Knygą išvertė patys
„Šių metų pradžioje susidomėjau amerikiečiu scenaristu B. J. Novaku. Jis yra parašęs scenarijų populiariam komiškam serialui „Biuras“ (angl. „The Office“), ir pats jame vaidina. Socialiniuose tinkluose pradėjau jį sekti ir sužinojau apie jo knygą vaikams „The Book With No Pictures“, kuri „New York Times“ perkamiausių knygų sąraše buvo net 55 savaites iš eilės. Ši knyga sudomino savo koncepcija, paprastu nepaprastumu. Manau, kad tai labai aktualu šiuolaikiniams vaikams, kurie gyvena vaizdų pasaulyje. Svarsčiau, kaip gi ją išvertė lietuviai, nes ten pilna keistų, išgalvotų žodžių, kuriuos taip smagu skaityti vaikams“, – pasakoja Gediminas Rimeika.
Lietuviškos versijos rasti nepavyko, tad versti kūrinį jis ėmėsi pats su kitais aktoriais. Kadangi knygelė nedidelė, jos skaitymas užtrunka vos 15 minučių, kūrėjai sugalvojo papildomų žaidimų, vaizduotę ir kalbą lavinančių užduočių ir taip buvo suformuota kūrybinių dirbtuvių „Knyga be paveikslėlių“ programa. Prie idėjos vystymo prisidėjo LNDT kultūrinių projektų vadybininkai Paulius Tamolė ir Agnė Pulokaitė.
Užsiėmimus veda aktoriai: Laurynas Jurgelis, Justina Nemanytė, Gediminas Rimeika, Kamilė Petruškevičiūtė, Eglė Valadkevičiūtė. Dirbtuvių metu jie skaito vaikams minėtą knygelę, kuri net ir be paveikslėlių prikausto mažųjų dėmesį ir lavina skaitymo įgūdžius, taip pat kviečia pasinerti į vaizduotės pasaulį žaidžiant improvizuotus žaidimus.
Vaikai užsidega noru skaityti
„Man regis, labai svarbu, kad teatras be savo pirminės veiklos, t. y. spektaklių kūrimo ir rodymo, turėtų ir edukacinių programų atokesniuose regionuose, kuriuos kur kas rečiau pasiekia kokybiški renginiai. Lietuvos nacionalinis dramos teatras nuosekliai tuo užsiima: praeitą sezoną įgyvendinome projektą „Lietuvos vizija 2118“, kurio metu Visagino, Šalčininkų ir Anykščių moksleiviai kūrė savo vizijas ateities Lietuvai, Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos moksleiviai kūrė dokumentinius filmus apie savo krašto senolius – ir tai tik kelios teatro įgyvendintos edukacinės veiklos. Kūrybinės dirbtuvės „Knyga be paveikslėlių“ pradinių klasių mokinius kviečia bent trumpam pamiršti kiekvieną minutę juos lydinčius vaizdus ir bandyti pasakoti savo istorijas. Neįtikėtina, kaip dirbtuvėlių pabaigoje visi vaikai jau dega noru pagaliau perskaityti tą „Knygą be paveikslėlių“! – sako viena iš projekto koordinatorių A.Pulokaitė.
Kūrybinės dirbtuvės jau vyko Didžiasalio vaikų globos namuose ir socialinės paramos centre, Visagino vaikų dienos centre, Veriškių pradinėje mokykloje, Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre, Dieveniškių Ryto gimnazijoje, Ukmergės r. Siesikų gimnazijoje, Trakų r. Aukštadvario mokykloje-darželyje „Gandriukas“.
Iššūkiai ir atpildas
„Pastebėjau, kad geriausiai dirbti su antrų-trečių klasių mokiniais, kurie jau moka skaityti, skiria, kur kalba užsienietis, kur ne, nes pradžioje žaidžiame išgalvotos kalbos žaidimą. Apskritai, šios kūrybinės dirbtuvės sulaukia labai pozityvių atsiliepimų tiek iš vaikų, tiek iš mokytojų. Vaikai noriai įsitraukia, Siesikų gimnazijos mokytoja su nuostaba pasakojo, kad vienas jos mokinys pasimėgaudamas skaitė „Knygą be paveikslėlių“, nors apskritai nemėgsta skaityti ir beveik neskaito“, – įspūdžiais dalijasi aktorius Laurynas Jurgelis.
„Taip, Siesikuose buvo labai sėkmingas renginys, mokytojai sakė, kad skleidėme gerą energiją ir Kalėdoms mūsų jau laukia su didesne knyga“, – linksmai priduria kartu su Laurynu Siesikuose apsilankiusi aktorė Justina Nemanytė.
Aktorė Kamilė Petruškevičiūtė pasakoja, kad tenka susidurti ir su iššūkiais. Visagine iš pradžių vaikai reagavo vangiai, sunkiai įsitraukė, jautėsi kalbos barjeras, tačiau aktoriai pritaikė programą specialiai jiems, kai kurių užduočių atsisakė ir renginys praėjo gerai. Vėliau mokyklos direktorė sakė, kad tokie užsiėmimai ypač reikalingi Visagino vaikams, nes uždega noru mokytis lietuvių kalbos.
Vaiko akyse pamatai visą jo miestą
„Labai įdomu pamatyti skirtingus miestelius. Gal įdomiausia būna vaikų dienos centruose, ten jie labai laukia kažkokio įvykio, susitikimo. Ir patys geriau pažįstame Lietuvą. Pažiūrėjęs į vaiko akis, pamatai ne tik jo šeimą, bet ir visą miestą...“, – sako Gediminas Rimeika.
Visi norintys gali pakviesti „Knygą be paveikslėlių“ į savo mokyklą ar vaikų dienos centrą. Daugiau informacijos rasite Lietuvos nacionalinio dramos teatro interneto svetainės skyriuje „Edukacija“ (Vaikams ir jaunimui).
Edukacinę programą remia Lietuvos kultūros taryba.