Premjerą pristatanti Birutė Mar: „Tik kartą per šimtmetį įvyksta toks virtualus romanas“

Prasidėjus naujiesiems 2013 metams Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) žiūrovus pakvies į atviro, intymaus ir nuogo poetinio teatro premjerą „Laiškai į niekur“. Sausio 5, 6 dienomis režisierė Birutė Mar kartu su scenos partneriais Vytautu Anužiu ir Aleksu Kazanavičiumi prikels minčių ir išgyvenimų turtingus M. Cvetajevos, R. M. Rilkės ir B. Pasternako laiškus.
Birutė Mar
Birutė Mar / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Šis spektaklis labai asmeniškas. Aš pati esu rašytoja, nuo Sankt Peterburgo teatro akademijos rašau eiles, todėl man poetų gyvenimai artimi. Kai atradau šiuos laiškus, pirmiausia panorau, kad juos išgirstų ir kiti. Todėl pati verčiau juos į lietuvių kalbą. Kai pirmą kartą prieš trejus metus juos perskaitėme „Poezijos pavasaryje“, pajutome didžiulį žmonių susidomėjimą. Pasirodo, ir šiais laikais yra žmonių, kuriuos domina šie labai stiprūs tekstai“, – sakė spektaklio idėjos autorė, režisierė ir aktorė B.Mar.

Intuityviai jungdama trijų literatūros genijų laiškus, spektaklio autorė sudėliojo neeilinės meilės istorijos siužetą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Birutė Mar
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Birutė Mar

„Jie visi trys susipažįsta metų pradžioje laiškais. Pasternakas, kuris labai gerbia ir žavisi Rilke, paprašo, kad šis atsiųstų savo eilių tomą jo mylimai poetei Cvetajevai – jis taip ir padaro. Cvetajeva visą gyvenimą mylėjo Rilkę ir taip prasideda jų susirašinėjimas, kuris prieš pat Naujuosius baigiasi Rilkės mirtimi. M.Cvetajeva parašo jam pomirtinį laišką ir išsiunčia jį B.Pasternakui. Tai – labai įdomi istorija ir tikriausiai vieną kartą per šimtmetį įvykstantis virtualus romanas, – mintimis dalijosi B.Mar. – Kiekvienas šių kūrėjų laiškas – pilnas pamąstymų apie būtį, apie tai, kas yra laikas, kas yra šiapus ir anapus, apie amžinybės ilgesį, apie tą mažą kosmoso dalelę, kuri yra šis pasaulis. Trys žmonės surado vienas kitą, su kuriuo galima kalbėti lyg su savimi.“

Menininkė pabrėžė, kad scenoje ji kartu su A.Kazanavičiumi ir V.Anužiu nevaidins šių poetų, o tik bandys interpretuoti jų laiškus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Birutė Mar
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Birutė Mar

„Mes tuos laiškus skaitysime ir būsime aktoriai. Todėl renkantis partnerius labai svarbu buvo žmogiška energija, šiluma, vidinė ugnis. Tikrai neieškojome panašių į Rilkę ar Pasternaką, – šypsojosi režisierė. – Poetinis teatras galbūt daugeliui asocijuojasi su patosu, dirbtinumu, pakeltu balsu, bet man visa tai svetima. Mano nuomone, poetinis teatras – pats intymiausias, nuogiausias ir atviriausias teatras. Juk tai, kas giliausia, gali pasakyti tik poezija. Todėl norėčiau, kad spektaklio intonacija būtų iš širdies į širdį.“

Nors ir žinodama, kad poetinio teatro mėgėjai Lietuvoje nesudaro daugumos, B.Mar tikino pajutusi, kad vis dėlto žmonėms to reikia ir kviečia žiūrovus sausio 5, 6 dienomis į LNDT Mažąją salę

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis