Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Griauti sovietinius paminklus – karštakošiška reakcija ar pavėluota būtinybė?

Dėl tebesitęsiančio karo Ukrainoje pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje dėmesio centre atsidūrė sovietinių paminklų nukėlimo klausimas, kuris visuomenėje sukėlė prieštaringų reakcijų. Dabartinė viešųjų erdvių desovietizacija vieniems atrodo skubota ir karštakošiška, kitiems – pavėluota.
Nukeliama Aukštųjų Šančių kapinių statula
Nukeliama Aukštųjų Šančių kapinių statula / Kauno miesto savivaldybės administracijos nuotr.

Nors per tris Nepriklausomybės dešimtmečius daugelis su Sovietų sąjunga, jos istorija bei asmenybėmis siejamų paminklų buvo demontuota, tačiau iš esmės neliesti buvo Antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos aukų palaidojimo vietose esantys įvairūs atminimo ženklai – paminklai, obeliskai ar postamentai su sovietine simbolika.

Kaip anksčiau rašė 15min, šiuo metu į Lietuvos kultūros vertybių registrą yra įtraukta 160 iš maždaug 240 Antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietų ir bent kol kas jose jokie pakeitimai negali būti vykdomi.

Tiesa, balandžio 19 d. kultūros ministras Simonas Kairys papildė Nekilnojamų kultūros vertybių vertinimo kriterijus, pagal kuriuos siekta atskirti, jog kapinėse esančios ir „skleidžiančios agresiją bei simbolizuojančios karą“ skulptūros galėtų būti nukeltos prieš tai panaikinus jų apsaugą. Tokiu būdu savivaldybėms visoje Lietuvoje būtų atrištos rankos demontuoti tokius sovietinius paminklus.

Į Lietuvos kultūros vertybių registrą yra įtraukta 160 iš maždaug 240 Antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietų

Pastarosiomis savaitėmis pranešta apie sovietinių skulptūrų ar stelų nukėlimą Tauragės rajone, šalia Lauksargių, Kauno Aukštųjų Šančių kapinėse, Kėdainiuose bei kitur.

Kultūros paveldo departamento teigimu, visoje Lietuvoje esama apie 80 pavienių arba nežinomų Antrojo pasaulinio karo aukų palaikų vietų, kuriose monumentalūs objektai nėra saugomi, todėl jiems nukelti ir šiandien užtenka savivaldybės sprendimo. Tikėtina, kad artimiausiu metu sulauksime ir daugiau naujienų apie viename ar kitame Lietuvos didmiestyje ar miestelyje demontuotą sovietinio kario paminklą ar obeliską su penkiakampe žvaigžde.

Apie dabartinę viešųjų erdvių desovietizacijos bangą, paminklus kapinėse bei atminties pamokas 15min pakalbino istoriką Nerijų Šepetį, filosofą Gintautą Mažeikį ir menotyrininkę Rasą Antanavičiūtę.

Nerijus Šepetys: „Propagandą skleidžia ne akmenys, bet žmonės“

Dabar vykstantį sovietinių paminklų nukėlimą istorikas N.Šepetys įvardijo „vajumi“, kuomet užsimota kovoti su tiesioginės grėsmės niekam nekeliančiais daiktais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais