Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kaip užsiauginti laimės „raumenis“? 5 patarimai

Laimės pojūtis, vienų vadinamas „gyvenimo pilnatve“, kitų – „džiugia ramybe“, trečių – „vidine pusiausvyra“, neabejotinai didina vidines jėgas, kurios palaiko sveikatą. Ką specialiai darote ir, apskritai, ar darote, kad dažniau norėtųsi konstatuoti: „Jaučiuosi laiminga“?
Laimė
Laimė / Vida Press nuotr.

Sutikite: daug žmonių puola ieškoti būdų, kaip psichologiškai pasijusti geriau, tik tuomet, kai užgula liūdesys, tuštuma, nuovargis. O jei nelauktume? Jei sąmoningai augintume savo laimės „apimtis“ taip, kaip auginami raumenys? Tam, kad visa nugalintis pojūtis „jaučiuosi laiminga!“ neleistų galvoje įsigalėti nepalankių aplinkybių brukamoms mintims: „Kaip man nesiseka!“ arba „Aš niekada nepasveiksiu!“

„Raktas į laimę – mūsų stipriosios charakterio savybės, – maždaug taip pasakytų pozityviosios psichologijos atstovas ir pridurtų: – Mes galime su jomis dirbti ir jas treniruoti tam, kad jaustumės laimingi ne epizodiškai, bet ilgai.“ Kaip tai daroma? Patarimai paremti ne iš piršto laužtomis filosofijomis, o moksliniais tyrimais.

Vida Press nuotr./Pavargusi moteris
Vida Press nuotr.

1. Dėkoti kitiems žmonėms. Vienos studijos dalyviams buvo pasiūlyta praktikuoti „dėkingumo vizitus“. Tokio pobūdžio bendravimas gerų emocijų pridėjo visiems, o ilgiausiai jų antplūdį jautė tie, kurie savo noru aplankė daugiau žmonių nei kiti. „Tai netgi ne asmeninė, bet socialinė patirtis. Streso laikais ji grąžina jėgas“, – pakomentavo tyrimo organizatoriai. Tačiau reikia turėti galvoje, kad išmokti nuolat jausti dėkingumą nėra paprasta. Vienintelis būdas – sąmoningai vėl ir vėl elgtis taip, kaip elgiasi žmonės, kurie, regis, gimdami atsinešė gebėjimą dėkoti. 

2. Prieš miegą kelias minutes skirti užrašams, kas gero įvyko. Daugelis iš mūsų dėmesį sutelkiame į savo silpnybes ir tai, ko neturime. Bet jei įprastume reguliariai užsirašyti gerus dienos nutikimus, tegu ir visai nedidelius savo laimėjimus, išmoktume juos pastebėti, įvertinti ir šitaip geriau suvoktume savo stiprybes.

Vida Press nuotr./Dienoraštis
Vida Press nuotr.

3. Identifikuotas savo stiprybes naudoti įvairiai. Tarkim, esate smalsi ir nauji potyriai, žinios jums reikalingi kaip oras. Leiskite šiai savo stiprybei skleistis kuo skirtingesniais būdais – nuo įvairios tematikos knygų skaitymo ir vizitų į pasaulio virtuvėms atstovaujančius restoranus iki šeimos genealoginio medžio sudarymo.

Tarkim, esate pesimistė, linkusi fiksuoti visokias gąsdinančias kasdienybės smulkmenas, bet kūrybinga. Užuot barusi save už baimes, pasitelkite pagalbon pozityviąsias savybes kad ir taip: susikurkite namie „laimės sieną“ su jums mielais eilėraščiais, piešiniais, žmonių, vietovių, gerų emocijų fotografijomis... Vis papildykite ją viena kita detale, kad jus stiprinanti siena „alsuotų“. 

4. Atsiriboti nuo darbo psichologiškai. Jei darbas jums – kaip hobis, jei matote jo ypatingą prasmę ir šitai teikia jums nuolatinį pasitenkinimą, toks patarimas nėra aktualus. Tačiau daugeliui praverstų susitarti su savimi dėl kai kurių nuolatinių dalykų, leidžiančių atitrūkti nuo asmeninių prievolių ir pailsėti (viena iš svarbių sveikatos prielaidų). Tarkim, savaitgaliais skelbkite laisvę nuo elektronikos. Arba įsipareigokite sau netikrinti vakarais ir poilsio dienomis darbinio pašto ir visas mintis apie darbą vyti šalin. (Neskubėkite prieštarauti: „Lengva pasakyti, tai neįmanoma!“ Įmanoma. Žmonės išmoksta stabdyti nereikalingas mintis ir nesileisti į nesibaigiantį vidinį dialogą. Puiki tobulinimosi galimybė, argi ne?).

Vida Press nuotr./Pavargusi moteris
Vida Press nuotr.

Kad atostogauti būtina, nereikia nė sakyti, tačiau daug tikėtis vien iš atostogų – kad jos ilgam kilstels laimės skalės padalą – nėra ko: nustatyta, kad praėjus mėnesiui po atostogų darbuotojai jaučiasi taip pat išsekę (mokslininkai pavartojo būtent šį žodį), kaip ir prieš jas.

Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie naudojasi šiomis likimo dovanomis: moka mylėti ir yra mylimi, – patys laimingiausi.

5. Mokytis mylėti. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie naudojasi šiomis likimo dovanomis: moka mylėti ir yra mylimi, – patys laimingiausi. Turimi galvoje ne vien romantiški jausmai, bet ir santykiai su vaikais, tėvais, broliais, seserimis, draugais... Jei gebėjimas mylėti nėra jūsų stiprioji pusė, padėti ją lavinti gali dalykai, mezgantys ryšius su žmonėmis (minėti dėkingumas, smalsumas – vieni iš jų). Mes juk esame socialios būtybės. 

Pasak ekspertų, šios ir panašios strategijos, nuolat praktikuojamos, ilgainiui sunaikina arba gerokai apmažina vidines baimes ir įtampas. Lemia esmines permainas. Ir galų gale atsiranda nesąmoningas įprotis naudoti savo energiją laimės pojūčiui kurti. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos