„Dažnai sakoma, kad žmonės nebeskaito, jiems nebereikia rimtos literatūros, bet kai susitinki su skaitytojais, pasišneki, pamatai, kad jie ne tik skaito, bet jiems reikia įvairios literatūros. Todėl sugalvojome surengti Vilniaus knygų festivalį, kuriame bus rimta literatūra, bet laisva atmosfera, – šypsodamasis idėją pristatė vienas festivalių organizatorių, leidyklos „Kitos knygos“ direktorius Gediminas Baranauskas.
Penktadienį, rugsėjo 14 d., 15 val. festivalis atvers VDA ekspozicijų salių „Titanikas“ duris. Čia skaitytojai galės įsigyti intelektualios literatūros, pabendrauti su autoriais, leidėjais ar dalyvauti daugiau nei 60-tyje suplanuotų renginių.
„Norime pakviesti skaitytojus į literatūrinį šėlsmą, kuriame bus daug gerų knygų ir geros muzikos. Vyks knygų pristatymai, diskusijos, įvairių formų poezijos ir prozos skaitymai, o kiemelyje koncertuos „Garbanotas bosistas“, „Ir visa tai kas yra gražu yra gražu“, „Banda Dzeta“ ir kitos grupės bei atlikėjai. Visi renginiai – nieko nekainuoja ir užkrės hipiška dvasia!“ – intrigavo knygyno „Eureka!“ vadovė Eurika Stogevičienė.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus knygų festivalio“ pristatymas |
Žinoma, svarbiausias Vilniaus festivalio tikslas – pasiūlyti skaitytojams rimtosios, intelektualiosios literatūros, kuri tiek Vilniaus knygų mugėje, tiek didžiųjų Lietuvos knygynų tinkluose neretai paskęsta tarp populiarių ir komerciškai patrauklių knygų.
„Sunku apibrėžti, kas yra rimta, gera literatūra – ji skatina mąstyti, teikia skaitytojui daugiau negu pramogą. Mano kaip leidėjo patirtis rodo, kad sudėtingesnės literatūros pardavimai labai mažėja, atsiranda grėsmė, kad ji gali visai pranykti – juk kuo mažiau jos yra, tuo mažiau jos skaito, – aiškino festivalio organizatorius, leidyklos „Baltos lankos“ vyriausiasis redaktorius Saulius Repečka. – Šiame festivalyje norime garsiai pasakyti, kad rimta literatūra yra ir mes ją leidžiame. Čia tikrai nebus svajonių ir meilės romanų ar popžvaigždžių biografijų.“
Vilniaus knygų festivalis atiduos pagarbą Anapilin iškeliavusiai kultinei Vilniaus asmenybei – avangardinio kino kūrėjui, melomanui ir muzikantui Artūrui Barysui-Barui. Kaip tik prieš šį renginį leidėjai spėjo išleisti knygą „Pasaulis pagal Barą“.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus knygų festivalio“ pristatymas |
„Šis festivalis visiškai atspindės Baro asmenybę. Čia bus labai daug knygų – Baro kambarys irgi buvo jomis užverstas taip, kad šuo, įėjęs į kambarį, turėdavo išeiti atbulomis, nes negalėdavo apsisukti“, – pasakojo knygos apie šį menininką sudarytojas ir idėjos autorius Gediminas Kajėnas.
Be knygos pristatymo penktadienį, festivalyje įvyks A.Baryso-Baro avangardinių filmų peržiūros.
Modernaus meno centras (MMC) festivalyje pristatys keturias meno edukacijai skirtas knygas, kuriomis siekiama užsiauginti meno vartotojų.
„Leidybos ėmėmės iš bėdos, ne iš gero gyvenimo, nes jei nieko nedarai, užvaldo chaosas. Lietuvoje su menu nėra blogai – blogai su meno vartotojais. Jei norime, kad jie pas mus ateitų, turime užsiauginti savo publiką, kuri domėtųsi ir suvoktų, kas yra menas, – aiškino MMC direktorė Danguolė Butkienė. – Nors formaliai šios gausiai iliustruotos knygos skirtos vaikams, bet jas gali skaityti visi – juk meno srityje neišprusęs suaugęs žmogus yra lyg vaikas.“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ričardas Šileika |
Taip pat skaitytojai galės susipažinti su Leonido Donskio knyga „Susitikimai: akimirkos portretai“, Vaivos Grainytės „Pekino dienoraščiais“, Paulo Krugmano „Įveikime ekonominę depresiją“ ir daugeliu kitų dėmesio vertų knygų.