Spektaklio premjera Lesiaus Kurbaso Nacionaliniame scenos menų centre Kyjive įvyko jau prasidėjus Rusijos invazijai, 2022 m. rugsėjį, bet dėl žiaurios karo tikrovės spektaklis buvo parodytas vos kelis kartus. Tad ukrainiečių menininkų pasirodymas Jaunimo teatre kovo 3 ir 4 d. – tai ne tik tarptautinė šio spektaklio premjera. Galima sakyti, kad lietuvių žiūrovai bus vieni pirmųjų, išvysiančių šį išskirtinį vizualine ir muzikine kalba grįstą scenos meno kūrinį.
Ukrainiečių menininkai spektakliu „Hirosimos mergaitė bijo griaustinio“ permąsto anksčiau žmonijos išgyventą tragediją ir mėgina suprasti šiandieninio žmogaus trapumą. Nors pjesės autorius H.Inoue pats nebuvo atominių sprogdinimų Hirosimoje ir Nagasakyje liudininku, bet jis visą gyvenimą jautė kaltę už tai, kad išgyveno. Pjesėje, pagal kurią sukurtas spektaklis „Hirosimos mergaitė bijo griaustinio“, autorius mėgino išreikšti tragedijos liudininkų skausmą, kartėlį ir bejėgystę.
„Mums, ukrainiečiams, ši istorija nėra nei fantazija, nei prasimanymas. Mes kiekvieną dieną susiduriame su žmonėmis, panašiais į šio spektaklio herojus. Mūsų miestus nuo 2022 m. vasario 24 d. bombarduoja ir mes kiekvieną dieną girdime apie niekuo dėtas karo aukas,“ – sako spektaklio kūrėjai.
„Šios karo aukos ir jų šeimos kiekvieną dieną traukiniu arba automobiliu keliauja į sąlyginai saugius miestus. Tai ir suluošinti vaikai, gražios mergaitės subjaurotais kūnais ir veidais, jaunuoliai, sužaloti ginant savo šalį ir tautą. O greta stovi jų artimieji: juos taip pat paveikė karas, nors fiziškai jie ir nenukentėjo. Laidotuvių ceremonijose tėvai prie kapų rauda: „čia turėjai būti ne tu, čia turėjau gulėti aš“.
Šiuos žmones mes sutinkame kasdieną... Ukrainiečiai, kaip ir spektaklio veikėja Mitsue, jaučia tą patį kaltės jausmą. Kaltės už tai, kad jie yra saugūs. Mums tenka su šia kalte gyventi, nors mes nieko blogo nepadarėme. Mes tik norime išgyventi. Kare žmonės žūva ne vien nuo tankų, raketų ar branduolinių sprogimų. Išgyvenusiųjų širdys plūsta krauju nuo skausmo praradus savo artimuosius.
Pjesės autoriui H.Inoue Hirosima ir Nagasakis reiškia tą patį, ką ukrainiečiams dabar reiškia bet kuris sugriautas jų šalies miestas. Pjesės autorius savo tekstu pasakoja apie Hirosimos gyventojų skausmą. Interpretuodami šį tekstą scenoje, mes norėjome įkūnyti jo įžvalgas ir pasidalinti mus apėmusiu „keistu kaltės jausmu“ su viso pasaulio žmonėmis“.
Bohdan Poliščuk (1986) – ukrainiečių režisierius ir scenografas, baigęs Nacionalinę dailės ir architektūros akademiją Kyjive. Menininkas, drauge su bendraminčiais, įkūrė Scenografijos galeriją Lvive, organizuoja Lvivo scenografijos meno kvadrienalę, o nuo 2017 m. dirba režisieriumi ir scenografu Ukrainos mažajame dramos teatre Kyjive.
B.Poliščuk yra sukūręs scenografiją daugeliui teatrų pastatymų, rengia asmenines parodas, bendradarbiauja su skirtingų sričių menininkais kurdamas tarpdisciplininio meno projektus, festivalius ir kūrybines dirbtuves. „Hirosimos mergaitė bijo griaustinio“ – tai aštuntasis šio ukrainiečių menininko režisūrinis darbas dramos teatre.
Spektaklis „Hirosimos mergaitė bijo griaustinio“ sukurtas bendradarbiaujant „Scenografijos galerijai“ Lvive ir Lesiaus Kurbaso Nacionaliniam scenos menų centrui Kyjive. Spektakliai, vyksiantys kovo 3 ir 4 d. 17 val. Jaunimo teatro Salėje 99 – nemokami, o po spektaklio žiūrovai turės galimybę susitikti su spektaklio kūrybine komanda ir ukrainiečių menininkus paremti aukomis.