Festivalis „Sirenos“ atnaujina Lietuvos teatro vitriną: kūrėjus kviečia teikti paraiškas

Nuo 2004 m. Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ vykstanti Lietuvos teatro vitrina, kurios tikslas visuomet buvo suteikti galimybę užsienio teatro ekspertams susipažinti su Lietuvos teatro naujovėmis, plečia savo veiklas, rašoma pranešime spaudai.
„Sirenos“
„Sirenos“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo šiol ji bus orientuota ir į Lietuvos žiūrovus, siekiant atkreipti dėmesį į kompetetingų kuratorių atrinktus įdomiausius pastarojo sezono darbus. Festivalio rengėjai žada kasmet kintančią kuratorinę viziją, atvirą kvietimą teatrams siūlyti savo spektaklius bei tarptautinę žiuri komisiją, kuri išrinks tris geriausius kūrinius ar kūrėjus. Šiuo metu festivalis skelbia pirmąjį kvietimą profesionaliems teatrams siūlyti pastarąjį sezoną sukurtus spektaklius į lietuviškos programos atranką.

Lietuvos teatro vitrina yra „Sirenų“ programos dalis, kurioje Lietuvos publikai ir užsienio ekspertams pristatomi įdomiausi pastarojo sezono Lietuvos scenos menų kūriniai, brėžiantys naujas kryptis, ieškantys kitokių kūrybos formų, drįstantys žengti į nesaugias teritorijas ir ieškoti savito ryšio su tradicija. Šia vitrina tradiciškai siekta užsienio svečiams atskleisti kuo platesnę šalies scenos meno lauke vykstančių procesų panoramą, supažindinti su naujais kūrėjais, parodyti aktualius, šiandienos pasaulio ir teatro problematiką reflektuojančius darbus, kurie palaiko atviro teatro idėją bei sudaryti galimybę lietuviškiems spektakliams būti pakviestiems pasirodyti užsienio teatrų scenose.

Iki 2018 m. Lietuvos teatro programą formavo festivalio meno vadovas bei meno taryba, nuo 2019 m. vitrinos kuravimas patikėtas teatrologių duetui – Ievai Tumanovičiūtei ir Rimgailei Renevytei; ši programa dėl pandemijos buvo pristatyta tik šiais metais. Dabartinė festivalio rengėjų nuostata – rotuojanti lietuviškos vitrinos kuratorystė, kai spektaklius kasmet atrinks du teatro ekspertai (teatrologai, prodiuseriai, kūrėjai ir kt.). 2022 metais programą sudarys teatrologės Ramunė Balevičiūtė ir Vlada Kalpokaitė. Pasak kuratorių, „2022-ųjų „Sirenų“ Lietuvos teatro vitriną norime matyti ne reprezentacinę, nesistengiančią įtikti ir patikti, bet atskleidžiančią tai, kuo esame saviti ir originalūs. Renginio „anti-šūkiu“ pasirinkome frazę „be lozungų“. Juk ir „vardai“, ir „progresyvus teatro jaunimas“ yra tapę tuščiažodžiais, projektinio slengo abstrakcijomis, kuriomis manipuliuojama, bet nieko iš tiesų nepasakoma.“

Į vitriną galima siūlyti Lietuvoje sukurtus profesionalius scenos meno kūrinius, kurie sukurti nuo 2021 m. birželio 1 d. iki 2022 m. birželio 1 d. Išsami informacija apie atrankos kriterijus yra pateikiama festivalio tinklapyje, Lietuvos teatro vitrinos nuostatose. Paraiškų bus laukiama iki sausio 15 dienos, o preliminarūs atrankos rezultatai skelbiami iki kovo 15 d. Paraiškas galima teikti ir tiems spektakliams, kurių premjeros dar nebus išėjusios, bet turėtų išeiti iki 2022 m. birželio 1 d. Galutinė vitrinos programa bus paskelbta 2022 m. birželio mėnesį.

Kaip ir kasmet, numatoma atrinkti 10-14 scenos meno kūrinių, kurie žiūrovams bus pristatyti paskutinį rugsėjo savaitgalį. Tačiau skirtumas nuo įprasto „Sirenų“ Lietuvos teatro vitrinos formato –

2022 m. festivalyje svečiuosis tarptautinė žiuri komisija, kuri išrinks ir nepiniginiais prizais apdovanos tris kūrinius arba kūrėjus. Tris nominacijas žiuri komisijos nariai apsibrėš ir įvardins patys. Žiuri komisiją 2022 m. sudarys: Mojca Jug (Slovėnijos „Bunker“ scenos menų centro kuratorė), Luisa Hedo (Madrido Rudens festivalio programos kuratorė, Ispanija), Pierre Thys (Valonijos nacionalinio teatro Briuselyje vadovas, Belgija), Didier Juillard (Odeono teatro Paryžiuje meno programos kuratorius, Prancūzija).

Išsamią informaciją apie dalyvavimą vitrinoje galima rasti Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ Lietuvos teatro vitrinos nuostatose. Lietuvos teatro vitrinos dalyvio paraiškos formą 2021/2022 galima rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai