„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Muziejaus lobyne – monetomis puošta XVII a. sidabro taurė

Valdovų rūmų muziejaus Lobyno salę papildė naujas eksponatas – XVII a. pabaigoje sukurta sidabro taurė su dangteliu. Muziejaus Rinkinių skyriaus vadovo Daliaus Avižinio teigimu, juvelyrinis dirbinys unikalus tuo, kad iš 40 sidabro monetų, kuriomis puošta taurė, net 30 yra Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Vazos (1587/1588–1632) skirtingų nominalų monetos, daugiausia ortai (18 grašių vertės) ir trijų grašių, viena – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro (1576–1586) 3 grašių moneta, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Muziejaus lobyne – monetomis puošta XVII a. sidabro taurė
Muziejaus lobyne – monetomis puošta XVII a. sidabro taurė / V.Abramausko nuotr.

Šių valdovų laikais monetos buvo kaldinamos ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, o iždas saugotas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje.

Seniausioji moneta, kuria papuošta taurė, – Prūsijos kunigaikščio Albrechto Hohencolerno (Albrecht von Hohenzollern, 1525–1568) 3 grašių moneta, nukaldinta 1547 metais. Šis kunigaikštis buvo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Senojo (1506–1548) sūnėnas, tapęs Lenkijos Karalystės vasalu bei dažnai lankęs savo pusbrolį Žygimantą Augustą Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje.

Taurė svarbi ir tuo, kad sukurta kaimyninėje Lenkijoje – Torunėje. Kaip žinoma, Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tuo metu sudarė bendrą valstybę – Abiejų Tautų Respubliką. Apatiniame taurės kraštelyje iškalti du ženklai – Torunės miesto „.T.“ ir paties meistro inicialai „NCB“. Būtent tokią formą, kuri reiškė „Nie Claus Bröllmann“, naudojo meistras Niklausas Brelmanas (Niklaus Bröllmann, apie 1640–1703), ženklindamas savo kūrinius. Jis amato mokėsi pas Lenkijos karalių ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vladislovo Vazos (1632–1648) ir Jono Kazimiero Vazos (1648–1668) rūmų auksakalį Johaną Kristijoną Byrpfafą (Johann Christian Bierpfaff, apie 1600 – apie 1680). N.Brelmano meistrystę vėliau perėmė sūnūs.

Pasak D.Avižinio, tokios taurės buvo naudojamos didikų reprezentacinėse puotose. Parodomieji, prabangūs indai puošdavo tuoktuvių iškilmes, naudoti kitomis svarbiomis progomis.

Sidabro taurę su dangteliu nuo šiandien galima išvysti Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje, Lobyno salėje (Nr. 47). 20 cm aukščio sidabro kūrinys – paauksuotas, jį puošia iškalti ornamentai. Sidabro taurės svoris – 676 gramai. Taurę muziejus įsigijo aukcione Vokietijoje. Tai itin vertingas auksakalystės kūrinys, kartu esantis ištisu istorinės numizmatikos rinkiniu. Valdovų rūmų muziejuje yra eksponuojamas ir panašus bokalas.

Sidabriniai indai su juose įmontuotomis monetomis pradėti gaminti XVI a. pradžioje. Į jų sieneles iš pradžių buvo tvirtintos retos antikinės monetos, o vėliau tam naudotos ir vėlesnės įvairių šalių bei nominalų monetos. Jos būdavo montuojamos taip, kad aversas atsidurtų išorėje, o reversas – vidinėje pusėje. Taurės ir bokalai su monetomis buvo ypač paplitę XVII ir XVIII a. Šiaurės Vokietijoje, Danijoje, šiaurinėje Lenkijoje ir kituose kraštuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“