Gaisrai Los Andžele toliau niokoja menininkų namus ir galerijas: supleškėjo archyvai

Los Andželą toliau niokoja miškų gaisrai, nuo jų jau nukentėjo daug galerijų, menininkų ir meno profesionalų visame mieste. Uraganinio greičio vėjai ir keli mėnesiai be lietaus prisidėjo prie gaisrų, kurie apgadino tūkstančius namų ir nusinešė mažiausiai 24 žmonių gyvybes, praneša „Artnews.com“.

Iki šiol sudegė dalis Getty vilos teritorijos, iš miesto evakuota daug menininkų, galerininkų ir kitų meno profesionalų. Gaisrai pasiglemžė namus, studijas ir net muziejus. Pradėtos rinkti kelios lėšos, skirtos padėti atstatymo darbams.

Sausio 11 d. Palisadų gaisro židinys padidėjo tiek, kad į privalomąją evakuacijos zoną pateko ir Getty centro vieta. Tačiau po dienos muziejus pranešė, kad jis yra saugus.

Dailininkė Kathryn Andrews, netekusi savo namų Ramiojo vandenyno Palisadų rajone, toliau rinko kitų menininkų ir meno profesionalų, kurių namus taip pat sunaikino gaisrai, pavardes. Tarp jų yra menininkas Alecas Eganas, kuris neteko namų, studijos ir dvejų metų beveik užbaigtų darbų, skirtų būsimai personalinei parodai Anat Ebgi galerijoje. Paroda turėjo būti atidaryta mėnesio pabaigoje, tačiau galerija pranešė, kad visi joje esantys darbai sudegė per gaisrą.

„Esame labai dėkingi, kad Alecas ir jo šeima yra saugūs, ir liūdime kartu su visais, kurie dabar susiduria su tragiška netektimi ir nežinomybe“, – savo „Instagram“ paskyroje paskelbė galerija, pažymėdama, kad internete pardavinėja plakatus iš 2022 m. Egano personalinės parodos, iš kurių 100 proc. pajamų skiriama menininkui.

Eatono gaisras buvo ypač skaudus Altadenos bendruomenės menininkams, nes dėl jo buvo sunaikinta Elioto menų vidurinė mokykla ir menininkų kolonija „Zorthian Ranch“, kurią prieš kelis dešimtmečius įkūrė dabar jau miręs skulptorius Jirayras Zorthianas. Du meistrai laikraščiui „Los Angeles Times“ pasakojo, kad jie ir maždaug tuzinas menininkų išvengė gaisro; dešimtys gyvūnų nubėgo į mišką. Per „GoFundMe“ paskyrą teigiama, kad rančai padaryta didelė žala, sudegė Zorthiano meno kūriniai, atraminės sienos, sugriuvo scena ir tiltas.

Laikraštis „The New York Times“ taip pat pranešė, kad buvo visiškai sunaikinti dailininkės Dianos Thater ir konceptualaus menininko T.Kelly Masono namai Altadenoje, taip pat tūkstančius dolerių kainavusi jiems priklausiusi fotoaparatų įranga ir archyvas, saugomas sandėlyje su kontroliuojama temperatūra. Dėl Eatono gaisro taip pat sudegė Camillos Taylor, Kelly Akashi, Paulo McCarthy ir Rosso Simonini namai, studijos ir archyvai Altadenoje.

Kaip ir Eganas, daugelis menininkų buvo užsiėmę pasiruošimu naujoms parodoms: McCarthy turėjo atidėti savo būsimą parodą „Hauser & Wirth“ galerijoje Londone, o Akashi turėjo surengti savo inauguracinę parodą „Lisson“ galerijoje Los Andžele vėliau šį mėnesį. Prieš gaisrus Akashi svarstė galimybę vieną iš savo naujausių darbų pavadinti „Paminklas netekčiai“. Jis taip pat sudegė.

Gaisro metu taip pat sudegė nebaigtas darbas, kurį Thateris buvo užsakęs sukurti 2026 m. atsidarysiančiam išsiplėtusiam Los Andželo apygardos meno muziejui.

Nuostolių patyrė ir meno bei kultūros kritiko Gario Indianos biblioteka ir archyvas, kuris sausio 7 d., dieną prieš gaisrus, buvo perkeltas į Altadeną. Po to, kai praėjusį spalį Indiana mirė savo bute East Village Niujorke, buvo planuojama, kad jo knygos taps pagrindine menininkų prieglaudos biblioteka. „Jei jos – užsakyti leidiniai, retos meno knygos, keistos knygos, knygos, kurias Garis brangino, – būtų atkeliavusios diena vėliau, nebūtų buvę adreso, kuriuo jas būtų galima pristatyti, todėl jos būtų išsaugotos. Bet tą antradienį, deja, adresas dar buvo“, – rašė Colmas Tóibínas, rašydamas esė apie tai, kaip pats bėgo nuo gaisrų Los Andžele, leidiniui „London Review of Books“.

Reaktyvinio judėjimo laboratorija (JPL), kurios mokslininkai kartu su menininkais dirbo PST Art pristatyme „Mišrūs pasauliai: tarpplanetinės vaizduotės eksperimentai“, dėl Eatono gaisro lieka uždaryta, dirba tik keli darbuotojai. Robotų planetų tyrimų centre ir kai kurių garsiausių NASA erdvėlaivių buveinėje evakuota apie 1000 JPL darbuotojų, o daugiau kaip 150 dėl gaisro neteko namų, rašoma JPL direktoriaus Laurio Lešino pranešime X svetainėje. Sukurtas lėšų rinkimo fondas Kaltecho ir JPL nelaimių padarinių likvidavimo fondui.

Laikraštis „Los Angeles Times“ taip pat pranešė, kad Zane Grey dvaras Altadenoje buvo vienas iš kelių žymių namų, kuriuos sunaikino gaisrai. Sodybą 1907 m. Čikagos verslo mašinų gamintojui Arthurui Herbertui Woodwardui pastatė architektai Myronas Huntas ir Elmeris Grey'us. Didelis namas buvo pastatytas iš gelžbetonio, jame buvo originalių ketaus šviestuvų, kaltinių turėklų ir šviestuvų, jis įtrauktas į Nacionalinį istorinių vietų registrą.

Šiuo metu uždarytos įvairios galerijos – nuo Marian Goodman iki David Zwirner. Tačiau yra ir gerų naujienų: kai kurios erdvės atsidaro. Pavyzdžiui, sausio 11 d. vėl atsidarė „Pace“ ir „Perrotin“, o rytoj – „Hauser & Wirth“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai