Vilniuje viešintis žymus autorius R.Raudas: „Rašytojo darbas – tai vakcinacija“

Sovietų sąjungos griuvimo laikotarpį pasakojantis kūrinys, persipynęs skirtingų žmonių istorijomis – toks yra estų kilmės rašytojo, intelektualo ir kultūros teoretiko Reino Raudo romanas „Tobulo sakinio mirtis“. Ne tokia tolima praeitis, bet aktuali dabarčiai, piešia Estiją politinio atgimimo akivaizdoje. „Tai yra retas romanas, kuriame puikiai išmanomos abi pusės – geriečių ir blogiečių“, – teigia pats knygos autorius R.Raudas.
Susitikimas su estų rašytoju Reinu Raudu ir jo knygos „Tobulo sakinio mirtis“ pristatymas
Susitikimas su estų rašytoju Reinu Raudu ir jo knygos „Tobulo sakinio mirtis“ pristatymas / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Pristatymas vyko šeštadienį, Vilniaus knygų mugėje. Diskusiją moderavo humanitarinių mokslų daktarė Jūratė Čerškutė, dalyvavo knygos rašytojas R.Raudas, o romano ištraukas skaitė aktorė Aldona Vilutytė.

Romanas panašus į dabartį

Pasak J.Čerškutės, R.Raudo knyga atliepia dabartinę geopolitinę įtampą: „Man tai yra romanas, kuris pasakoja apie konkretų istorinį epizodą ir tam tikra prasme jau būdamas istoriniu pasakojimu, vėl tampa labai panašus į dabartį.“

Knygos autorius tam pritaria: „Deja, bet taip. Kai įsibėgėjo Rusijos invazija į Ukrainą, vienas olandų literatūros kritikų pasakė – jei norite suprasti, kas dabar dedasi rusų galvose, paskaitykite šią knygą.“

Pristatymo metu aptarta, jog knygoje taip pat labai aiškūs du moralinių vertybių pasauliai, o tai dar kartą atspindi mūsų nūdienos pasirinkimus ir nuostatas. „Tokiu laikotarpiu matosi žmonių blogiausios ir geriausios savybės. Žmonės, kurie linkę padėti – padeda, o kurie linkę išduoti – išduoda. Tokios literatūros skaitymas leidžia pasiruošti dabartinei epochai“, – teigia knygos autorius.

Įkvėpimo šaltiniai

Pasak R.Raudo, romaną įkvėpė parašyti susapnuotas sapnas, kuriame jis žiūri lenkišką filmą. Filmo pagrindiniai veikėjai yra moteris ir vyras – šnipai, kurie yra paskirti tam pačiam tyrimui. Nežinodami, kad yra tą patį tyrimą siejančios grandys, vienas kitą įsimyli.

Parašyti knygą autorių įkvėpė ne tik susapnuota meilės istorija. Jam taip pat norėjosi „suvesti sąskaitas“ su mūsų, Lietuvos ir Estijos, bendra istorija.

R.Raudo teigimu, dabartinei jaunajai kartai to meto istorija perduodama, kaip švarinta versija: „Vienoje pusėje yra labai geri estai – patriotai, o kitoje pusėje yra daugiausia rusų tautybės okupantai, kurie yra monstrai. Norėjau, kad rašant šį romaną pilkos juostos būtų išryškintos. Iš dalies, romanas turi būti kaip vadovėlis apie tuos laikus.“

Rašytojo tikslas

Nors diskusijoje dalyvavusiųjų mintimis romanas iš dalies atliepia dabartinius geopolitinius įvykius, tuo pačiu bandoma paskatinti skaitytojus neprarasti atminties: „Rašytojo darbas yra vakcinacija. Kažkokiu būdu reikia palaikyti atmintį, kad tam tikri procesai nesikartotų“, – primena knygos autorius R.Raudas.

Skaitytojams išlikti budriems padeda ir romane užslėpti keli istoriniai asmenys: „Vienas iš jų yra V.Putinas – ne dėl to, kad man norėjosi rašyti būtent apie jį, o todėl, kad vienas iš veikėjų turėjo su juo susidurti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?