premjerą?

– Svarbiausias kriterijus kuriant trumpametražius muzikinius scenos veikalus buvo miuziklo turinio aktualumas. Kiekvienas kūrėjas į šį aspektą žvelgė per savąją prizmę. Manau, jog festivalyje pristatomuose miuzikluose žiūrovai pamatys tikroviškas, kuriozines situacijas, atspindinčias realybę. Galbūt kai kurios iš jų atrodys keistos, ne kiekvienam atpažįstamos.  

– Kas tarpusavyje sies kiekvieną iš šešių miuziklų? O gal jie bus visiškai skirtingi?

– Miuziklai bus visiškai skirtingi. Tačiau tam tikros kertinės detalės: aplinkybės, išraiškos forma bei daugelis kitų aspektų galbūt leis šiuos scenos veikalus neregimais siūlais apjungti į bendrą visumą. Vis dėlto, kol kas dar per anksti šiuos dalykus patvirtinti arba paneigti. Viskas paaiškės, kai sumanytų kūrybinių darbų procesas judės link pabaigos. Kurdami miuziklus, temų, kurios vienaip ar kitaip juos sietų, neieškojome. Kūrėjams buvo palikta visiška laisvė.   

– Kūrėjų ir atlikėjų komandose daugybė žinomų vardų. Tarp jų: Ilja Aksionovas, Oneida Kunsunga, Aistė Lasytė, Tadas Gryn, Ingrida Žiliūtė, Andrius Rožickas, Gintarė Latvėnaitė bei daugelis kitų. Kokius juos žiūrovai išvys „MfESt“ scenoje? Gal kuris nors iš minėtų žmonių atsiskleis dar nematytame amplua?

– Naujų amplua ieškojimas nebuvo pagrindinis „MfESt“ sumanytojų tikslas. Mes siekiame sudominti Lietuvos kūrėjus, atlikėjus bei paskatinti juos ateityje dirbti miuziklo žanro srityje. Tai – geriausias amplua (šypsosi).

– Sakykite, ar labai pakito pirminė trumpametražių miuziklų festivalio idėja, kai ėmėtės ją realizuoti? Ką teko keisti ir kodėl?

– Manau, jog idėja nepakito. Mums buvo aktualu sukurti miuziklo žanro platformą Lietuvoje – sudominti kūrėjus ir atlikėjus, kurie tęstų ieškojimus šioje srityje toliau. Taigi platformą nutiesėme, o koks bus galutinis šio išskirtinio žingsnio rezultatas, visuomenė išvys netrukus, antrojoje rugsėjo pusėje, kai Vilniuje duris atvers „MfESt“ festivalis.

Trumpametražių miuziklų festivalio „MfESt“ premjera – rugsėjo 18 dieną „Compensa” koncertų salėje, Vilniuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai