Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Beveik viskas, ko jūs norėjote (specialistų) paklausti apie seksą

Daugeliui porų, net ir gyvenančių kartu seniai ir laimingai, klausimų apie intymų gyvenimą vis iškyla. Vienos išsiaiškina tarpusavyje, kitos kreipiasi į sekso specialistus, dar kitos tyli arba „gūglina“. „Laima“ nusprendė profesionalų pasiteirauti apie tai, kas žmonėms dažnai neduoda ramybės miegamajame.
Laiminga pora lovoje
Laiminga pora lovoje / Vida Press nuotr.

Dėl kokių priežasčių poros paprastai kreipiasi į sekso specialistus?

Asmeninio elbumo nuotr./Psichologė-psichoterapeutė Aušra Šapranauskienė
 

Aušra Šapranauskienė, psichologė-psichoterapeutė (VšĮ „Gera būsena“):

„Dažniausiai – dėl abiejų arba vieno iš partnerių nepasitenkinimo lytinių santykių metu, dėl poreikių neatitikimo, dėl įvairių sutrikimų. Neretai žmonės kreipiasi iš baimės, tiesiog sunerimę, kad jų lytinis gyvenimas neatitinka kokių nors įsivaizduojamų kokybės ar dažnio normų arba yra nepakankamai tobulas.“

Kaip kartu ilgai gyvenančioms poroms neprarasti „šviežumo“ jausmo? Kaip antrajai pusei pasakyti, kad norisi ko nors naujo?

A. Šapranauskienė:
„Jei kas nors pradeda atsibosti, norisi įvairovės, imkitės iniciatyvos ir pasiūlykite pokyčių. Galbūt antroji pusė mielai į jūsų pasiūlymus atsakys arba pateiks savo variantų. Šiaip šnekėti arba zirzti partneriui, kad norisi naujovių, ir tikėtis, kad jis stebuklingu būdu patenkins mūsų slapčiausius lūkesčius, nėra labai konstruktyvu. Kitas tai gali priimti kaip priekaištą, pasijusti kaltas ir poros lytinis gyvenimas nuo to tikrai netaps įvairesnis. Lytinių santykių metu svarbu atsipalaidavimas, žaismingumas.“

Koks sekso dažnumas yra normalus?

Asmeninio elbumo nuotr./Seksologas Viktoras Šapurovas
 

Viktoras Šapurovas, seksologas (medicinos klinika „Mirameda“):
„Lytinių aktų dažnumas priklauso nuo daugelio dalykų – partnerių amžiaus, amžiaus skirtumo, laiko, praėjusio nuo poros lytinio gyvenimo pradžios, temperamento, abipusės simpatijos, psichologinio ir emocinio atitikimo, buitinių sąlygų, vaiko ar vaikų buvimo ir jų amžiaus, laiko, praėjusio po gimdymo, kiekvieno sutuoktinio sveikatos būklės, kontracepcijos priemonių naudojimo ir požiūrio į jas, užimtumo, galimybių matytis. Taigi normalus sekso dažnumas gali būti nuo trijų aktų per dieną iki vieno akto per tris mėnesius.“

Kiek paprastai trunka lytinis aktas?

V. Šapurovas:
„Reikia atskirti lytinio akto trukmę nuo lytinių judesių (frikcijų) trukmės. Tikras lytinis aktas susideda iš trijų fazių: parengiamųjų glamonių, lytinių judesių, baigiamųjų glamonių. Kartu sudėjus tai turėtų trukti 30–60 minučių. Frikcijų trukmė būna nuo 1 iki 30 minučių, kartais ilgiau. Tai priklauso nuo moters poreikio, jos orgazmo centro, vyro galimybių, naudojamų kontracepcijos priemonių, temperamento, pertraukų tarp aktų, masturbacijos buvimo ir dažnumo, vyro psichologinės būklės, partnerių dvasinio artumo.“

Kaip dažnai vyrai nebaigia ir kokios to priežastys?

Asmeninio elbumo nuotr./gydytojas dermatovenerologas, seksualinės medicinos gydytojas Algirdas Šumila
 

Algirdas Šumila, gydytojas dermatovenerologas, seksualinės medicinos gydytojas (medicinos centras „Asmeda“):
„Nebaigia – kai akto pabaigoje neįvyksta ejakuliacija, t. y. sperma neišsilieja. Vyras ejakuliaciją gali atitolinti, o kartais tai praktikuodamas sutrikdo erekciją ir tada nebūna ejakuliacijos. Nebaigimo priežastys labiau psichologinės nei kylančios dėl ligų.“

Kokio suglebimo būna penis, kai konstatuojamas erekcijos sutrikimas?

V. Šapurovas:
„Paprastai lytiniam aktui atlikti užtenka ir 50 proc. erekcijos. Kuo vyresnis vyras ir geresni tarpusavio santykiai, tuo mažesnė erekcija gali būti pakankama aktui atlikti. Tai reiškia, kad dalinis erekcijos sutrikimas nėra vertinamas kaip sutrikimas ir lytiniai aktai vyksta. Svarbu, kad pats vyras ir jo partnerė toleruotų dalinį erekcijos sutrikimą. Toks pats 50 proc. erekcijos sutrikimas gali lemti negalėjimą mylėtis, jei tolerancija, žinių kiekis – nepakankami.“

Vida Press nuotr./Vyras ir moteris
Vida Press nuotr./Vyras ir moteris

Kaip kalbėtis su partneriu, jeigu jis patiria seksualinių sutrikimų?

