Herojų alėją sudarys 10–15 skulptoriaus Mariaus Būdos sukurtų granitinių kubų, kuriuos dekoruos skirtingi menininkai.
Pagalvojome, kad tokius užmirštus herojus vertėtų ištraukti į dienos šviesą ir pažymėti kažkokiais ženklais, – sakė S.Paukštys.
Pasak vieno idėjos autorių Sauliaus Paukščio, ši mintis buvo vystoma trejus metus: „Lietuviai yra perdėm kuklūs ir neeksponuoja savo tautiečių, kurie yra kažko pasiekę pasaulyje, kažkuo išgarsėję – tie žmonės yra pakankamai žymūs, bet kartu tarsi nustumti į šalį. Pagalvojome, kad tokius užmirštus herojus vertėtų ištraukti į dienos šviesą ir pažymėti kažkokiais ženklais“, – sakė S.Paukštys.
S.Paukščio teigimu, idėjos autoriai nenorėjo gręžtis į pernelyg tolimus laikus, apaugusius įvairiausiais mitais, būtom ir nebūtom istorijom: „Norėjome koncentruotis į modernią, XIX-XX a. Lietuvą, kai atsikūrinėjo ir vystėsi valstybė, kai svarbus tapo tautinis elementas. Taip ir sudėliojome seką žmonių, kurie vienaip ar kitaip išgarsino Lietuvą, o ir savo šaliai nuveikė didelius darbus“.
Nors galutinio asmenybių sąrašo kol kas nėra, šiandien planuojama, kad paminklai iškils diplomatui ir kompozitoriui Mykolui Kleopui Oginskiui, istorikui, rašytojui, tautinio atgimimo lyderiui Simonui Daukantui, archeologei ir antropologei Marijai Gimbutienei, tenisininkui Vytautui Gerulaičiui, rašytojai ir visuomenės veikėjai Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei, teisininkui, Nepriklausomybės Akto signatarui Jonui Vileišiui, geografui ir keliautojui Kaziui Pakštui, pasaulio sunkaus svorio bokso čempionui Juozui Žukauskui. Pirmasis kubas iškils menininkui, vienam „Fluxus“ judėjimo įkūrėjų Jurgiui Mačiūnui.
Labai svarbu buvo ir tai, jog sklypas yra privatus. Taip išvengėm daugybės biurokratinių laiptų. Jei tai būtų buvusi miesto ar valstybės nuosavybė, būtų žymiai sudėtingesnis derinimo procesas, – teigė S.Paukštys.
Skulptūrinė alėja bus suformuota neįprastoje ervdėje – greta „Vilniaus vartų“. Pasak S.Paukščio, šį pasirinkimą lėmė palanki architektūrinė situacija – modernus pastatas ir moderni aplinka. „Žinoma, labai svarbu buvo ir tai, jog sklypas yra privatus, o jo šeimininkai, bendrovė „Invalda“, šiam sumanymui buvo palankūs. Taip išvengėm daugybės biurokratinių laiptų. Jei tai būtų buvusi miesto ar valstybės nuosavybė, būtų žymiai sudėtingesnis derinimo procesas“, – teigė S.Paukštys, pabrėžęs, jog lėšos, su kuriomis projektas startuoja, yra privačios.
Visą alėją užpildyti planuojama per keletą metų, tačiau, jei viskas palankiai klostysis, pirmoji skulptūra Herojų alėjoje iškils dar šiemet ar kitų metų pradžioje.