Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pristato pavasario sezono programą

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) kviečia lankytojus į pavasario sezono parodas. Jose bus pristatomi retai matomi dailės kūriniai iš LNDM bei kitų Lietuvos ir užsienio muziejų rinkinių, privačių kolekcijų. Išskirtinė patirtis žadama nacionalinio paviljono 80-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje lankytojams, rašoma LNDM pranešime spaudai.
LNDM
LNDM / Gintarės Grigėnaitės nuotr.

2024 m. pavasario sezono programoje – 14 parodų LNDM padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje. Parodas lydės edukacijos, kūrybinės dirbtuvės, mokslinės konferencijos. Visas LNDM ekspozicijas galima apžiūrėti tiek savarankiškai, tiek užsisakius gidų paslaugas.

LNDM ir „Mindletic“ vykdytas tyrimas atskleidė, kad lankymasis muziejuose gerina žmonių emocinę savijautą, todėl muziejus kviečia lankytojus pavasarį pasitikti su maloniomis emocijomis.

Nacionalinėje dailės galerijoje suskambės Algimanto Jono Kuro „Himnas perskilusiai šypsenai“

Jau netrukus, kovo 28 d., LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje bus atidaryta tapytojo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Algimanto Jono Kuro darbų paroda „Himnas perskilusiai šypsenai“.

LNDM nuotr./Algimantas Jonas Kuras, Mergaitė 1972
LNDM nuotr./Algimantas Jonas Kuras, Mergaitė 1972

Ši paroda – lyg poetinė retrospektyva, apžvelgianti žinomo tapytojo kūrybą ir išryškinanti jos aktualumą šiandien klestinčiame ekologinių, kvazireliginių ideologijų kontekste, tačiau žvelgdami į A.J.Kuro tapybą galime lengvai apsigauti, jei joje matysime tik ekologines temas, – autorius sau kėlė tikslus priešintis vyravusiam ideologiniam fonui ir optimistinės sovietmečio realybės propagandai.

Tai pirmoji tokio masto plačią dailininko kūrybos panoramą ir chronologiją pristatanti paroda, sudaryta iš Lietuvos muziejų fonduose, privačiose kolekcijose saugomų ir pačiam autoriui priklausančių kūrinių.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje – itin reti Marko Šagalo kūriniai

Balandžio pabaigoje lankytojai LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje turės išskirtinę galimybę susipažinti su unikaliais litvakų menininko Marko Šagalo gobelenais, apie kuriuos žino retas meno mylėtojas.

Organizatorių nuotr./Parodos Obsesijos vizualas
Organizatorių nuotr./Parodos Obsesijos vizualas

M.Šagalas savo kūrybiniame kelyje išbandė įvairius meninius formatus: tapė, kūrė iliustracijas knygoms, dekoracijas teatro scenai, vitražus, keramikos darbus, spaudinius. Gobeleno menu menininkas susidomėjo tik tada, kai Izraelis užsakė didelio formato kūrinį parlamento priėmimo salei. M.Šagalas, įvertinęs, jog tekstilės teikiama šiluma gali sužmoginti didelę erdvę, ėmė bendradarbiauti su audėja Yvette Cauquil-Prince ir pasinėrė į gobelenų kūrimą. M.Šagalo gobelenai yra gerokai retesni nei jo paveikslai, kūrybinis duetas jų iš viso sukūrė apie trisdešimt.

Parodą lydės ir išskirtinis katalogas, kurio dizainerė – Jonė Miškinytė.

Pavasario naujienos LNDM sostinės padaliniuose: dėmesys Lietuvos menininkams

LNDM sostinės padaliniai – Nacionalinė dailės galerija, Radvilų rūmų dailės muziejus, Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Vilniaus paveikslų galerija, Vytauto Kasiulio dailės muziejus – lankytojus šį pavasarį pakvies net į 9 parodas.

LNDM nuotr./Nežinomas vokiečių dailininkas. Jaunos moters portretas. XIX a.
LNDM nuotr./Nežinomas vokiečių dailininkas. Jaunos moters portretas. XIX a.



LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje duris atvėrė tarptautinė lenkų juvelyrikos paroda „Kosmosas“. Radvilų rūmų dailės muziejus pavasarį pasitiks su tarpdisciplininio meno kūrėjo Dainiaus Liškevičiaus darbų paroda. Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatyta Algimanto Jono Kuro kūrybos retrospektyva ir jaunosios kartos menininko Andrejaus Polukordo paroda „Keisti grybai“.

Balandį Vytauto Kasiulio dailės muziejuje lankytojų lauks iš Estijos atvykstanti tarptautinė paroda „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“. Joje dėmesys skiriamas trijų išskirtinių Baltijos šalių menininkių – Malle Leis, Maijos Tabakos, Marijos Teresės Rožanskaitės – darbams ir jų netradicinei savireprezentacijai dailėje. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje lankytojai turės išskirtinę galimybę išvysti M.Šagalo gobelenus, tuo pačiu metu muziejuje bus eksponuojami ir Dariaus Hecq-Cauquilo darbai.

Gegužę Vilniaus paveikslų galerija pakvies į XIX a. lietuvių dailininko, visuomenininko Boleslovo Mykolo Rusecko ir jo amžininkų darbų parodą, skirtą menininko 200-osioms gimimo metinėms paminėti, ir portretininko, modernistinės tapybos atstovo Žygimanto Augustino parodą.

LNDM nuotr./Nežinomas XVII a. italų dailininkas, Gėlės krepšelyje
LNDM nuotr./Nežinomas XVII a. italų dailininkas, Gėlės krepšelyje

LNDM Pajūrio padaliniuose: bendradarbiavimas su Ukrainos muziejais

LNDM pavasario sezono parodų programoje net šešios parodos pajūrio padaliniuose: Palangos gintaro muziejuje ir Prano Domšaičio galerijoje bei Laikrodžių muziejuje Klaipėdoje.

Laikrodžių muziejus nuo kovo 21 d. pakvies lankytojus į parodą „Florentempus“. Ši paroda – Vilniaus paveikslų galerijoje vykusios parodos „Florentem“, sulaukusios didelio meno mylėtojų ir profesionalų susidomėjimo, tęsinys, pritaikytas specialiai Laikrodžių muziejaus lankytojams.

Prano Domšaičio galerija pavasarį atvers net tris parodas. Kovo 22 d. bus pristatytos pirmosios dvi parodos – „Nuo Dürerio iki Rembrandto“ ir „Ar ji prisikels“. Pastarojoje lankytojai turės galimybę susipažinti su Francisco Goya՚os darbais. Parodų eksponatai buvo evakuoti iš Ukrainos Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus, tarp jų raižiniai, plieno ir vario graviūros, ofortai.

Asmeninio archyvo nuotr./Francisco Goya „Karo baisumai“, Prado muziejus Madride
Asmeninio archyvo nuotr./Francisco Goya „Karo baisumai“, Prado muziejus Madride

Šios anksčiau LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje ir LNDM Vilniaus paveikslų galerijoje pristatytos parodos yra išskirtinė proga išvysti XVI–XVIII a. Europos mokyklų atstovų, meistrų grafikos šedevrus. Balandžio mėnesį galerija pristatys skulptoriaus, gyvojo skulptūros klasiko Algirdo Boso kūrybos parodą.

Gegužę, artėjant vasarai, Palangos gintaro muziejus lankytojus nustebins nauja dizainerio Manto Lesausko darbų paroda. Šįkart menininkas pristatys iš gintaro, gintaro dulkių kompozito, 3D spausdintuvu atspausto dirbtinio dramblio kaulo ir kitų medžiagų sukurtus dizaino objektus. O rūmų parko lankytojai galės apžiūrėti lauko parodą „Istorijos langai“.

Karščiuojantys kūnai Venecijos meno bienalėje

Balandžio 20 d. Venecijos meno bienalės Lietuvos nacionaliniame paviljone, kurį prodiusuoja LNDM, bus pristatytas bendras šiuolaikinio meno kūrėjų Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos dueto „Pakui Hardware“ bei dailininkės Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) projektas.

Tarptautinei bienalės lankytojų auditorijai bus rodoma paroda, vienijanti šių kūrėjų patirtis, o vaizdiniai prabils apie žmoniją bei pasaulį krečiančias karštines. Uždegimo tema „Pakui Hardware“ padėjo užmegzti dialogą su M.T.Rožanskaitės kūryba, nagrinėjusia kūnų ir medicinos sąsajas jau 8 dešimtmetyje. Paroda pasakos apie (post)žmogiškųjų kūnų karščiavimą dabartinėmis ekonominėmis ir socialinėmis sąlygomis. M.T.Rožanskaitės drobėse bei „Pakui Hardware“ instaliacijoje skleisis medicinos ir ligoninių temos, gamtiniai, kosminiai bei industriniai peizažai.

LNDM nuotr./Neįrėmintos
LNDM nuotr./Neįrėmintos

„Balandžio mėnesio 20 dieną atsidarys Lietuvos paviljonas Venecijos bienalėje. Mums didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė dirbti su nuostabiu menininkų duetu – Neringa Černiauskaite ir Ugniumi Gelguda. Tai vienas didžiųjų LNDM ir Lietuvos kultūros metų įvykių, prie kurio dirba didelė komanda“, – teigia LNDM generalinis direktorius ir paviljono komisaras dr. Arūnas Gelūnas.

Lietuvos nacionalinio paviljono architektūrinę dalį kuria architektai Ona Lozuraitytė-Išorė ir Petras Išora-Lozuraitis. Nacionalinį paviljoną Venecijos bienalėje kuruoja Valentinas Klimašauskas ir João Laia.

Kas laukia vasarą?

LNDM vasarą lankytojams pateiks net keletą staigmenų Vilniuje ir pajūrio padaliniuose. Nacionalinė dailės galerija lankytojus pakvies į LNDM generalinio direktoriaus dr. Arūno Gelūno kuruojamą japonų meno parodą. Radvilų rūmų dailės muziejus supažindins su amerikiečių fotografo Andy Sweet darbais ir pristatys iš Krokuvos šiuolaikinio meno muziejaus MOCAK atvyksiančią lenkų tapybos parodą.

Vasarą LNDM vėl atvers Pamario galeriją Juodkrantėje, organizuos edukacinius užsiėmimus ir stovyklas moksleiviams sostinės ir pajūrio muziejuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai