Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Dailės kritikų asociacija: sprendimas nutraukti renginį prie P.Cvirkos paminklo riboja raiškos laisvę mene

Praeitą savaitę sostinėje dvi menininkės – Eglė Grėbliauskaitė ir Agnė Gintalaitė, vykdydamos meninę akciją, dirbtinėmis samanomis padengė Petro Cvirkos paminklą. Vilniaus savivaldybė tąkart teigė jokio leidimo tokiam performansui nedavusi, todėl dekoracijos buvo nuimtos. Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcija išreiškė nerimą dėl savivaldybės veiksmų ribojant raiškos laisvę mene ir kultūros renginių taisyklių reglamento nesilaikymo.
Petro Cvirkos paminklas, nuklotas samanomis
Petro Cvirkos paminklas, nuklotas samanomis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

2021 m. lapkričio 10 d. menininkės Eglė Grėbliauskaitė ir Agnė Gintalaitė pradėjo įgyvendinti kasdienybės spektaklio projektą „Nepamirškime nebeprisiminti“ Petro Cvirkos aikštėje Vilniuje, jo scenografijos dalis buvo ir pats Juozo Mikėno sukurtas paminklas Petrui Cvirkai.

Projekto autorės apdengė paminklą dirbtinėmis samanomis, kviesdamos miesto gyventojus susimąstyti apie laiko tėkmę ir istorijos reikšmę.

Nors renginys buvo gavęs rašytinį leidimą iš savivaldybės, Vilniaus miesto savivaldybės reikalavimu menininkėms buvo liepta demontuoti scenografiją ir palikti aikštę. Lapkričio 19 d. Petro Cvirkos paminklas buvo demontuotas.

„2019 metais AICA drauge su Lietuvos dailininkų sąjunga ir Lietuvos dailės istorikų draugija paskelbė kreipimąsi į miesto politikus, kviesdama juos, užuot ėjus tiesmuku ikonoklastiniu keliu, paieškoti kūrybiškų ir kritiškų variantų atnaujinant urbanistiką ir permąstant sovietinio kultūros paveldo palikimą viešojoje erdvėje. Gaila, kad nepaisant ilgų diskusijų nepavyko rasti kompromiso dėl paminklo ir aikštės pobūdžio. Susirūpinimą kelia ir pats nesiskaitymas su procedūrine tvarka, kai profesionalių kultūros ekspertų išvados dėl Petro Cvirkos skvero tvarkymo ir paminklo statuso kaip kultūros paveldo atmetamos be išsamios viešos diskusijos“, – rašoma pranešime.

Asociacija savivaldybės sprendimą vadina grėsmingu precedentu.

„Ar tai reiškia, kad Vilniaus miesto savivaldybė nuo šiol galės netrukdoma įsiveržti į bet kokį kultūros renginį, kurio turinys jiems pasirodys nepatogus ar nepageidautinas? Kaip prie atviro kūrybai miesto dvasios puoselėjimo prisideda sostinės savivaldybės retorinė profesionalių kūrėjų marginalizacija joms prisegant „cirkininkių“ ir „chuliganių“ etiketes? Ar Vilniaus valdžia seks Viktoro Orbano, Aleksandro Lukašenkos ir Vladimiro Putino pavyzdžiu, pasitelkdama atsitiktinai taikomas administracines priemones užgniaužti socialiai ir politiškai aktyvias menines pozicijas?“ – kelia klausimą asociacija.

Ji pridėjo besitikinti, kad Vilniaus savivaldybė permąstys savo veiksmus, atsivers dialogui su meninių pozicijų įvairove.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai
30 metų su ypatingais vaikais dirbanti mokytoja Irutė: neįsivaizduoju, kaip galime skirstyti vaikus