Tildos venomis teka mėlynas kraujas. Jos giminės šaknys siekia viduramžius, o tėvas seras Johnas Swintonas buvo Britų imperijos ordino kavalierius ir Elizabeth II sargybos vadas. Tilda augo Bervikšyro pilyje, mokėsi elitinėse mokyklose (jos klasiokė buvo princesė Diana), studijavo Kembridže – beje, filologiją ir politiką. Negana to, buvo aktyvi Komunistų partijos narė.
Ji anksti išaiškino mamai ir tėčiui, kad nesižavi five o’clock arbatėlėmis, bodisi perspektyva turėti vyrą aristokratą ir būti aukštuomenės ledi.
Ji anksti išaiškino mamai ir tėčiui, kad nesižavi five o’clock arbatėlėmis, bodisi perspektyva turėti vyrą aristokratą ir būti aukštuomenės ledi. Panaudoti Kembridže įgytų žinių irgi nenorėjo. Nutarė tapti aktore, net dirbo keliuose teatruose, bet tai greitai nusibodo. Taip pat greitai metė žurnalistiką – dar vieną veiklą, kurios mėgino imtis. O tada Tildos kelyje pasipainiojo nuostabus režisierius Derekas Jarmanas. Tapytojo meilužės vaidmuo filme „Karavadžas“ (1986 m.) tapo jos kino karjeros pradžia.
Swinton sako, kad nieko nenutuokia apie vaidybos meną. Tačiau ji turi „Oskarą“ ir yra tarp garsiausių pasaulio aktorių, nors itin priekabiai renkasi vaidmenis ir dažniausiai dirba tik intelektualiuose, menkai žiūrimuose filmuose.
Kita vertus, ji gali atsirasti Davido Bowie vaizdo klipe arba filmuose, kurie lyg ir neturėtų būti geri, bet staiga tampa tokie, kai Jimas Jarmuschas sugalvoja vaidmenį Swinton. Naujausias pavyzdys – „Tik meilužiai liks gyvi“ – niūroka, bet puiki juosta apie vampyrus. Tildos kūrybinė biografija įdomi dar vienu atžvilgiu: tikrai nerastume kitos aktorės, kuri vaidintų tokius skirtingus personažus. Pakanka paminėti keletą jų: Ragana ir Kentauras („Narnijos kronikos“), Dievo Motina („Sodas“), angelas Gabrielius („Konstantinas“), vyras ir moteris („Orlandas“). Beveik galima patikėti, kad ji buvo kviesta vaidinti ir storulės Bridžitos Džouns, o tokių kalbų būta.
TAIP PAT SKAITYKITE: Marina Abramovič: menininkė, vilkinti „Givenchy“
Tilda gyvena Škotijoje, Nerne. Neturi televizoriaus, bet turi paauglius dvynius, dukrą Honor ir sūnų Xavierą: juos galima pamatyti filme „Narnijos kronikos: liūtas, burtininkė ir drabužių spinta“. Kita šeimos sudėtis nėra labai aiški. Aktorė niekada nebuvo ištekėjusi, bet ilgą laiką gyveno su dviem vyrais: vaikų tėvu, dramaturgu Johnu Byrne’u, ir 18 metų už ją jaunesniu tapytoju Sandro Koppu.
Tiesa, prieš kurį laiką Byrne’as persikėlė į namą kitapus gatvės, ir išvis apie tą trikampį Tildos verčiau neklausti: mėginantys tą daryti mikliai įsitikina, kad ji turi velniškai aštrų liežuvį. Žodžiu, geriau pasiteirauti, ką aktorė veikė prie Kremliaus su vaivorykštės spalvų vėliava.
Ji nuolat dalyvauja performansuose, net kai jie nėra labai paprasti ar malonūs.
Tuo, kad Tildai rūpi tik menas, galima įsitikinti ne vien ekrane. Ji nuolat dalyvauja performansuose, net kai jie nėra labai paprasti ar malonūs. Pavyzdžiui, 2013 metais aktorę buvo galima matyti Niujorko moderniojo meno muziejuje: akcijos metu ji gulėdavo stiklo dėžėje.
Bėda, kad Tilda būtų buvusi ne Tilda, jei būtų tvarkingai rymojusi darbo valandomis: ji ateidavo ir išeidavo, kada panorėjusi. O žiopliai, besibraunantys į muziejų vien dėl jos, gražiai pildė šio kasą, bet dažnai likdavo it musę kandę – na, pasigrožėdavo dėže, ant kurios pritvirtinta lentelė skelbė: „Tilda Swinton. Škotė, gimė 1960 m. GALBŪT. Gyva aktorė, stiklas, plienas, čiužinys, linas, vanduo.“ Pati aktorė tą lentelę vertino kaip antkapio plokštę...
Per Davidui Bowie skirtos parodos atidarymą Viktorijos ir Alberto muziejuje vyriškai vilkinti Tilda atrodė kaip Bowie jaunesnis brolis ar net pats Bowie.
Ji mėgsta tokius mini spektakliukus. Bet, nepriklausomai nuo jų ilgumo, visi kažkaip garsiai nuskamba. Internautų dėmesio aktorei tikrai nestinga, pavyzdžiui, jos vardu sukurta Twitter paskyra, bet su juo Swinton neturi nieko bendra...
TAIP PAT SKAITYKITE: Reta paukštė Iris Apfel
Labai aukšta, liekna, neordinarinės išvaizdos Tilda galėtų būti tobulas modelis, todėl dažnas dizaineris apie ją pasvajoja. Duetas „Viktor & Rolf“ savo 2003 m. kolekciją dedikavo Swinton: visos podiumu einančios merginos buvo panašios į jos klonus.
Šiaip jau aktorę nelengva privilioti, ji turi savų favoritų: gali vilkėti „Chanel“, kai to reikia Karlui Lagerfeldui pagerbti, bet mieliau kreipiasi į Haiderį Ackermanną, Yohji Yamamoto ar Alberą Elbazą, kitaip sakant, dizainerius, kuriančius ne visai komercinę madą.
Atitinkamos pasekmės: Tilda ne kartą buvo vainota už suknias ir kostiumus, vilkimus ant raudono kilimo. Bet praeidavo pora metų ir tie daiktai tapdavo trendu.