Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilniuje duris atvėrė prestižinė „World Press Photo“ paroda, atidaryme – garbūs svečiai

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje iškilmingai atidaryta prestižinė fotografijų paroda „World Press Photo“. Pirmieji parodą išvydo kviestiniai svečiai, kuriuos sukvietė parodos organizatorius „15min grupė“, tarp jų – Vilniaus meras Valdas Benkunskas, žymūs fotografai Tadas Kazakevičius, Jonas Staselis, Ramūnas Danisevičius, Rokas Darulis, Vygintas Skaraitis, Dainius Ščiuka, Kęstutis Žilionis, dizainerė Agnė Kuzmickaitė, renginių organizatorius Jogaila Morkūnas ir kiti.
WORLD PRESS PHOTO parodos atidarymo svečiai
WORLD PRESS PHOTO parodos atidarymo svečiai / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Technologijų miestelyje „Cyber City“ veikiančioje parodoje galima susipažinti su reikšmingiausiais praėjusių metų fotožurnalistikos ir dokumentinės fotografijos darbais.

Atidarymo metu „15min grupės“ vadovas ir parodos iniciatorius Tomas Balžekas kalbėjo apie laisvo žodžio svarbą.

„Kodėl mes tai darome? Ne tam, kad uždirbtume pinigų, – kalbėjo jis. – Bet todėl, kad mus vienija tos pačios vertybės. Pasaulyje, kuriame daug meluojančių politikų gauna kelią, tradicinė žiniasklaida kaip niekada yra svarbi. Tai ji iškelia melus į paviršių.“

„Lietuvoje stengiamės sukurti tokią žiniasklaidos grupę, kuriai šios vertybės yra labai svarbios – kritiškai mąstanti visuomenė yra labai didelė demokratijos vertybė“, – tęsė jis.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Andrė Balžekienė ir Tomas Balžekas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Andrė Balžekienė ir Tomas Balžekas

T.Balžeko teigimu, „World Press Photo“ į Lietuvą atvežama su tikslu parodyti svarbiausius pasaulio darbus: „Noriu, kad jie mumyse kažką sujudintų. Kad viduje atsirastų noras keistis ir keisti.“

Renginyje dalyvavo ir Vilniaus meras Valdas Benkunskas. Apžiūrėjęs parodą jis sutiko su 15min pasidalinti savo įžvalgomis:

„Šią parodą apibūdinčiau kaip viso pasaulio negandas. Čia mes regime plataus diapozono problematiką – nuo karo Ukrainoje iki problemų Venesueloje ir Indonezijoje. Man atrodo, kad tai yra aukščiausias kalibras, kuris gali būti padarytas fotografuojant žurnalistiniais tikslais.“

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Vismantė Benkunskienė ir Valdas Benkunskas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Vismantė Benkunskienė ir Valdas Benkunskas

Nyderlandų Karalystės ambasadorius Jackas R. Twissas Quarlesas van Uffordas savo kalboje teigė, kad vizualinė išraiška yra iškalbingesnė už tūkstančius žodžių – vienu žvilgsniu ji pasakoja istoriją. Jo požiūriu, į „World Press Photo“ atrinktų fotografų darbai laikosi aukščiausių kokybės standartų ir dalijasi savo pastebėtais momentais su visu pasauliu.

„Ji padeda mums iš naujo išgyventi mūsų bendrą neseną istoriją. Bendrą istoriją, kuri dėl socialinės žiniasklaidos algoritmų, deja, tampa vis retesne“, – teigė ambasadorius.

Šiuolaikinio meno mugės vadovė „Art Vilnius“ Diana Stomienė mano, kad kadrai, kuriuos šįvakar pamatė yra sukrečiantys: „Jie mums primena, kad kasdien reikia džiaugtis savo gyvenimu ir stengtis padėti kitiems. Matant kadrus iš viso pasaulio, šiurpas eina per kūną.“

Meno kūrėjų sąjungos pirmininkas, fotografas Jonas Staselis įsitikinęs – tai, kad ši paroda atvežama į Lietuvą, įrašo mus į pasaulio kontekstą: „Šis konkursas turi daugelio dešimtmečių tradiciją ir yra vertinamas absoliučiai visame pasaulyje. Jame dalyvauja patys rimčiausi fotografai profesionalai.“

„World Press Photo“ konkurso nugalėtojus šiemet jau 67-ąjį kartą rinko nepriklausoma komisija, sudaryta iš 31 profesionalo iš viso pasaulio. Jiems reikėjo peržiūrėti ir įvertinti 61 062 nuotraukas, kurias pateikė 3581 fotografas iš 130 šalių.

Šįmet Metų nuotraukos apdovanojimas skirtas per Izraelio smūgį Gazos Ruože žuvusią mažą dukterėčią apkabinusios gedinčios palestinietės nuotrauka. Mohammedo Salemo iš naujienų agentūros „Reuters“ padarytoje nuotraukoje matyti Inas Abu Maamar, laikanti penkerių metų Saly, kuri drauge su motina ir seserimi žuvo raketai pataikius į jų namus Kan Junise, kūną.

Izraelio ir „Hamas“ karas, besitęsiantis karas prieš Ukrainą, klimato kaitos kataklizmai, pasaulinė migracija – parodos lankytojams reikšmingiausios globalios temos atsivers nauju žvilgsniu.

„World Press Photo“ organizacija – tai pasaulinė platforma, per pasakojimą jungianti fotožurnalistus, dokumentinės fotografijos kūrėjus ir auditorijas visame pasaulyje.

Organizacija „World Press Photo“ buvo įkurta 1955 m., kai grupė olandų fotografų, siekdami pristatyti savo darbus tarptautinei auditorijai, pirmą kartą surengė „World Press Photo“ fotografijos konkursą. Nuo to laiko organizacijos misija išsiplėtė. „World Press Photo“ konkursas tapo vienu labiausiai prestižiškų konkursų pasaulyje, kuriame apdovanojami geriausi fotožurnalistikos ir dokumentinės fotografijos kūrėjai. Po visą pasaulį keliaujančios parodos dėka, milijonus žmonių pasiekia svarbiausios istorijos.

Paroda atvira lankytojams bus nuo lapkričio 15 d. iki gruodžio 6 d. parodos adresas: „Cyber City“, Švitrigailos g. 36, Vilnius.
Bilietus į parodą įsigyti galima internetu: kakava.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais