„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Apie ką perspėja itin gausus prakaitavimas?

Kai prakaitas žiaugte žliaugia, tradicinės priemonės menkai tepadeda. Gerai, kad yra kur kas efektyvesnių. O kartais, pasak Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos gydytojos dermatologės Olesios Fominos, prakaito upeliai rodo, kad organizme vyksta kažkas rimta.
/ Vida Press nuotr.
Olesia Fomina
Olesia Fomina

- Dėl nepakenčiamai gausaus prakaitavimo pas jus ateinantys vyrai ir moterys turbūt ne tik prašo padėti, bet ir pasipasakoja, kokios gyvenimiškos situacijos juos atvijo pas gydytoją?

- Kai kam prakaitavimas kelia itin didelį diskomfortą – ir fizinį, ir psichologinį. Pavyzdžiui, žmogus dirba banke, kasdien susitinka su klientais, spaudžia jiems ranką, o jo delnas visada drėgnas. Arba pažastyse – didžiausios dėmės, kurias balti marškiniai labai išryškina. Socialiai aktyviems moterims ir vyrams tai ypač nemaloni problema. Gausus prakaitavimas, būna, kelia nemenkų rūpesčių ir intymiame gyvenime: kai kuriems partneriams visiškai nepriimtinos „šlapios“ glamonės.

Naktinis prakaitavimas 
gali būti skydliaukės ligos, vėžio, 
tuberkuliozės simptomas.

Kai susitinku su pacientu, pirmiausia aiškinuosi, kada jį pila prakaitas – nuolat, naktį, tada, kai susijaudina... Pavyzdžiui, naktinis prakaitavimas gali būti skydliaukės ligos, vėžio, tuberkuliozės simptomas. Kas kita – naktinis moterų prakaitavimas menopauzės laikotarpiu: jis susijęs su natūralia hormonų pusiausvyros kaita. Vadinamojo šalto prakaito bangos gali rodyti širdies ir kraujagyslių ligas.

- Kokie dar požymiai turėtų pasufleruoti: šis prakaitavimas, nors ir gausus, pavojaus nereiškia, o šio priežastis gali būti liga?

- Skiriamas pirminis ir antrinis gausus prakaitavimas. Pirminis (be priežasties) prakaitavimas gali būti židininis ir generalizuotas. Židininio metu stipriai drėksta delnai, pėdos, pažastys, veidas – kuri nors viena iš minėtų vietų arba kelios. Kodėl tai vyksta, nėra aišku. Manoma, kad ten esančios prakaito liaukos tiesiog labai aktyvios ar jautrios. Generalizuoto metu gausiai prakaituoja visas kūnas.

Antrinis prakaitavimas paprastai turi savo priežastį – ligą (onkologinę, neurologinę, infekcinę), dėl jo gali būti kaltas tam tikrų vaistų vartojimas. Kad paaiškėtų, kur šuo pakastas, žmogui reikia nuosekliai išsitirti ir atlikti specialius testus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Plastinė chirurgija - ne tik grožiui, bet ir sveikatai

- Tarkim, iš paciento pasakojimo paaiškėja, kad jį kamuojantis prakaitavimas – pirminis. Kokių patarimų jis išgirsta iš jūsų lūpų?

- Aišku, pabrėžiu asmeninės higienos svarbą, t. y. kad praustis būtina dažniau nei tik ryte ir vakare. Patariu vengti alkoholio, aštraus maisto, nes jie skatina prakaito liaukų darbą. Dar viena priemonė, kuri, kaip visi žinome, padeda, – dezodorantų ir antiperspirantų naudojimas. Pirmieji labiau naikina nemalonų kvapą, antrieji slopina prakaito liaukas. Dezodorantuose būna kvėpiklių, alkoholio, antiperspirantuose – metalo druskų, kurios stabdo prakaito išsiskyrimą, bet laikui bėgant gali užkimšti liaukas, o dėl to gresia diskomfortas, odos pažeidimai. Stipresnio poveikio priemonių reikėtų ieškoti vaistinėse. 

Vida Press nuotr./Prakaitas
Vida Press nuotr.

- Ar yra saugių, garantuotai odos nedirginančių kosmetikos produktų nuo prakaitavimo? Kaip vertinate dezodoruojamąjį mineralą amonio alūną?

