Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Netradicinio teatro festivalis namus rado Panemunėje

Trečiasis netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 3“ iš miesto centro keliauja į Panemunę. Rugsėjo 9–19 dienomis vyksiantis festivalis skelbia: „Dramai užtenka virtuvės!”, kurią rado buvusiame Panemunės bendruomenės centre.
Netradicinio teatro festivalis
Netradicinio teatro festivalis / Elijaus Kniežausko nuotr.
Temos: 2 Teatras Festivalis

Visai arti kelio, Vaidoto gatvėje stovintis senas medinukas, nežinantiems jo istorijos, gali pasirodyti visai netinkamas vykdyti kūrybinę veiklą. Bet teatro festivalio komandai pradėjus domėtis juo, atsiskleidė itin turtinga šio namo istorija. Beveik prieš šimtų metų pastatytame name veikė mokykla, darželis, kino teatras, kultūros centras, „Caritas“, biblioteka. Šiuo metu pastatas priklauso Aukštosios Panemunės parapijai. Namą atgaivinti ir įkurti kūrybos centrą „K.I.N.A.S. Panemunė“ užsimojo kauniečiai Giedrius Bučas ir Kęstutis Žižys. Būtent jie svetingai duris atvėrė ir teatro festivaliui.

„Su festivaliu vis apsistodavome Žaliakalnio apylinkėse. Čia ieškodavome namo, kuriame laikinai galėtų įsikurti teatras. Šie metai pirmi, kai nukeliavom kiek toliau. Jausmas toks, kad su šiuo pastatu atradome ir pačią Panemunę. Buvo be galo įdomu tiek sužinoti apie namą ir visas apylinkes. Atrasti, kad būtent Panemunėje buvo pirmasis oro uostas Kaune, traukiniu buvo keliaujama iki senamiesčio, veikė konkrė, atidarytas vienas pirmųjų kino teatrų, o kur dar kurorto statusas“, – kalbėjo viena iš festivalio organizatorių Paulina Nešukaitytė.

Jausmas toks, kad su šiuo pastatu atradome ir pačią Panemunę. Buvo be galo įdomu tiek sužinoti apie namą ir visas apylinkes.

Išbandyti jėgas

Kasmet festivalis ieško vis naujo namo, kurio erdvėse organizuoja įvairius įvietinto ir įtraukiančio teatro pasirodymus. Teatras jau buvo įsikūręs buvusioje V. Bacevičiaus mokykloje bei dailininkų Tarabildų name. Organizatorės atvirauja, kad festivalio programą sudaro dviem būdais: kviečia kūrėjus adaptuoti jau pastatytus pasirodymus arba siūlo kūrėjams eksperimentuoti ir sukurti kažką naujo bei unikalaus, atsižvelgiant į pastato erdvę, istoriją, įtraukti vietinę bendruomenę į kūrybinį procesą.

„Situacija dėl karantino paragino dirbti tik su Lietuvos menininkais. Šiemet festivalio programą kurti pakvietėme itin skirtingomis teatrinėmis raiškos formomis kalbančius teatralus. Tikime, jog toks būdas leis tiek patiems menininkams, tiek festivalio žiūrovams pamatyti, kaip ta pati erdvė, gali skirtingai įkvėpti: kokie skirtingi pasirodymai ir istorijos gali gimti“, – pasakojo festivalio organizatorė Renata Bartusevičiūtė.

Sukurti pasirodymus šiai neįprastai erdvei buvo pakviestos keturios trupės: režisieriaus Šarūno Datenio ir aktorės Severijos Janušauskaitės duetas, klaipėdiečių „Apeirono“ teatras, kūrybinis duetas „Miglon“ ir režisierė Dr. GoraParasit (Gintarė Minelgaitė) su kūrybine komanda.

Tikime, jog toks būdas leis tiek patiems menininkams, tiek festivalio žiūrovams pamatyti, kaip ta pati erdvė, gali skirtingai įkvėpti: kokie skirtingi pasirodymai ir istorijos gali gimti

Itin spalvinga programa

Pirmieji, rugsėjo 9–12 d. į teatro festivalį kviečiami mažieji teatralai. Jiems siūlomas interaktyvus spektaklis-nuotykis „Sekretas“. Vaikai bandys išnarplioti tikrą detektyvą, kurio metu sužinos ne tik namo, bet ir Panemunės istoriją, bandys atsakyti į klausimą: Kur dingsta prisiminimai? Neįsibėgėjus mokslo metams, kūrėjai kviečia spektaklyje dalyvauti moksleivius. Tuo tikslu keletas seansų organizuojami ketvirtadienį ir penktadienį ryte.

Rugsėjo 10 – 12 d. festivalį atidarys režisieriaus Šarūno Datenio ir aktorės Severijos Janušauskaitės sukurtas pasirodymas „Love(less) story“. Tai judesio, vaizdo, garso ir tylos spektaklis/ potyris: apie vyrą ir moterį kartu ir po vieną uždarame name, apie (ne)meilę ir nors nedidelę, bet viltį.

Rugsėjo 16–17 d. name apsigyvens klaipėdiečiai. „Apeirono“ teatro kinetinis spektaklis „Nekaltas prasidėjimas“ – tai eksperimentinis darbas, kuriame, naudojant gyvą objektą (aktoriaus kūną), ir negyvą objektą (daiktą), tyrinėjamas kūnų judėjimas ir juos veikiančių jėgų ryšys. Spektaklyje prioritetas teikiamas kūnų lengvumo, asketiškumo, vaizdų ir simbolių dinamikos kūrimui. Teatras čia taikomas kaip terapijos priemonė karantino apribojimuose gyvenantiems ar gyvenusiems žmonėms.

Festivalio programą rugsėjo 18–19 d. uždarys įspūdingas kūrėjos Dr. Gora Parasit performansas „Gamme game“. Apokaliptinėmis nuotaikomis prisodrintas reginys, namo erdves pakeis neatpažįstamai. Ryškus, garsus pasirodymas, pripildytas sodrios, audiovizualinius žiūrovų pojūčius užvaldančios estetikos, kvestionuos žmogaus prigimtį, pasirinkimus, keliaus beprotybės sampratos labirintais ir klaus: Ką gi norime išsaugoti ateities kartoms, jeigu išvis ką nors norime?

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Festivalį organizuoja viešoji įstaiga INCA LT. Festivalio programa: www.namaskurti.lt. Bilietus platina „Tiketa“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos