Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Teatro festivalio organizatoriai apie „išmatomis drabstomą Jėzaus paveikslą“: meno laisvė nekvestionuojama

Penktadienį Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė kreipėsi į kultūros ministrą Arūną Gelūną dėl „Sirenų“ festivalyje numatomo rodyti spektaklio „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“, režisuoto tarptautiniu mastu pripažinto italų teatro režisieriaus Romeo Castellucci.
Spektaklio akimirka
Spektaklio akimirka / Organizatorių nuotr.

Parlamentarė piktinosi, kad kontraversiškas spektaklis toleruojamas „katalikiškos kultūros krašte“. „Ar Kultūros ministerija mano, kad toks spektaklio siužetas yra etiškas ir ar nesiruošia apginti Lietuvos piliečių teisės, kad nebūtų išniekinamas daugumos tikėjimas ir tradicinė religija“, – klausė Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Festivalio „Sirenos“ organizatorių pranešime spaudai pastebima, kad pektaklio nemačiusi ir susidariusi savo nuomonę iš klaidingą informaciją paskleidusios vienos lietuviškos žiniasklaidos priemonės, Seimo narė pasiūlė ministrui sustabdyti rodymą spektaklio, kurį prodiusavo per 20 didžiausių Europos teatrų ir teatrų festivalių, jų tarpe ir Avinjono festivalis (Prancūzija), „Theater der Welt“ 2010, Oslo Nacionalinis teatras (Norvegija), Tarptautinis teatro festivalis DIALOG (Vroclavas, Lenkija), BITEF (Belgrado tarptautinis teatro festivalis), Tarptautinis Čechovo teatro festivalis (Maskva, Rusija).

Teatro festivalio „Sirenos“ rengėjai skatina ir pasipiktinusią Seimo narę, ir žiniasklaidos atstovus, kurie išplatino neteisingą informaciją apie „išmatomis drabstomą Kristaus veidą“, prieš rengiant panašaus pobūdžio pranešimus surinkti faktinę informaciją.

Spektaklio metu naudojamas renesanso tapytojo Antonello da Messinos paveikslo „Salvator mundi“ fragmentas su Jėzaus atvaizdu nėra drabstomas išmatomis, tvirtina organizatoriai.

Į V. Abramikienės iškeltą klausimą „Ar galima tokį siužetą toleruoti katalikiškos kultūros krašte?“ „Sirenų“ rengėjai atsako, kad spektaklio siužetinė ašis sukasi apie sergančio tėvo ir juo besirūpinančio sūnaus santykius, kuomet paliečiamos pačios jautriausios temos: senatvė, orumas, pareigos šeimoje. Spektaklyje naudojamas Kristaus atvaizdas keičiasi specialių technologijų pagalba, o vizualinis efektas, kurio pasiekia Romeo Castellucci, paverčia nebylų stebėtoją spektaklio dalyviu.

Po spektaklio parodymo tarptautiniuose festivaliuose, įvairiose šalyse pasirodė recenzijos, kuriose kritikai pabrėžia spektaklio dvasingumą ir humanistinį užtaisą. Kanadietis teatro kritikas Chadas Dembskis po spektaklio peržiūros „Canada Play“ festivalyje birželio mėnesį rašė: „Po šio spektaklio aš geriau suprantu, kokį pažeminimą, nusivylimą ir gėdą patiria žmogus, kurio kūnas nustoja veikti. Man šis kūrinys nėra iš tų, kuriuos būtų galima įvertinti žodžiais „geras“ ar „blogas“. Tai yra vienas geriausių avangardinio teatro pavyzdžių. Žaviuosi kūrėjais, kurie nepabūgo nueiti toli ir patyrinėti temas, kurias taip mažai menininkų ryžtasi paliesti, ką jau kalbėti apie grafinį jų atskleidimą scenoje.“

Kuomet po spektaklio premjeros Prancūzijoje radikalieji katalikai iš Institut Civitas rengė protestus, apmėtė kūrėjus kiaušiniais ir nutraukė spektaklį, juos pasmerkė ir Paryžiaus merija, ir Prancūzijos kultūros ministras Frédéric Mitterrandas, sakydamas, jog „Jie pažeidė esminį išraiškos laisvės principą, kurį saugo Prancūzijos teisinė sistema“.

„Sirenų“ meno vadovė Audra Žukaitytė kviečia nespręsti apie meno kūrinį iš vieno fragmento – tie, kam rūpi spektaklio meninė vertė, tegu pirma patys jį pasižiūri ir tuomet komentuoja. Žukaitytės teigimu, „meno laisvė yra nekvestionuojama. Tikėjimas nereiškia, kad į religiją privaloma žvelgti dogmatiškai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų