Lietuvos dailės muziejus renka paramą Ukrainos muziejų vertybėms gelbėti

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus imasi iniciatyvos renkant paramą, už kurią planuojama nupirkti įvairių priemonių, reikalingų apsaugoti Ukrainos muziejų vertybėms karo metu.
Arūnas Gelūnas
Arūnas Gelūnas / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Kaip BNS ketvirtadienį sakė Lietuvos nacionalinis dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, šiuo metu parama jau pradėta rinkti bendradarbiaujant su Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondu ir pradžioje ji bus skirta Ukrainos nacionaliniam dailės muziejui Kyjive.

Kitą savaitę tam specialiai rengiamos ir ekskursijos po retai atveriamus senojo arsenalo rūsius, kur bus surengta Ukrainos menininkų Sofijos Atlantovos ir Oleksandro Klimenko iš Ukrainos paroda „Ikonos ant šovinių dėžių“. Be kita ko, pirmąją ekskursiją ves pats A.Gelūnas. Lankytojai bus supažindinti ir muziejaus rinkinių užkulisiais, bus rengiamos ir paskaitos.

„Negali būti nė kalbos, kad žmonės, žmonių gelbėjimas yra svarbiausias prioritetas. Bet mūsų kolegos muziejininkai yra likę savo institucijose, matyt, kai kurie, nes visas personalas negali likti karo metu“, – teigė A.Gelūnas.

„Jiems yra didžiulis iššūkis įvairiuose Ukrainos miestuose išsaugoti kultūros vertybes, nes po karo tai yra labai svarbus tapatybės komponentas – prisiminti savo istoriją, turėti rinkinius, kurie pasakotų naratyvus, susijusius su valstybingumu“, – kalbėjo jis.

Anot A.Gelūno, su Ukrainos dailės muziejumi šnekėta ir apie galimybes dalį vertingiausių rinkinių laikinai pasaugoti Lietuvoje ar Lenkijoje. Tačiau ukrainiečiai pabijojo rizikos, kad gabenant kūrinai gali būti sunaikinti per vieną iš Rusijos kariuomenės atakų, tad nusprendė verčiau perkelti dalį ekspozicijų bei vertingiausių kūrinių į rūsius ir bunkerius.

„Bet jie neturi įprastų klimatinių sąlygų, kurias turi įprastinės ekspozicijos ar sausesnės žemės paviršiuje esančios patalpos. Todėl reikia specialių pakavimo medžiagų, specialaus polietileno, specialių nedegių audeklų, faneros dėžėms montuoti, pagaliau – ir gesintuvų, jei kiltų ugnies židiniai, aplankų darbams ant popieriaus, grafikai, piešiniams, fotografijoms“, – sakė A.Gelūnas.

Anot jo, Chodkevičiaus paramos fondas pasirinktas kalbant su jo steigėjais žurnalistu, laidų kūrėju Edmundu Jakilaičiu, istoriku Alfredu Bumblausku. Surinkus reikiamą sumą, anot A.Gelūno, reikalingos priemonės būtų perkamos Lietuvoje, jų nugabenimu į Kyjivą pasirūpintų iniciatyva „Stiprūs kartu“.

Chodkevičiaus fondas pasirinktas dėl to, kad Nacionaliniam dailės muziejui skirti paramos pačiam neleidžia teisės aktai.

Anot A.Gelūno, jau penktadienį į muziejų atvyks minėto ukrainiečių menininko O. Klimenko ikonos, nutapytos karo fronte ant šovinių dėžių, paroda bus atverta kitos savaitės antradienį.

„Jis yra ikonų menininkas, bet šiuo metu kariauja fronte. Tad kas begali būti simboliškiau nei laikinai eksponuoti šiuos kūrinius mūsų erdvėse, tai bus Senojo arsenalo ginklų rūsyje, kuris yra labai senovinis, o seniausias sluoksnis siekia XIII amžių, matome dar medinių šaligatvių fragmentus“, – pasakojo A.Gelūnas.

Anot jo, pirmąją ekskursiją ves jis pats, pristatydamas iniciatyvą, vėliau tai darys muziejaus darbuotojai, papasakosiantys tiek apie arsenalą, tiek apie pačias ikonas. Vėliau šie kūriniai keliaus į aukcioną Jungtinėse Valstijose, o pinigai bus paaukoti Ukrainos kariuomenei ar šalies humanitarinėms reikmėms.

Dėl lankymosi ekskursijose muziejus ragina teirautis iš anksto, kadangi lankytojų skaičius bus ribojamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai