Parodos kuratorius JL Murtaugh, kalbėdamas apie parodos pavadinimą, sutemas apibūdina kaip begalinių galimybių laiką, kai galima slaptai ir anonimiškai svajoti, slėptis ar leistis klajoti nakties prieglobstyje.
Parodoje menininkė S.Fischer pristato trumpametražį filmą, kuriame vaizduojamas siurrealistinis personažas, klajojantis prieblandos peizaže ir klausiantis, ką reiškia turėti migruojantį, keičiamą pavidalą, egzistuoti kaip nuolat besimainančiai būtybei, atspindinčiai metų laikų kaitą. 2024 m. pavasarį ir rudenį Kuršių nerijoje 8 mm juosta nufilmuotame kūrinyje (įsi)vaizduojami mitiniai sergėtojai, galintys amžinai valdyti beribes žemes, kurias žmonės tegali pasiskolinti.
Parodos pasakotoja ir autorė – moteris, migruojanti ir kurianti savo gyvenimus skirtingose šalyse ir kultūrose. Asmeninė menininkės patirtis subtiliai įsilieja į bendražmogiškas temas apie migracijos, judumo, saviintegracijos procesų, prisitaikymo ir izoliacijos problemas. Ir kaip pastebi kuratorius JL. Murtaugh parodos tekste apie fizinį per(si)kėlimą: „kiekvienas persodintas kūnas patiria lėtą, varginantį susvetimėjimą nuo buvusių savo namų ir žmogaus, kuriuo kadaise buvo.“
Parodoje taip pat pristatomi iš autentiško senovinio UNESCO saugomo Lamberts stiklo pagaminti spalvoti žibintai, vedantys lankytoją per parodos sales ir savo spindesiu traukiantys į filmą ir iš jo. Kiekvieną skulptūrą lydi trumpos istorijos, kurias parodai sukūrė Edita Anglickaitė-Beržinskienė, Mirela Baciak, Francesco Urbano Ragazzi, Goda Gasiūnaitė. Šie apsakymai atspindi kelis filmo motyvus – sapnus ir kiną, rūpestį ir tapatybę, kalbą ir laikinumą, vaisius ir galią, bei supažindina žiūrovą su filmu ir sykiu nukreipia nuo pažodinės interpretacijos, išmindami skirtingus takelius pasivaikščiojimui po menininkės S.Fischer sukurtą metaforinį sodą.
Trečiadienį, vasario 26 d. 18 val. „Drifts“ galerijoje vyks ekskursija su menininke S.Fischer. Registracija nebūtina. Ekskursija vyks anglų k.
Menininkė S.Fischer (gimė Štutgarte, Vokietijoje, gyvena Vilniuje ir Štutgarte) savo kūryboje tyrinėja kraštovaizdį formuojančias paradigmas kaip kultūrinių ir socialinių vertybių atspindį. Jos tyrimai sutelkti į tai, kaip Vakarų pasaulėžiūroje per kolonijines taksonomijas ir dirbtines užtvaras tarp žemės ir bendruomenių stiprinama klaidinga antropologinio urbanizmo bei gamtos sampratos atskirtis.
Saskia studijavo fotografiją Folkwango universitete (Esenas, Vokietija), stiklą, skulptūrą ir instaliaciją Estijos dailės akademijoje (Talinas) ir baigė dailės magistrantūros studijas Goldsmito koledže (Londonas). Šiuo metu ji gauna prestižinę stipendiją dėstyti ir atlikti tyrimus pagal Štutgarto Valstybinės dailės akademijos (Staatliche Akademie der Bildenden Künste) „Weissenhof“ programą. Jos parodos rengtos Estijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Ispanijoje ir kt.
Personalinė S.Fischer paroda „Sutemos“ šiuolaikinio meno galerijoje „Drifts“ veiks iki 2025 m. kovo 29 d. ir yra SUMENĖK projekto dalis.
Galerija „Drifts“ įsikūrusi Vilniuje, T.Vrublevskio g. 6 – 2., parodą galima aplankyti trečiadieniais – penktadieniais nuo 12 val. iki 18 val., šeštadieniais nuo 12 val. Iki 16 val.