Vilniuje pirmą kartą susitiks tinklą kuriančios nepriklausomos Baltijos šalių meno iniciatyvos

2022 m. balandžio 27-29 d. kultūros komplekse „Sodas 2123“ (Vitebsko 23, Vilnius) vyks tarptautinis bendra-mokymosi renginys „Vilniaus susitikimas 2022: Mokyklos ir sodai“. Renginį organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS), rašoma pranešime spaudai.
SODAS 2123
SODAS 2123 / Bon Alog nuotr.

„Vilniaus susitikimas 2022: Mokyklos ir sodai“ duos pradžią regioniniam tinklui „Nepriklausomos Baltijos iniciatyvos“ (Independent Initiatives Baltics, IIB). Tai naujas tinklas, skirtas puoselėti menininkų valdomoms ir nepriklausomoms erdvėms palankią aplinką ir tarpusavio mainus Baltijos šalių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – kontekste. Tinklo veiklos prasidės susitikimo „Mokyklos ir sodai“ metu Vilniuje, o po jo iki šių metų pabaigos bus tęsiami tyrinėjimo vizitai į Latvijos ir Estijos nepriklausomas scenas. Tinklas sieks sukurti kolektyvinį įrankį ateities veiklų tęstinumui užtikrinti.

Nepriklausomos Baltijos iniciatyvos kvies susitikti ir pakalbėti apie bendrą meno erdvių istoriją, dabartį ir ateitį Baltijos regione ir už jo ribų. Jis sutelks platų saviorganizacijos patirčių lauką ir per jas tirs galimybes bei poreikius toliau bendradarbiauti keičiantis idėjomis, socialinių ir materialinių infrastruktūrų valdymo patirtimi.

Vitalij Červiakov nuotr./SODAS 2123
Vitalij Červiakov nuotr./SODAS 2123

Pasak vienos iš Nepriklausomų Baltijos iniciatyvų tinklo kuratorių Linos Rukevičiūtės: „Tokio tinklo idėja ore tvyrojo jau kurį laiką. Visos Baltijos šalys dalijasi itin panašia istorija, kultūra, geografine ir geopolitine padėtimi, be to, jos fiziškai yra labai arti viena kitos, susietos gerais transporto ryšiais ir kelių maršrutais.

Vis tik kiekvienos šios šalies meno scenos atrodo labiau susijusios su Vakarų Europos ar Šiaurės Europos kontekstais. O dabar kaip niekada svarbu kalbėti apie Baltijos regiono nepriklausomo meno sektoriaus specifiką, iš to kylančią jo stiprybę ir galimą matomumą bei ieškoti būdų, kaip dar garsiau skleisti jo bendras idėjas.

Pandemijos metai išmokė meno erdves veikti beprecedentėmis sąlygomis, taikantis prie riboto kūrėjų, kūrinių mobilumo ir visuotinės izoliacijos. Šiandieninėje realybėje, pašonėje vykstant nesuvokiamam karui, privalome mąstyti kur kas toliau nei rytojus, palaikyti save ir kolegas bei galvoti apie tinklą kuris gyvuos pats kaip sąmoningas, tvarus darinys, prisidedantis edukacija, kritiniu mąstymu ir kolektyvinės vizijos projektavimu.”

Susitikimo pavadinimas „Mokyklos ir sodai“ neatsiejamai susijęs su jo vieta ir iniciatoriumi – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga – jos kuruojamu kultūros kompleksu SODAS 2123, įsikūrusiu buvusios mokyklos pastate. Nors renginio pavadinimas veikia kaip nuoroda į šią kūrybiniais resursais turtingą erdvę, kurioje veikia daugybė nepriklausomų iniciatyvų, tai taip pat yra siūlymas išplėsti susitikimo vaizduotę įtraukiant intuityvias ir visuomet kolektyvias mokyklų ir sodų erdves.

Jos užtikrina augimą, tačiau jis vyksta ne be sunkių pastangų. Šios erdvės suteikia mums socialinių ir praktinių įgūdžių, kurie leidžia paruošti savitus įrankius auginimui – ir mokytis tai daryti tinkamai bei švelnia ranka.

Kalbėdamas apie netolimą geografinę erdvę „Vilniaus susitikimas 2022: Mokyklos ir sodai“ pakvies ne tik Baltijos šalių nepriklausomas erdves, bet ir panašias iniciatyvas iš kitų Europos šalių, įskaitant Šiaurės Europos regioną – jos prisijungs prie susitikimo ir pakvies susipažinti bei keistis žiniomis ir įgūdžiais.

„Šis renginys yra mūsų ilgo profesinio darbo su saviorganizuojančiomis iniciatyvomis rezultatas. Negana to, jis kyla iš smalsaus bei aistringo požiūrio į nepriklausomą meno sceną, kuri iš prigimties yra gana efemeriška, nepastovi ir šiek tiek nepaklusni. Bet ar taip yra iš tiesų? O gal bandome atsisakyti su nestabilumu siejamų mūsų lauko, kuriame dirbame, vaizdinių ir įtvirtinti jį kaip lygiavertį kitoms institucijoms ar kaip iniciatyvą, kurios reiktų paisyti? Galima tvirtai teigti, kad nėra universalaus atspalvio ir teisingiausio apibrėžimo, kuriuos būtų galima pritaikyti visoms nepriklausomoms erdvėms.

Dėl to dar akivaizdesnis ir svarbesnis tampa šios scenos lokalumas, kuris ir bus pagrindinė šio renginio prielaida, – turint galvoje lokalumą pačia geriausia prasme, net jei šiame renginyje daug laiko skirsime tarpregioniniams ir tarpvalstybiniams ryšiams ir reikšmėms.” – pasakoja viena iš Nepriklausomų Baltijos iniciatyvų kuratorių Vaida Stepanovaitė.

„Mokyklos ir sodai“ bus verdantis trijų dienų profesionalų susitikimas, kurio veiklų dalis bus atvira visiems besidomintiems. Jis vyks iš žiemos miego pabudusiose „SODAS 2123“ vidaus ir lauko erdvėse.

Renginys sieks į pokalbį įtraukti ir meno studentus, kylančius menininkus, kitus kūrėjus. Per tris dienas besitęsiančios programos renginius lankytojai turės galimybę gyvai susipažinti ir pabendrauti su įkūrėjais iš tokių meno erdvių ir organizacijų, kaip Hoib Gallery, Rundum, FOKU (Estija), LOW gallery, 427, Totaldobre, RIXC (Latvija), taip pat apiece, Verpėjos, Lokomotif, Editorial, išgir̃stì, Montos Tattoo, Swallow, Autarkia, Atletika (Lietuva). Renginio pabaigoje, balandžio 29-osios vakarą, bus pristatyta projektų erdvės „Swallow“ kuruojama vieša performansų programa, vėliau pratęsianti pokalbių vakarą „Empty Brain Resort“ renginių erdvėje (įsikūrusioje SODAS 2123). Išsami programa su performansų programos laiku ir atlikėjais bus paskelbta netrukus.

Visi susitikimo renginiai vyks anglų kalba.

Organizatorius: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga kartu su SODAS 2123.

LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Projekto rėmėjai – Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“ bei Šiaurės ir Baltijos šalių mobilumo programa „Kultūra“. Pagrindinis informacinis partneris – 15min.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų