„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pirmoji 100-ojo LNOBT sezono premjera: nepataria kartoti, ką pamatys ant scenos

„To, ką aktoriai darys ant scenos, patariama nekartoti“, – nuskambėjo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) konferencijos metu. Pirmosios premjeros – Leonardo Bernsteino režisuoto „Kandido“ – metu atlikėjai turės būti ne tik solistais, bet ir aktoriais bei atletais.
Spaudos konferencijos akimirka
Spaudos konferencijos akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas teigia, kad „Kandidas“ yra tai, ko LNOBT seniai reikėjo – apmąstymo, kas buvo ir bus: „Mūsų teatre operetė buvo jau seniai, todėl repertuaras tokio kūrinio reikalavo. Vėliau lauks be galo skirtingi pastatymai, nuo tradicinio baleto iki Sergejaus Prokofjevo „Lošėjo“. 2019–2020 m. sezone iš viso numatytos 5 premjeros.

„Siekite „otkutiūro“! Tai svarbiausias dalykas“

„Kandido“ režisierius Vincentas Boussardas šį kūrinį režisavo jau prieš 10 metų Berlyne. Tačiau dirbant su naujais atlikėjais tam tikrus niuansus galima pakeisti akimirksniu – komandinis darbas režisieriui svarbiausias ir jis sako norintis, kad solistai atsiskleistų iš geriausios pusės. „Siekite „otkutiūro“! Tai svarbiausias dalykas“, – teigia režisierius.

Voltaire'o „Kandidą“ galima skaityti keliolika skirtingų būdų, o V.Boussardas jį mato taip: „Šio kūrinio ištakos yra Voltaire'as. Tai savotiška pasaka, kuri gali būti perskaityta iš įdomiausių kampų. Esminė šio kūrinio žinutė yra tai, kad nepaisant viso pasaulyje esančio blogio ir, atsiprašant, mėšlo – žmogus privalo išlikti pozityvus. Tikėjimas žmogiškumu yra pagrindinė idėja. Šią mintį iškėlė tiek L.Bernsteinas, tiek Voltaire'as. Tiesa ta, kad nuo Voltaire laikų niekas daug nepasikeitė. Svarbiausia šias temas išlaikyti aktualias, tikėti ir dirbti dėl jų. Juk mums vis dar sunku sugyventi kartu, turime problemų su rasizmu, netolerancija ir t.t.“

Tikėjimas žmogiškumu yra pagrindinė idėja.

Maža šalis, bet daug talentų

LNOBT operos meno vadovas Sesto Quatrini pristatymo metu sakė, kad džiaugiasi orkestru ir atlikėjais: „Lietuva labai maža, bet pilna talentų, ir tai man yra dovana.“

„Šioje operoje solistai turi daug kūrybinės erdvės. Nors tai ir operetė, dėl vokalinio sudėtingumo tai savotiškas iššūkis. „Kandide“ skamba praeito amžiaus muzika, kurta jau po Igorio Stravinskio. Taip pat ir amerikietiška muzika, turinti kitokį stilių. Beje, spektaklis bus itin dinamiškas, o dainininkai turės būti ne tik solistais, bet ir aktoriais bei atletais. Taigi išbandymų bus!“, – sakė S.Quatrini.

Moderniai interpretuoti XVIII a. kostiumai

V. Boussardo „Kandidui“ kostiumus sukūrė žymus prancūzų menininkas Christianas Lacroix, o pagrindinis kostiumų įkvėpimas – XVIII a.

„Dominuos moderniai interpretuotos XVIII a. spalvos. Bus matyti, kad tai padaryta iš neįprastų medžiagų – dažyto popieriaus. Visgi, XVIII a. formos išlaikymas mums buvo pagrindinis estetinis uždavinys. Norėčiau padėkoti teatro gamybinėms dirbtuvėms, kurios fantastiškai įsiliejo į šį iššūkį, nes sukurti tai yra techniškai sudėtingas darbas“, – pasakoja spektaklio režisierius.

Baltarusė Margarita Levchuk, kuri vaidins Kunigundą, pasakojo: „Aš pati esu mažutė, tačiau spektaklyje teko pereiti įdomią transformaciją. Nuo mažytės mergaičiukės iki gerai įmitusios matronos. Man buvo įdomu pasižiūrėti, kaip šis variantas bus pritaikytas man.“

Kandidą vaidinančiam Enrico‘ui Casariui iš Italijos iššūkiu tapo personažo paieškos: „Juk Kandidas per visą spektaklį keičiasi labiausiai. Pradžioje jis dainuoja, kad pasaulis vien laimės, o pabaigoje jis klausia „Kas yra mano gyvenimas?“ Pradedant repetuoti sunkiausia buvo atrasti siūlo galus, bet režisieriaus dėka pavyko suvyti kamuolį. Jis suteikė gerą loginį pagrindą, o komanda buvo tiesiog puiki.“

„Juokingiausias virsmas yra Karpis, vaidinantis beždžionę, – ironizavo atlikėjas Rafailas Karpis. Tačiau ne tai buvo didžiausias iššūkis. – Kiekvienas personažas turi patirti vidinį virsmą. Tad sunkiausia buvo sau viduje susidėlioti šią kelionę taip, kad žiūrovas tuo patikėtų. „Kandidas“ turi egzistencinių ir vertybinių kampų, kuriuos norint sutalpinti galvoje reikia juos išgyventi.“

Liudas Mikalauskas sakė, kad teigiantys, jog suprato savo personažą iki galo, – meluoja: „Mes visi turime po kelis personažus, o pats įkūnysiu 4 filosofus. Saviškio vaidmens dar nesuprantu, todėl visus kviečiu į ketvirtą premjerą, nes į pirmas 3 bilietai jau nupirkti. Iš tiesų, nesame pratę per 2 mėnesius sukurti vaidmens, nes įprastai sukurti vaidmenį tenka per 3 savaites. Kaip matote, net imunitetas nusilpo ir neturėjau kada į kirpyklą nueiti.“

Pagrindinius vaidmenis Kunigundą ir Kandidą įkūnys ir kiti atlikėjai –Gunta Gelgotė ir Tomas Pavilionis. Premjeros vyks rugsėjo 13, 14, 17 d. 18.30 val., o 15 d. 18.00 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs