Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Festivalio „Sirenos“ spektaklyje – kritika Europos politikai ir atsigręžimas į sisteminį smurtą

Pirmadienį ir antradienį (spalio 4, 5 dienomis) Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ pristato kroatų režisieriaus Oliverio Frljićiaus spektaklį „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“. Įvairiuose Europos miestuose dėl savo turinio protestais pasitikto spektaklio kūrėjai kelia svarbius ir šiandien itin aktualius klausimus: ar suprantame, kad mūsų gerovė yra tiesiogiai priklausoma nuo tūkstančiais skaičiuojamų mirčių Vidurio Rytuose? Ar mums vienodai skauda dėl teroro aktų Paryžiuje ar Briuselyje bei Bagdade ar Kabule? Kada pradėjome tikėti, kad tik mes žinome visus atsakymus ir, kad mūsų dievas yra aukščiau už kitus? Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.
Spektaklis „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“
Spektaklis „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“ / Wiener Festwochen nuotr.

Atsispyrę nuo Peterio Weisso novelės „Pasipriešinimo estetika“ kūrėjai leidžiasi į kontekstų ir dabartinės politinės situacijos tyrimą, kuriame ne tik nevengia, bet ir siekia cituoti kitų autorių kūrinius. Vis tik vienu svarbiausiu tematinių taškų tampa įvairios smurto formos bei apraiškos.

Spektaklio dėmesio centre – Europa ir jos į save sutelkta politika, Europa, kurią netikėtai sukrėtė pabėgėlių krizės, nors pastarosios ir yra jos pačios bei JAV politikos padariniai, nuo kurių žmonės tiesiog bėga. Europos kolonialistinė praeitis niekur nedingo, pasikeitė tik metodai, kuriais ji reiškiasi.

Užsienio kritikai spektaklį yra įvertinę ne tik už jo aktualų turinį, bet ir už puikią režisūrą: „Detalumas, atmosferos bangavimas pasirodyme pirmiausia kalba apie puikų meninį darbą. Režisierius sofistikuotai žiūrovą vedžioja nuo scenos prie scenos ir šitaip audžia vos apčiuopiamas jungtis; režisierius žiūrovui leidžia būti pačiam bei išgyventi įvairiausias emocijas: jį glumina, jį pykdo, jį liūdna, bet tuo pačiu metu tą daro itin profesionaliai“. (Petra Tanko, Radio Slovenija)

„Spektaklyje „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“ neapsimetinėjama, kad žinomi bei užduodami teisingi klausimai, bet jame puikiai perteikiamas skausmingas dabartinės geopolitinės situacijos suvokimas, su kuriuo taip pat užduodami klausimai ateičiai“ (Nika Arhar, Delo)

„Stereotipų vartojimas Frljićiaus spektaklyje yra atspirtis reikšmių dauginimui arba visiškai netikėtai sceninei poezijai: kūnai ir vaizdai, ypatingai intelektuali scenografija (degalų cisternos iš kareivinių, kabančios ant sienų, kryžius, viela) sukuria vizualinę stereotipų arabeską/mozaiką: čia persipina gausybė skirtingų kūnų, padengtų arabiškais tekstais – nuogumas netenka prasmės, kadangi viršų reikšmine prasme ima pats kostiumas ir jo diktuojamos asociacijos. <…> Dėl sodrios stereotipų kupinos vaizdų kalbos pasirodymas prisipildo švelnumu, trapumu, poetika bei žmogiška empatija.“ (Svetlana Slapšak, Večer – V soboto)

Pats režisierius Oliveris Frljićius teigia: „Niekada netikėjau tuo teatru, į kurį publika tiesiog ateina ir ramiai išeina. Niekada nenoriu tiesiog pamaloninti publikos, nemanau, kad tokia turėtų būti meno užduotis. Ir iš tiesų, siekiu sukelti nepatogias, galbūt į konfrontaciją vedančias situacijas, kuriose iš publikos tikiuosi aktyvaus vaidmens. Nesiekiu, kad publika spektaklio metu taptų bendruomene, kaip tik, noriu, kad kiekvienas suvoktų, jog šalia esantis žmogus gali būti visai iš kitos visuomenės klasės ar kitų pažiūrų.“

Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ spektaklis „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“ bus parodytas spalio 4 ir 5 dienomis, 19:00 Lietuvos nacionalinio dramos teatro Naujojoje salėje. Bilietai: Tiketa ir Teatrai.lt

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ vyks iki spalio 7 dienos. Daugiau informacijos apie renginius galima rasti internetinėje svetainėje ir feisbuko paskyroje @sirenos.festival.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos