Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje – Vilniaus knygrišių gildijos paroda

Nuo antradienio Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje pradės veikti Vilniaus knygrišių gildijos paroda „KNYGrišių KNYGos“.
Vilniaus knygrišių gildijos paroda „KNYGrišių KNYGos“
Vilniaus knygrišių gildijos paroda „KNYGrišių KNYGos“ / Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus nuotr.

Pranešime žiniasklaidai skelbiama, kad parodoje pristatoma virš 60 kūrinių, taip pat knygų restauravimo fotografijos (prieš ir po), bei marmuruoto popieriaus stendas.

Atliekant bibliofilinius meninius įrišimus centrinė ašis kūrybai yra knygos tekstas (dažnai literatūros klasikos ar svarių kultūros temų). Viršelio apipavidalinimas kukliai derinamas prie teksto prasmių ar emocijų, sustiprindamas ar papildydamas jų meninį poveikį, bei atlikdamas apsaugos funkciją. Eksperimentiniai įrišimai labiau orientuoti į knygrišystės amato specifiką, pabrėžiant įrišimų konstrukcinę įvairovę, paveldėtą iš amato istorijos, ją kūrybiškai interpretuojant. O autorinės knygos-objektai, konceptualiai permąsto knygos funkciją, galias ir prasmę kultūriniame žmogaus ar visuomenės gyvenime, idėjai reikšti pasitelkiant netradicines formas ar medžiagas.

Ne vien senieji įrišai, bet ir pats knygrišystės amatas yra kultūros paveldo dalis, kurį siekiame išsaugoti. Šios žinios būtinos knygų restauravimui. Gildijos meistrai taip pat atlieka istorinių knygų įrišų rekonstrukcijas bei replikas, siekdami lavinti įgūdžius, išsiaiškinti tam tikras seniai pamirštas technologijas, atkurti daiktų formos vientisumą, patikrinti funkcines galimybes, panaudoti edukacijų metu kaip metodinę medžiagą. Tačiau šios amato žinios neišvengiamai reikalingos meninei knygų įrišimų kūrybai.

Vilniaus knygrišių gildija įkurta 2003 metais, šiuo metu vienija apie 20 narių. Jos steigėjų branduolį sudarė Vilniaus didžiųjų bibliotekų knygų restauratoriai, tačiau kartu prisijungė kai kurie dailininkai–odininkai, (baigę studijas Estijoje, kur veikia gerai žinoma odos meno bei knygrišystės mokykla), taip pat grafikas, knygų dailininkė, menotyrininkė, popieriaus marmuruotoja – visi vienaip ar kitaip susiję su knygrišystės amatu. Tad gildijiečiai ne tik restauruoja ar įriša paprastus įrišimus, bet taip pat atlieka bibliofilinius meninius įrišimus, kuria eksperimentinius ar konceptualius įrišimus bei autorines knygas-objektus. Populiarindami knygrišystės amatą ir meną gildijos nariai taip pat veda mokymus ir edukacijas, atlieka mokslinius tyrimus, dalyvauja parodose, bei organizuoja jas patys.

Paroda veiks iki rugpjūčio 9 d.

Muziejaus lankymo sąlygos karantino metu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai