18 dalykų, kuriuos kūrybingi žmonės daro kitaip

Kūrybingus žmones kartais sunku suprasti, nes jie daug sudėtingesnės asmenybės, teigia Niujorko universiteto psichologas Scotas Barry Kaufmanas, daug metų tyrinėjantis kūrybiškumą. Nors kiekvienas kūrybingas žmogus – ištisas savitas pasaulis, vis tik galima išskirti tam tikrus jiems būdingus požymius.
Mergina
Mergina / Vida Press nuotr.

1. Jie svajoja

Jie įsitikinę, kad priešingai, nei jiems sakė mokytoja trečioje klasėje („Vėl užsisvajojai? Vėl negirdėjai, ką sakiau?“), svajoti – ne tuščias užsiėmimas. 2012 metais atliktas tyrimas atskleidžia, kad svajojant dažnai gimsta originalios idėjos, nes tada įmanoma netikėtai sugretinti du absoliučiai skirtingus dalykus, kuriuos „suporuoti“ racionaliai mąstant, net į galvą neateitų.

2. Jie viską pastebi

Rašytojai dažnai užsirašo pastabas apie žmones ir reiškinius, jie fiksuoja netikėtas, kitų nepastebimas smulkmenas, kurios vėliau praverčia ir kurios neužrašytos tiesiog dingtų iš atminties.

Vida Press nuotr./Laiminga moteris parke
Vida Press nuotr.

3. Jie dirba geriausiu sau metu

Daugelis menininkų geriausius darbus sukuria labai anksti ryte arba naktį. Tarkime, rašytojas Vladimiras Nabokovas pradėdavo rašyti vos prabudęs – 6 ar 7 ryto, o architektas Frankas Lloydas Wrightas keldavosi net 3 ryto. Kūrybingi žmonės kuria jiems patogiausiu laiku, o ne tada, kai „reikia“. 

4. Jie randa laiko pabūti vienumoje

Kūrybingi žmonės nebijo būti vieni. Būtent vienumoje gimsta geriausios idėjos ir geriausi kūriniai.  S.Kaufmanas primygtinai rekomenduoja kuo dažniau leisti sau prabangą pabūti vieniems, nes tada „galima išgirsti vidinį savo monologą“.

5. Jie kitaip vertina gyvenimiškas nesėkmes

Dauguma muzikos ir literatūros kūrinių gimė kenčiant jų autoriams – nelaiminga meilė jiems dažnai būna kūrybos katalizatorius, kai kitiems – tik dar viena priežastis pagailėti savęs... Psichologai, tyrinėję dvasines traumas, nustatė, kad dauguma jų gali padėti žmonėms tobulinti santykius su kitais, siekti dvasingesnio ir pozityvesnio gyvenimo, o svarbiausia – išmokti pastebėti naujas galimybes. 

6. Jie ieško naujų įspūdžių

Jiems įdomi bet kokia nauja patirtis, jie ieško galimybių išmokti ar patirti tai, ko dar nebuvo patyrę. Jie smalsūs, ieškantys nuotykių, nuoširdžiai reiškiantys emocijas.

Vida Press nuotr./Pora parodoje
Vida Press nuotr.

7. Jie mokosi iš savų klaidų

S.Kaufmanas teigia, kad kūrybingi žmonės yra atsparesni stresui. Kūrybiniame darbe jie dažnai patiria nesėkmę, daugybę kartų turi pradėti iš naujo ar ieškoti kitų išraiškos formų, todėl ilgainiui įpranta, kad smulkios nesėkmės yra sėkmės dalis ir nepriima jų taip dramatiškai, kaip dauguma. 

8. Jie nori daugiau žinoti

Net ir sulaukę brandaus amžiaus jie nenustoja stebėti gyvenimo ir juo stebėtis. Jie nekiūto užsidarę savo pasaulėlyje – jiems visada įdomu, kas vyksta už jo ribų. 

Vida Press nuotr./Sėkmės lydima moteris
Vida Press nuotr.

9. Jie stebi žmones

Jie smalsūs iš prigimties, todėl jiems įdomus kitų gyvenimas – ne todėl, kad jį apšnekėtų, o todėl, kad pasisemtų patirties.

Jie smalsūs iš prigimties, todėl jiems įdomus kitų gyvenimas – ne todėl, kad jį apšnekėtų, o todėl, kad pasisemtų patirties. Marcelis Proustas visą gyvenimą atidžiai stebėjo kitus ir užsirašinėdavo savo pastebėjimus, kurie vėliau buvo panaudoti jo knygose. Kitų žmonių stebėjimas – tai žmogiškosios prigimties studijos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lemtingas pirmasis įspūdis: kokias žmogaus savybes „nuskaitome“ vos per sekundę?

10. Jie rizikuoja

Egzistuoja svarbus ryšys tarp įpročio rizikuoti ir kūrybos, tačiau į tai dažniausiai neatkreipiame dėmesio. Amerikietis rašytojas ir žurnalistas Stevenas Kotleris rašo: „Kūryba – tai sugebėjimas kažką sukurti iš nieko. Tam reikia labai susikoncentruoti į vieną sritį, todėl toks užsiėmimas ne droviems ir neryžtingiems.“ 

11. Jie vertina gyvenimą kaip saviraiškos galimybę

Nietzsche teigė, kad į žmogaus gyvenimą ir visą jo pasaulį reikia žvelgti kaip į meno kūrinį. Kūrybingi žmonės būtent taip vertina gyvenimą.

Vida Press nuotr./Vaizduotė
Vida Press nuotr.

12. Jie vadovaujasi savo troškimais

Pirmiausia jie daro tai, kas juos veža, o ne tai, ko iš jų tikisi kiti. Be to, jie dažniausiai imasi sudėtingų, kitus atbaidančių rizikingų užduočių, nes jiems įdomu jas įveikti.

13. Jie stengiasi išeiti už savo galimybių ribų

Kūrybingi žmonės svajoja apie nerealius dalykus, kurie kartais vėliau tampa realiais.

Kūrybingi žmonės svajoja apie nerealius dalykus, kurie kartais vėliau tampa realiais. Jie mažiau kreipia dėmesio į draudimus, jie neapsiriboja visuotinai priimtais teiginiais, jie nebijo imtis to, kas kitiems gali pasirodyti visiška beprotybė.

14. Jie sugeba nejausti laiko

Kai rašo, dainuoja, šoka, kuria muziką, tapo ir kaip nors kitaip save realizuoja, jie skendi tam tikroje visiškos koncentracijos būsenoje, jų neveikia išorės dirgikliai, nes tuomet jie jaučiasi „ant bangos“. O tai reiškia, kad jie daro tai, kas jiems be galo patinka – neskaičiuodami laiko, nes tada laikas nebeegzistuoja.

Fotolia nuotr./Šokėja
Fotolia nuotr.

15. Jie apsupa save gražiais daiktais

Jie turi gerą skonį, todėl daug dėmesio skiria estetikai – dažniausiai jiems tikrai ne tas pats, kaip atrodo jie, jų namai ir jų aplinka.

16. Jie gretina faktus

Ir mato galimybes ten, kur jų kiti nepastebi. Kaip sakė Steves‘as Jobsas: „Kūryba – tai įvairių dalykų sujungimas į vieną. Jei paklausite kūrybingų žmonių, kaip jie sukūrė tą ar tą, jie pasijus šiek tiek kalti, kad iš tikrųjų nieko nesukūrė, o tik pamatė ryšį tarp skirtingų dalykų. Tam tikru metu jis tapo akivaizdus.“

17. Jie stengiasi keisti pasaulį

Kūrybiškumą skatina įvairialypė patirtis, kūrybingi žmonės nepakenčia rutinos ir viso to, kas į mūsų gyvenimą atneša nuobodulį. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip „pravėdinti“ galvą? 3 efektyvūs pratimai

18. Jie randa laiko sąmoningumui

Daugybė kūrėjų, kad ir režisierius Davidas Lynchas, rasdavo laiko meditacijai. Moksliškai įrodyta, kad tam tikros meditacijos technikos turi įtakos kūrybingumui, nes teigiamai veikia atmintį, padeda susikaupti, mažina stresą ir nerimą, taip pat atneša į gyvenimą aiškumo. 

„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr./Meditacija
„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs