Mados dizaino studijos
VDA Vilniaus fakulteto Mados dizaino katedros vedėja ir A. Burokaitės bakalauro baigiamojo darbo vadovė doc. Renata Maldutienė prisimena, kad jaunosios dizainerės projektai menišku spontaniškumu ir nenuspėjamais dizaino sprendimais išsiskyrė jau studijų metais.
„Gaivališkai kūrybinga Adelė geba jautriais menininkės „čiuptuvais“ pagauti socialines aktualijas ir kultūrinius kontekstus. Mane žavi, kaip ironiškai ir šmaikščiai absolventė žongliruoja mados dizaino raiškos priemonėmis, kviesdama apsvarstyti vienokias ar kitokias gyvenimo aktualijas. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų laisvamaniškas, spalvingas ir džiugus Mados dizaino bakalauro studijų baigiamasis projektas, įsigilinus įtraukia žiūrovą į sudėtingą jaunosios dizainerės sapnų, pasąmonės pasaulį. Adelė darbu kviečia mąstyti apie žmogaus gyvenimo prasmę, trapumą ir vietą pasaulyje“ – teigia R.Maldutienė.
Adelė darbu kviečia mąstyti apie žmogaus gyvenimo prasmę, trapumą ir vietą pasaulyje
Konkurso laureatė, antrindama baigiamojo darbo vadovei, atvirauja, kad ketveri studijų metai buvo sunkūs, bet puikūs. Studijų metu, nepaisant streso ir daug darbo, supanti kūrybinė aplinka ir žmonės menininkei leido atsiskleisti, subręsti ir dar arčiau priartėti prie savęs kaip kūrėjos, kuria trokšta būti A. Burokaitė.
Sapnų pasaulis ir rokoko
Jaunoji mados dizainerė dar vaikystėje nepaprastai laukdavo vakaro, kad greičiau užmigtų ir nusikeltų į sapnų pasaulį, kuris ją viliojo labiau nei realybė. „Momentas, kai ryte pabundi iš sapno, tačiau sapnų vaizdiniai vis dar sukasi galvoje ir akimirkai tarsi susijungia į vieną su realybe, tapo pradiniu mano kolekcijos kūrimo tašku“, – pasakoja A. Burokaitė.
Sapnų pasaulis man kažkodėl visada asocijavosi su rokoko epocha.
Menininkė kolekcijos modeliuose eklektiškai jungia realybės ir fantazijos elementus. „Sapnų pasaulis man kažkodėl visada asocijavosi su rokoko epocha, nes šiuo laikotarpiu mada su visomis savo absurdiškomis formomis tarsi pasiekė maksimalią siurrealistinės raiškos viršūnę, o vėliau ėmė paprastėti ir prarado savo formas. Labai panašiai kaip bundant atsiranda siurrealizmo ir fantazijų jausminė sintezė, kuri, vos pramerkus akis, staiga dingsta. Būtent todėl įkvėpimo sėmiausi iš rokoko moters kostiumo bei interjero, – vardina kūrėja ir priduria. – Kuriamuose modeliuose atsiranda šiam stiliui būdingi plačių klubų sijonai su lankais, korsetai, apatiniai šortai bei įvairūs interjero elementai. Kadangi mano kolekcija „kalba“ apie dviejų priešingybių – sapnų ir realybės susijungimą – tai ir inspiraciniai elementai, įkūnijantys šiuos du pasaulius, yra kardinaliai priešingi“.
Norėdama kolekcijai suteikti sapnų siurrealumo jausmą, į kuriamus modelius A. Burokaitė integravo įvairias interjero detales: lempas, fotelius ar kėdes. Unikalu ir tai, kad, norėdama vizualizuoti realų pasaulį, idėjų menininkė sėmėsi ir iš šių dienų vyriškos, dalykinės aprangos bei namuose dėvimų sportinių drabužių. „Stilizuodama kolekcijos fotosesiją, naudojau šiuolaikiniam personažui būdingus elementus: lakinius batus, baltas kojines, portfelį, ausines, telefoną, akinius nuo saulės“, – pasakoja dizainerė.
Kolekcijos elementas – vaikystės nuotraukos
„Jaunojo dizainerio prizo“ laureatė kolekcijos „Kur aš?“ audiniams marginti pasirinko naudoti savo vaikystės nuotraukas. Dizainerė atskleidė, kad iki šiol atmintyje išlikę prisiminimai apie sapnų pasaulį privertė peržvelgti vaikystės nuotraukų albumus, kuriuose ji atrado savo mažos miegančios nuotrauką. Ji ją skaitmenizavo ir pavertė spausdiniu kolekcijos audiniams marginti.
„Nuo pat vaikystės sapnų pasaulis mane traukė labiau negu realybė. Būdama mažutė, visą dieną laukdavau, kol pagaliau ateis vakaras ir galėsiu eiti miegoti, bet ne tam, kad pailsėčiau, o tam, kad galėčiau patekti į kitą, sapnų pasaulį, kuris, tik užsimerkus, imdavo ir atgydavo. Tai ir paskatino savo dar mažutės nuotraukas naudoti kaip vieną savo kolekcijos elementų“, – sako A. Burokaitė.
Pamatyti mados dizainerės A. Burokaitės kolekciją „Kur aš?“ galima iki liepos 31 d. VDA parodų salių „Titanikas“ I aukšte vykstančioje konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2021“ parodoje.