„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Osle iškilo 18 tonų sverianti skulptūra „Motina“: ką reiškia būti sena moterimi?

Ketvirtadienį Osle Šiaurės jūros pakrantėje iškilmingai pastatyta žymios britų menininkės Tracey Emin (1963) skulptūra „Motina“. Šis 9 metrų aukščio ir 18 tonų sveriantis bronzinis kūrinys, padalintas į 5 dalis, buvo atskraidintas tiesiai iš Londono. Pasak menininkės, švelni motina yra tai, ko šiandien pasauliui gyvybiškai trūksta: „Daug agresyvių vyrų šiuo metu naikina žemę ir bando paversti ją pragaru.“

Jos teigimu, žmonės turėtų pasiduoti sau ir stengtis gyventi harmonijoje, o simboliškai pakrantėje prie Muncho muziejaus iškilusi motina saugos ir kvies visus būti savimi.

Ji taip pat kreipėsi į visus žmones, kuriems nepatinka skulptūra:

„Aš noriu, kad jūs pagalvotumėte apie savo pačių mamas, žmonas. Noriu, kad susimąstytumėte apie tai, ką reiškia tapti sena moterimi, nusilpti po visko, ką yra ištvėrusios. Visas moteris, kurios gimdė. Laikė viską viduje. Pagalvokite apie moteris, kaip aš, kurios sugebėjo pasiekti savo svajonę, nepaisant to, kad dauguma pasaulyje vis dar yra suvaržytos.“

Tikiuosi visi mes šioje skulptūroje pamatysime žmogų, kuris atvedė mus į šį pasaulį.

„Šį rytą jaučiausi neįtikėtinai susijaudinusi. Man patinka, kad „Motina“ yra kupina empatijos, užuojautos bei nuolankumo. Man ji neprimena primato ar kažkokio kito siaubą keliančio dalyko. „Motina“ atrodo, kaip sena moteris, maždaug 80–90-ies metų amžiaus. Aš matau save, savo pačios mamą joje, tikiuosi Munchas mato savąją. Tikiuosi, visi mes šioje skulptūroje pamatysime žmogų, kuris atvedė mus į šį pasaulį“, – kalbėjo T.Emin.

Jørgeno Risto Holmeno nuotr./ „Agency of culture affairs Oslo“ nuotr./Tracey Emin
Jørgeno Risto Holmeno nuotr./ „Agency of culture affairs Oslo“ nuotr./Tracey Emin

Apie T.Emin mamą

T.Emin pasidalijo keliais atsiminimais apie savo neseniai mirusią mamą, kuri buvo romų kilmės britė, ir paaiškino, kas slypi už „Motinos“ formos.

Kuriant tokią trapią skulptūrą reikia gerai pagalvoti apie formą.

Pradžioje T.Emin nulipdė mažą gipsinę „Motiną“ ir tik vėliau, gavusi Oslo savivaldybės užsakymą, ji skulptūrą iškėlė į visai kitą mastelį. Pasak jos, kuriant tokią trapią skulptūrą, reikia gerai pagalvoti apie formą tam, kad ji nesubyrėtų. Deja, vieną dieną pirmasis „Motinos“ variantas dėl neatsargaus judesio palinko. „Bet man tai tikrai patiko ir nusprendžiau palikti ją tokią, kokia yra“, – dalijosi T.Emin.

Kita istorijos dalis susijusi su T.Emin santykiu su jos pačios mama: „Kai jai buvo 87-eri aš padovanojau jai planšetę. Ji puikiai ja naudojosi, mes dažnai susiskambindavome ir aš jai rodydavau, kur esu. Tačiau pastebėjau, kad ji planšetę laikė lygiai taip, kaip „Motina“. Todėl kam nors iškėlus šį klausimą, visada atsakau: tai jos iPadas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs