Pagal architekto Tomo Žutauto projektą įrengtoje ekspozicijoje pasakojama užlietų kaimų istorija – 1959 metais užtvenkus Nemuną, jo slėnis virto 6 tūkst. hektarų dydžio mariomis.
Vanduo per devynis mėnesius užliejo buvusį Nemuno slėnį. Iš būsimų marių dugno iškelta daugiau kaip 700 sodybų. Vanduo pasiglemžė ne tik kaimus, bet ir piliakalnius.
„Naujoje ekspozicijoje galima ne tik daugiau sužinoti apie marių atsiradimą, bet ir apie gyvenimą prie Nemuno – sielių plukdymą, kaimuose gyvenusių žmonių tradicijas ir amatus, apie unikalias gamtos vertybes – rėvas, paukščių salas, piliakalnius“, – pranešime sakė Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos direktorė Adrija Gasiliauskienė.
„Čia sužinosite ir apie svarbiausią Kauno marių regioninio parko vertybę – gamtos bei žmogaus sukurtą išskirtinį kraštovaizdį“, – teigė ji.
Ekspozicijos lankytojai galės pasivaikščioti ir simboline senąja Nemuno vaga, aplankyti stilizuotus namelius-informacinius stendus, įprasminančius 19 kaimų, kurie atsidūrė Kauno marių dugne.
Lauko ekspozicija įrengta remiantis senųjų gyventojų prisiminimais.
Stenduose galima apžiūrėti senas buvusių kaimų fotografijas, taip pat yra QR kodai, kuriuos atvėrus galima pasiklausyti „dugniečių“ dainų, pasakojimų, legendų.