Jono Meko poezija atgims tamsoje, neregių kurtame garso spektaklyje

Kaip turimą negalią paversti pranašumu ir galingu kūrybos įrankiu? Į šį klausimą liepos 16 d. Vilniuje atsakys Lietuvos aklųjų ir silpnaregių bendruomenės nariai, kviečiantys į garso spektaklį visiškoje tamsoje „eiti į pat vidurį“.
Kadras iš Regėjimo fono kūrybinių dirbtuvių
Kadras iš Regėjimo fono kūrybinių dirbtuvių / Organizatorių nuotr.

Bendradarbiaudami su garso menininku ir kompozitoriumi Vladu Dieniniu bei garso režisiere ir sinchroninių triukšmų (Folių) kūrėja Dominyka Adomaityte jie pristatys Jono Meko poezijos lydimą performansą tamsoje.

„eiti į pat vidurį“ – tai galimybė atrasti garsovaizdžius, kuriuos mato aklieji ir silpnaregiai, didžiąją dalį informacijos apie šį pasaulį gaudami garsiniame pavidale. Tamsoje skardos, medžio, popieriaus ir kitų garsų pagalba bus konstruojamas garsinis pasaulis. Būtent toks, kokį jį jaučia patys neregiai.

Profesionalių menininkų ir regos negalią turinčių kūrėjų draugystė tęsiasi jau trejus metus. Tiek, kiek trunka garso meno ir muzikos edukacijos projektas „Regėjimo fonas“.

Projekto metu aklieji ir silpnaregiai gilinosi į klausą kaip matymą pakeičiančią juslę. Dalyvavo teoriniuose ir praktiniuose mokymuose bei kūrybinėje stovykloje, skirtoje klausymuisi, daiktų, objektų ir medžiagų garsinių savybių tyrimams, garsinių metaforų ir poezijos analizavimui, grojimo objektais bei ansambliškumo įgūdžių vystymui.

Tiesa, kūrybiniai mainai – abipusiai, nes dalyviai buvo kviečiami aktyviai dalintis savo klausymosi patirtimi ir taip padėti garso menininkams atrasti naujas garsinės aplinkos suvokimo galimybes.

„Šio projekto kūrybinis procesas prasidėjo nuo J. Meko poezijos skaitymų ir bandymo suprasti, kokie garsovaizdžiai mums skamba tarp eilučių. Man asmeniškai sudėtingiausias momentas buvo repeticijų metu, kai išjungus šviesą reikėjo suvokti erdvę, joje nepasimesti ir paėmus reikiamus daiktus reikiamu laiku kurti garsines atmosferas. Nuo vaikystės turiu tamsos baimę, tad šis patyrimas yra išbandymas ir repetuojant – iš pradžių trūko oro, akyse raibuliavo žalsvai geltoni žaibai, bet po truputėlį su kvėpavimu priėmus tamsą, viduje atsirado ramybė, – sako viena iš projekto idėjos autorių, spektaklio režisierė Dominyka Adomaitytė.

Spektaklyje pasirodysiantys atlikėjai: Deividas Mankevičius, Laura Stadalninkaitė, Mar­ty­nas Vit­kus, Dominyka Adomaitytė ir Vladas Dieninis. Jono Meko poezija į publiką prabils aktorės Rasos Samuolytės balso įrašais.

Garso spektaklis „eiti į pat vidurį“ sekmadienį, liepos 16 d. bus parodytas du kartus: 16 val. ir 19 val. sensorinių patyrimų erdvėje „Dialogas tamsoje“, Vilniuje (M. K. Paco g. 4). Nors renginio lankymas nemokamas, norintys patekti į visiškoje tamsoje vykstančius pasirodymus turėtų registruotis iš anksto, nes vietų skaičius – ribotas.

Renginys internete ČIA.

Registracija į garso spektaklį ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų