Išvertus iš hebrajų kalbos, Roš Hašana reiškia „Metų galva“, kitaip tariant – metų pradžia. Skirtumas tarp grigališkojo ir žydų kalendoriaus yra 3760 metų, tad religingi žydai šią Roš Hašana pasitiks 5778 metus nuo pasaulio ir pirmųjų žmonių – Adomo ir Ievos – sukūrimo.
Roš Hašana švenčiama tišrei mėnesio pirmąją dieną. Dažniausiai tai būna rugsėjis, kartais – spalio pradžia. Kadangi žydų diena prasideda vakare, Naujieji metai taip pat pradedami švęsti saulei nusileidus, o šventė tęsiasi dvi dienas. Šiuo laikotarpiu, panašiai kaip per šabą, religingi žydai nedirba jokių darbų, o laiką leidžia su šeima namuose ar sinagogoje. Čia vyksta šventinės pamaldos, yra skaitoma Pradžios knygos ištrauka, pasakojanti žydų ir krikščionių patriarchų Abraomo ir Izaoko istoriją.
Per žydų Naujuosius metus kepama chala (pynutę primenanti duona), tačiau ne įprasta pailga, o apvali, simbolizuojanti metų cikliškumą, valgomi obuoliai su medumi ir linkima „Šana tova u metuka“ (hebr.) – „Gerų ir saldžių metų“.
Viena įdomiausių Roš Hašana tradicijų – nuėjus prie upės, ežero ar kito vandens telkinio iškratyti drabužių kišenes, taip simboliškai atsikratant ir nuodėmių. Šis ritualas vadinamas tašlich, arba išmetimu.
Žydų tradicija byloja, kad per Roš Hašana Dievas sprendžia žmogaus likimą ateinantiems metams – ar jis vertas būti įrašytas į Gyvenimo knygą, ar ne. Tikima, kad per netrukus po Roš Hašana ateinančią Teismo dieną šis sprendimas yra sutvirtinamas antspaudu ir jo pakeisti nebeįmanoma.