A. Šapranauskienė:
„Jei mums atrodo, kad partneris patiria seksualinių sutrikimų (šiuo atveju pabrėžiu žodį „atrodo“, nes diagnozuoti turėtų tik specialistai), reikėtų pamėginti apie tai pašnekėti ne lytinių santykių metu. Pagarbiai pasakyti, kad pastebėjome tą ir tą, kad mums tai kelia susirūpinimą, kad galbūt vertėtų pasvarstyti specialisto konsultacijos galimybę, paklausti, ką apie tai mano partneris. Galima pasisiūlyti konsultacijoje dalyvauti kartu, jei partneris to norėtų. Svarbu suprasti, kad lytiniai santykiai – labai jautri tema visiems žmonėms, todėl šnekantis reikia vengti vertinimų, diagnozių, kaltinimų ir t. t. Ir visada turėkime galvoje, kad net jei mums atrodo kitaip, bėda gali būti visai ne partnerio, o mūsų pačių. Arba – dėl tarpusavio santykių.“

Kodėl kai kuriems vyrams analinio sekso reikia netgi labiau nei vaginalinio? Ar analinis seksas suteikia daugiau malonių potyrių? Ir ar yra medicininių priežasčių jo atsisakyti?

A. Šumila:
„Analinis seksas nėra natūralus. Vyrai, praktikuojantys oralinį ir analinį seksą, yra lakios fantazijos labiau biseksualinės orientacijos asmenys. Jeigu tai priimtina abiem partneriams, atsisakyti visam laikui gal nereikia, bet dažnai praktikuoti nerekomenduotina dėl sveikatos problemų ateityje.“

V. Šapurovas:
„Analinis seksas kai kurių vyrų mėgstamas kaip kova su rutina. Kitas motyvas – apsaugo nuo neplanuoto nėštumo. Nedidelė dalis vyrų tokį seksą mėgsta dėl psichologinių ypatybių, nesąmoningo polinkio į biseksualumą. Analinio akto metu varpa gerokai labiau suspaudžiama, kas gali būti reikšminga dėl išsiplėtusios po gimdymo makšties (tarpvietės plyšimo). Analinio sekso negalima praktikuoti esant išeinamosios angos ar tiesiosios žarnos ligoms (hemorojui, įtrūkimams, polinkiui kraujuoti, uždegimui, onkologinei ligai). Natūralu, kad toks aktas nevyks, jei partnerė nepageidauja arba nepatiria pasitenkinimo.“

Ar iš tikrųjų G taškas egzistuoja? Ir ar jį turi kiekviena moteris?

Asmeninio elbumo nuotr./Akušeris-ginekologas, seksualinės medicinos gydytojas Mamertas Kukčikaitis
 

Mamertas Kukčikaitis, akušeris-ginekologas, seksualinės medicinos gydytojas (medicinos centras „Asmeda“):
„G tašką sugalvojo patys žmonės, pervertindami erogeninių zonų reikšmę sekso anatomijoje. Moteris ir jos mylimas lytinis partneris jautriausias vienas kito kūno vietas pažįsta geriau nei gydytojas sekso specialistas.“

Ar dubens dugno raumenų pratimai gali pagerinti moters seksualinius potyrius?

M. Kukčikaitis:
„Taip, dubens raumenų funkcija sekso metu – svarbi.“

Ar kontraceptinės tabletės gali sumažinti libido?

M. Kukčikaitis:
„SKT (sudėtinės kontraceptinės tabletės) yra nevienodos, skiriasi moteriškojo hormono estradiolio kiekiu ir geltonkūnio hormono progesterono sudėtimi. Tam tikros geltonkūnio sudedamosios dalys kai kurioms moterims gali turėti įtakos orgazmo stiprumui ar lytiniam potraukiui. Kiekvieną moterį tai veikia individualiai. Kontraceptinės priemonės parenkamos gydytojo, prieš jas paskiriant rekomenduojama įvertinti, ar mėnesinių ciklas yra ovuliacinis.“ 

Kada moterų libido didžiausias?

M. Kukčikaitis:
„Libido yra gana individualus. Kiekvienai moteriai, turinčiai normalų ciklą, paryškėja jo viduryje ir prieš mėnesines.“

A. Šapranauskienė:
„Dažna moteris stipresnį potraukį jaučia ovuliacijos laikotarpiu. Specialistai teigia, kad moterų seksualumas labiau atsiskleidžia brandesniame amžiuje, t. y. sulaukus 30–35 metų. Tačiau manau, kad yra ir daug individualių skirtumų. O linksmai apibendrindama galiu pasakyti, kad libido didžiausias tada, kai moteris pasitiki savimi, yra atsipalaidavusi, myli ir jaučiasi mylima.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne