Pjesė „Bomba arba Ariel“ – vienas iš paskutiniųjų J.Ivanauskaitės kūrinių, publikuotų jau po rašytojos mirties. Jurga Ivanauskaitė gerai žinoma kaip rašytoja, dailininkė, tačiau dar neatrasta kaip dramaturgė.
„Jurgos Ivanauskaitės pjesės yra pakankamai sudėtingos, kad jas galima būtų inscenizuoti, gal todėl teatruose beveik nestatomos. Reikia labai savito matymo, – pripažino spektaklio režisierė Rita Urbonavičiūtė. – Tačiau šita pjesė pasirodė man artima. Joje užkoduota daug gilios prasmės, pasaulio išminties, intelektinių kodų. Tarsi lietuviškasis Leonardo da Vinčio kodas. Ilgai svarstyti nereikėjo – tekstas tarsi pats prilipo prie manęs.“
Pjesė stebina netikėtais siužeto vingiais. Tai sukrečianti, maištinga istorija apie tikėjimą. Veiksmas vyksta bažnyčioje, kur susikerta skirtingi žmonių likimai ir jų gyvenimus susiejęs bruožas – nepatirta meilė (moters meilė, motinos meilė, dukros meilė, pasaulio meilė).
Asmodėjus, Barbelo ir Samaelis vadina save puolusiais angelais. Jų personažai įkūnija pasipriešinimą vartotojiškumą. Idiliškai prasidėjęs pasakojimas staiga tampa įkaitų drama, kurioje skleidžiasi maištaujantieji personažai.
Personažai – aktoriams artimi
Režisierė R.Urbonavičiūtė pasakojo, kad rinkdama trupę ji ieškojo tokių aktorių, kurie giliai savyje nešiotų vieno ar kito personažo archetipą: „Ir aktoriai patys vaidmenis rinkosi tik taip. Nebuvo tarp jų tokių, kurie sakytų: „na, jeigu reikia suvaidinti, suvaidinsiu“. Atėjo tik tie, kurie sakė: „man tai artima, aš tai suprantu, aš tai jaučiu“.
Spektaklyje vaidina Linas Barauskas, Saulius Čėpla, Gabrielia Kuodytė, Jūratė Vilūnaitė, Rasa Strauzaitė, Česlovas Gabalis, Aurimas Blaževyčius. Į klausimą, kodėl spektaklio premjera pristatoma bažnyčioje, R.Urbonavičiūtė atsakė: „Vienintelė vieta šiais laikais – gamta ir bažnyčia – kur dar gali žmogus pabėgti nuo dabarties chaoso ir susikaupti. Be to, šioje pjesėje slypi ir sakralinis lygmuo, vienas iš veikėjų – kunigas.“
Tie, kas nespėjo pamatyti spektaklio lapkričio 5-ąją, turės galimybę tai padaryti lapkričio 23 dieną ir gruodžio 4-ąją.
Parengta pagal „Užupio teatro“ informaciją.
Tomo Lukšio/BFL nuotr./Česlovas Gabalis (kairėje) |