T.Kauneckas |
Paskaitas apie fotografiją vedė prezidentės Dalios Grybauskaitės oficialaus portreto autorius ir žinomas mados fotografas Tomas Kauneckas, lietuvių kilmės amerikietis fotografas Andrew Miksys, žymus portretistas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys Algimantas Aleksandravičius.
Fotokonferencijos sumanytojas T.Kauneckas teigė, kad pirmą kartą vesti tokio pobūdžio konferenciją buvo labai neįprasta, tačiau sumanymas su kaupu atsipirko – renginys sulaukė gausaus būrio lankytojų – salėje paskaitų klausėsi apie 400 žmonių.
„Susidomėjimas fotografija kyla kaip lėktuvas į dangų“, – žmonių susidomėjimu džiaugėsi menininkas. T.Kauneckas surengti tokio pobūdžio renginį nusprendė jausdamas didelį tokių konferencijų poreikį Lietuvoje.
Pasak konferencijos sumanytojo, fotografija – trumpiausias ir lengviausias kelias į saviraišką: per trumpą laiką pasiekiamas matomas rezultatas, ką, pavyzdžiui, sunku pasakyti apie tapybą.
„Fotografijoje nėra jokių paslapčių. Jei jūs fotografuosite geriau už mane, aš galvosiu, kaip geriau fotografuoti už jus“, – priežastį, kodėl nusprendė pasidalinti savo patirtimi, atskleidė T.Kauneckas.
Savo paskaitoje T.Kauneckas daugiau dėmesio skyrė praktinei fotografavimo pusei, vardijo punktus, be kurių portretinė nuotrauka nepavyktų. Menininkas pabrėžė, kad svarbu pasiruošti fotografavimui, sugalvoti nuotraukos idėją, surasti tinkamą modelį, apsirūpinti kokybiška technika, išmokti dirbti su šviesos šaltiniais, atsižvelgti į kompoziciją ir kitus dalykus.
Konferencijos akimirka |
A.Miksys teigė, jog fotografuodamas neapsieina be filosofijos, jo darbe svarbi intuicija, priartėjimas prie fotografuojamo objekto. Subkultūromis besidomintis A.Miksys 5-6 metus fotografavo Lietuvos romus, nuoširdžiai domėjosi jų gyvenimu, tradicijomis ir keistenybėmis. Fotomenininkas yra sukūręs ir nuotraukų ciklą, kuriame įamžintas Lietuvos miesteliuose verdančių kultūros namų, diskotekų gyvenimas.
A.Aleksandravičius atskleidė daug įdomių savo darbo istorijų – savo nuotykius fotografuojant kalinius Lukiškių kalėjime, tai, kad geriausi pašnekovai yra aktoriai, tačiau šios profesijos atstovus fotografuoti yra sunkiausia – prieš objektyvą jie užsideda kaukes.
Fotografas didžiausiu kada nors sutiktu tyleniu pavadino legendinį krepšininką Arvydą Sabonį, kuris visos fotosesijos metu teištarė tris sakinius. Autorius taip pat parodė nuotrauką iš įsimintinos fotosesijos, kurioje dalyvavo Rusijos komikas Maksimas Galkinas ir dainininkė Ala Pugačiova. Vadovauti mėgstanti moteris šįkart fotosesijoje pasirinko neįprastą vaidmenį – slėpėsi Maksimui už nugaros.
„Statkevičių norėjau nufotografuoti kaip kišenvagį, nors jis nieko nėra vogęs. Nebent kažkokį tekstą“, – publiką prajuokinusį komentarą apie dizainerio Juozao Statkevičiaus fotosesiją pasakė menininkas.
R.Danisevičius prie savo darbų |
Menininko teigimu, nors žmogaus akys yra sielos veidrodis, tačiau galima padaryti ir puikų užsimerkusio žmogaus portretą, kuris pasakys daugiau nei atviro žvilgsnio fotografija. A.Aleksandravičius patarė prieš fotografuojant menininkus pasidomėti jų kūryba – taip pokalbis tarp fotografo ir modelio užsimezga daug lengviau.
Fotokonferencijos metu veikė trys fotografijos parodos, kuriose savo darbus pristatė T.Kauneckas, A.Miksys ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos spaudos fotografijų klubo narys Ramūnas Danisevičius. Renginyje taip pat buvo galima susipažinti su naujausia fotografijos technika, nuotraukų redagavimo programomis. Į konferenciją savo portfolio – nuotraukų katalogus – atsinešę dalyviai turėjo galimybę išgirsti profesionalių fotografų komentarus ir patarimus.
Jau rugsėjo 18 dieną planuojama surengti antrą fotokonferenciją. T.Kaunecko teigimu, kol kas svarstoma ir renkamasi iš kelių konferencijos temų – paskaitų apie peizažo žanrą ar dokumentiką.