Patarti, kokį produktą nuo prakaito geriau rinktis, taip pat sunku, kaip ir patarti, kokiu šampūnu geriau plautis plaukus: turi ne vieną išbandyti, kad atrastum sau tinkamą. 

- Saugiausi – vaistinėse parduodami produktai, skirti jautriai odai. Tačiau, tiesą sakant, bet kuris dezodorantas ir antiperspirantas gali sudirginti odą. Apie dezodoruojamąjį mineralą: manoma, kad jis padeda, bet reikia žinoti, kad rinkoje dažnai parduodami ne natūralūs, o nebrangūs sintetiniai alūno akmenys. Patarti, kokį produktą nuo prakaito geriau rinktis, taip pat sunku, kaip ir patarti, kokiu šampūnu geriau plautis plaukus: turi ne vieną išbandyti, kad atrastum sau tinkamą.

Noriu atkreipti dėmesį, kad prakaitavimą mažina ne tik minėta kosmetika, bet ir tokia paprasta procedūra kaip kontrastinis prakaituojančių vietų dušas. Pėdoms, delnams tinka šiltos augalų – ramunėlių, šalavijų, ąžuolų žievių – nuovirų vonelės: jos ir dezinfekuoja, ir ramina. Juk viena iš priežasčių, kodėl išmuša prakaitas, – įtampa. Jei pastebi, kad jai kilus kaskart labai suprakaituoja, žmogus turėtų pasimokyti suvaldyti savo emocijas: tai galėtų būti meditacija, joga, bendravimas su psichologu ir panašūs dalykai. Dar galima švarias pėdas barstyti vaikiška pudra, kuri ir džiovina, ir dezinfekuoja odą. 

Vida Press nuotr./Prakaitą besišluostanti mergina
Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Liūdina ploni plaukai? Padės kirpimas ir tinkamos priemonės

- Nemalonus kvapas, sudrėkę delnai, veidu srūvantis prakaitas, jo dėmės ant drabužių... Kokiais dar vargais skundžiasi tie, kurie gausiai prakaituoja? Ar gali prasidėti odos ligos?

- Drėgnoje terpėje labai gerai dauginasi bakterijos ir grybeliai. Jie, pasitaiko, tampa odos ligų priežastimi. 

Verta žinoti

  • Specifinis kvapas atsiranda todėl, kad odos paviršiuje prakaitas sąveikauja su ten ir drabužiuose esančiomis bakterijomis.
     
  • Daugiausia žmogaus kūne – ekrininių prakaito liaukų, kurios atsiveria į odos poras. Didžiausia šių liaukų koncentracija – delnuose ir pėdose, o jų išskiriamą prakaitą sudaro vanduo, druskos ir elektrolitai.
    Pažastyse ir kituose plaukuotuose plotuose daug apokrininių liaukų, kurios atsiveria į plaukų folikulus. Jų gaminamas prakaitas – tirštesnis ir palieka gelsvų dėmių ant drabužių, nes sudėtyje turi baltymų ir riebalų rūgščių. 
     
  • Rinkdamosi kosmetikos priemonę nuo prakaitavimo, panagrinėkite sudėtį. Pirmenybę geriau teikti tokioms, kuriose yra terminio vandens, augalinio ekstrakto, alantoino ar pantenolio – medžiagų, raminančių ir saugančių odą.
     
    Fotolia nuotr./Prakaitas? Kaip jį sustabdyti
    Fotolia nuotr.
  • Jei smarkiau prakaituojate, neprošal turėti ir dezodorantą, ir antiperspirantą. Prieš įvykį, kuris garantuoja įtampą, labiau tiks paveikti pažastis antiperspirantu, tačiau vėliau, jei prakaitas vis tiek pils, jo kvapą naikinantis dezodorantas gali būti naudingesnis. Pasidairykite universalaus ir baltų dėmių ant drabužių nepaliekančio produkto „du viename“.
     
  • Prakaitavimą skatina guma, sintetika – tai patartina turėti galvoje atnaujinant vasarišką garderobą. Valgiaraštyje ribokite perdirbtus produktus, aštraus kvapo prieskonius, svogūnus, česnakus, šokoladą, alkoholį, kavą – jie didina prakaito išsiskyrimą.
     
  • Efektyvūs pažastų prakaitavimą stabdantys būdai – botulino toksino injekcijos, gydymas lazeriu ir prakaito liaukų naikinimas elektromagnetinėmis bangomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs