„Pirmus du teatro sezonus dirbome su tuo, kas yra dabartis, šiandiena. Tuo tarpu būsimajame sezone gilinsimės į istoriją ir praeitį: kiek istorija, atmintis mums šiandien yra įdomi, kaip ji formuoja dabartį, ką norime ir ko nenorime prisiminti, kokios traumos ir patirtys šiandien daro visuomenę tokią, kokia ji yra“, – būsimąjį sezoną pristatė LNDT meno vadovas Audronis Liuga.
Naujajame sezone gilinsimės į istoriją ir praeitį: kiek istorija, atmintis mums šiandien yra įdomi, kaip ji formuoja dabartį, ką norime ir ko nenorime prisiminti, kokios traumos ir patirtys šiandien daro visuomenę tokią, kokia ji yra.
74-ąjį teatro sezoną rugsėjo 20, 21 dienomis atidarys režisierės Yanos Ross spektaklio pagal lenkų dramaturgo Tadeuszo Slobodzianeko pjesę „Mūsų klasė“ („Nasza klasa“) premjera.
„Tai – viena svarbiausių pjesių apie holokaustą per pastaruosius dešimt metų teatre“, – tikino A.Liuga.
Režisierė Y.Ross pabrėžė, kad kol yra gyvų liudininkų, reikia kalbėti apie šią skaudžią praeitį.
„Man tai yra ne istorija, o realybė ir gyvenimas, nes dar yra žmonių, kurie viską prisimena. Įdomiausia, kad neaišku, kur yra tiesa, neaišku, kaip veikia atmintis, nes visi žmonės skirtingai prisimena praeitį, – mintimis dalijosi režisierė. – Ši pjesė – ne tik istorijos pamoka, bet ir fantastiškas žmogaus gyvenimo epas. Dešimties žmonių klasė gyvenimo kelią nuo vaikystės iki mirties praeina kartu. Jie vienas kitą įsimyli, išduoda ir daug kartu išgyvena. Antrasis pasaulinis karas buvo ekstremalus laikas – įdomu panagrinėti, kaip veikia žmogaus instinktai, ką reiškia draugystė, bendravimas.“
Lapkričio 8, 9 dienomis režisierius Jonas Vaitkus pristatys Kazio Binkio „Atžalyną“.
„Skaitant K.Binkio pjesę, ypatingai ryškiai galima jausti jos transliuojamas vertybes – moralę, jaunesnio pagarbą vyresniam, tai, kas šiandien yra daugiau ar mažiau užmiršta ar paminta. Ši pjesė labai nuoširdi, neturinti nereikalingų pretenzijų, todėl nesinori ją statant naudoti modernizmą ar šokiruojančias teatrines priemones. Statant šį spektaklį, norisi emociškai ir dokumentiškai grįžti į pjesės laiką ir pažvelgti į jį šiandienos šviesoje“, – teigė režisierius Jonas Vaitkus.
Po Naujųjų metų, vasario 22, 23 dienomis, į premjerą darbiniu pavadinimu „Sausio 13“ Lietuvos žiūrovus pakvies jauniausios latvių teatro kartos režisierius Valteris Silis.
Nors mes visi stovėjome Baltijos kelyje, latvių, estų ir lietuvių patirtys skiriasi – norisi tuos skirtumus suvokti ir parodyti.
„Mane sužavėjo, kaip šis menininkas, šis jaunosios kartos žmogus mąsto – to dažnai pasigendu mūsų teatre, – prisipažino A.Liuga, pakvietęs svečią su dramaturgu iš Latvijos ir Lietuvos aktoriais kartu pastatyti spektaklį apie netolimus Lietuvos istorijos įvykius. – Manau, kad bus įdomus ir intriguojantis žvilgsnis į dvi skirtingas epochas.“
V.Silis, Latvijoje kritiškai spektakliu pažvelgęs į šalies nacionalinės plėtros strategiją arba spektaklyje atspindėjęs didelę Rygos ekologinę katastrofą, žada padėti aktoriams papasakoti jų asmeninius išgyvenimus apie Sausio 13-ąją.
„Nors mes visi stovėjome Baltijos kelyje, latvių, estų ir lietuvių patirtys skiriasi – norisi tuos skirtumus suvokti ir parodyti. Bus įdomu pasakoti istoriją iš šiandieninės perspektyvos, kai dabar jau suaugę žmonės prisimins savo vaikystės įvykius“, – sakė V.Silis.
Būsimą LNDT sezoną papuoš skandinaviškas akcentas. Įvairiose teatro scenose bus pristatyta danų, islandų, suomių, norvegų naujoji dramaturgija ir teatras. Skandinaviškąjį sezono ciklą spalio 12, 13 dienomis pradės režisieriaus Gyčio Padegimo kamerinio spektaklio „Nuošaly“ premjera pagal islandų dramaturgo Sigurduro Pálssono pjesę.
„Šis kūrinys man pasirodė lyg šviežio oro gūsis. Tai – lyg sujungti „Ežiuką rūke“ ir „Belaukiant Godo“. Islandijos nacionaliniame dramos teatre šios pjesės pastatymas sulaukė didžiulio pasisekimo“, – teigė A.Liuga.
Į LNDT atvyks viena įdomiausių naujosios kartos suomių režisierių ir dramaturgių Saara Turunen, kuri čia balandžio 25,26 dienomis pristatys spektaklį pagal savo pačios sukurtą pjesę „Broken Heart Story“.
„Tai istorija apie jaunos menininkės moters savęs paieškas, kuri papasakota labai originaliai. Manau, kad jaunas ir intelektualus žmogus ras ryšį su šiuo kūriniu“, – įsitikinęs LNDT meno vadovas.
Spektaklio idėja – vizualiai patraukliai papasakoti jauniems žmonėms apie visatą, remiantis naujausiais moksliniais tyrinėjimais. Tai Lietuvoje bus nauja patirtis.
Lapkritį įvyks norvegų dramaturgo Arno Lygre tarptautinį pripažinimą pelniusios pjesės „Aš išnykstu“ pristatymas.
Svarbiausias šio neformalaus ciklo renginys – 2014 metų kovo pabaigoje įvyksiantis danų režisierės ir „Hotel Pro Forma“ vadovės Kirsten Delholm spektaklis „-Cosmos+“ su lietuvių aktoriais ir jaunais muzikos kūrėjais. Kiekvienas „Hotel Pro Forma“ pastatymas yra kuriamas menų sintezės pagrindu – jame susilieja vizualiųjų menų, architektūros, muzikos, kino, literatūros, mokslo ir skaitmeninių medijų išraiškos formos.
„Spektaklio idėja – vizualiai patraukliai papasakoti jauniems žmonėms apie visatą, remiantis naujausiais moksliniais tyrinėjimais, kad paaugliai tai ne tik pamatytų, bet ir suprastų. Tai Lietuvoje bus nauja patirtis, – žadėjo A.Liuga. – Taigi sezoną pradėsim nuo prieškario ir baigsime kosmosu, keliaudami per skirtingus laikus ir epochas. Tikiuosi, kad užsienio režisieriai suteiks naujų idėjų ir parodys neišbandytų kelių mūsų teatrui.“