„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tinginių dietos: norite sulieknėti? Žiūrėkite į patiekalų nuotraukas!

Žodis „dieta“ paprastai asocijuojasi su gurgiančiu pilvu ir valios patikrinimu. O jei svorį galėtume mesti neatsisakydamos mėgstamo maisto, nepervargdamos sporto klube ir tuo net mėgaudamosi?
Apkūnių moterų figūrėlės
Apkūnių moterų figūrėlės / Vida Press nuotr.

Dažna moterys pasiryžusi bet kam, kad tik galėtų pasigirti gražia figūra, kartais net aukoja savo sveikatą. Tos, kurios bent kartą stengėsi atsisakyti mėgstamo maisto ar apskritai maitintis tik salotomis, žino, kokia tai gali būti kančia. Tačiau ar verta imtis drastiškų priemonių? Juo labiau, kad Didžiosios Britanijos mokslininkai įrodė, jog numetę svorio žmonės tampa nelaimingesni, o Miuncheno universiteto tyrėjai, septynerius metus stebėję per 3 tūkst. moterų, priėjo prie išvados, kad dailiosios lyties atstovės buvo laimingiausios, kai turėjo šiek tiek antsvorio.

Neraginu numoti ranka į išaugusius svarstyklių rodmenis, tačiau nesiūlau ir aklai nerti į dietų liūną, kaskart pajutus, kad turimi drabužiai veržia. Bet prieš tuštindamos šaldytuvą pamėginkite šias alternatyvias svorio metimo priemones, gąsdinančias kur kas mažiau nei tradicinės dietos. 

1. Nuotraukų dieta

Nereikia būti Šerloku Holmsu, kad suprastum, kada Inga laikosi dietos. Tuo metu jos namuose nerasi nė vienos receptų knygos, o pietauti ji renkasi tik tas kavines, kurių meniu nėra patiekalų fotografijų. Iš tiesų, ne visada lengva atsispirti riebaus šokoladinio torto, kurio nuotrauka lyg tyčia padaryta taip tobulai, kad vos pažvelgus į ją liežuvį ima kutenti saldumas, vilionėms. Kalorijas skaičiuojančios merginos pritartų: daug sunkiau išlaikyti stiprią valią, kai lėkštėje sukurtas menas šaukte šaukia būti įvertintas. Todėl protingesnis pasirinkimas – iš aplinkos pašalinti viską, kas primintų virtuvėje gimstančius šedevrus, kaip ir daro Inga.

Vida Press nuotr./Moteris žiūri į receptų knygą
Vida Press nuotr.

Tereikia žiūrėti į trokštamo patiekalo nuotrauką tol, kol pajusite sotumą – tiesa, ne skrandyje, o smegenyse.

Vis dėlto, mokslininkai pataria neskubėti išmesti receptų knygų – nustebsite, tačiau jos gali būti naudingos net ir nieko negaminant. Tereikia žiūrėti į trokštamo patiekalo nuotrauką tol, kol pajusite sotumą – tiesa, ne skrandyje, o smegenyse. Bent jau taip pataria profesorius Ryanas Elderis, atlikęs eksperimentą su šimtais tiriamųjų. Savanoriai žiūrėjo į sūrių arba saldžių produktų nuotraukas, paskui turėjo įvertinti kitų patiekalų patrauklumą. Dalyviai, kurie prieš tai žvelgė į skrudintų bulvyčių, sūrio, sūdytų riešutų ir kitų sūrių produktų vaizdus, vėliau šio maisto troško kur kas mažiau nei saldumynus matę tiriamieji. Ir – atvirkščiai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip paveikti kitus ir pasiekti, ko norite? 5 patarimai

Kitaip tariant, kuo daugiau žmonės žiūrėjo į tam tikrus produktus, tuo mažiau jų troško. Taigi, jei jums sunku atsispirti saldumynams, prieš atsiriekdamos dar vieną gabalą pyrago pažiūrėkite į įvairių saldėsių nuotraukas – tikėtina, to užteks, kad pasotintumėte savo vidinį gurmaną. Tiesa, tai reikėtų daryti ne minutę ir ne dvi – kuo daugiau matysite saldumynų nuotraukų, tuo mažiau jų norėsite. Akis maloninanti dieta.  

2. Miego dieta

Nustatyta, kad blogai miegoję žmonės kitą dieną labiau trokšta kaloringo maisto nei po saldžios nakties.

Ar pastebėjote, kad vienomis dienomis nesveiko maisto norisi labiau nei kitomis? Nuo ko tai priklauso? Mokslininkų teigimu, atsakymo galima ieškoti miegamajame. Nustatyta, kad blogai miegoję žmonės kitą dieną labiau trokšta kaloringo maisto nei po saldžios nakties. Ir, aišku, jo daugiau suvartoja. Pavyzdžiui, pastebėta, kad pavargusių tiriamųjų lėkštės valgyklose būna pilnesnės, o maisto prekių krepšelis parduotuvėje prikrautas net 9 proc. daugiau kaloringų produktų nei išsimiegojusių valgytojų ir pirkėjų.

Vida Press nuotr./Neišsimiegojusi moteris
Vida Press nuotr.

Kuo labiau trūksta miego, tuo didesnė pagunda atsidaryti šaldytuvą. Mokslininkai tai aiškina sumažėjusia savikontrole, kuriai itin svarbus kokybiškas poilsis. Pamoka paprasta ir net labai maloni: stenkitės kuo geriau ir ilgiau išsimiegoti, kad nesinorėtų ryto pradėti greitojo maisto restorane. Arba numikite, jei staiga pajusite nenumaldomą norą užkandžiauti. Sutikite, kur kas smagiau leisti laiką ant purios pagalvės, nei deginant kalorijas, kurių prisirijote būtent dėl miego stokos.

3. Tetrio dieta

Vida Press nuotr./Tetris
Vida Press nuotr.

Vieni kalorijas degina sporto klube, kiti – nepasikeldami nuo sofos. Sunku patikėti, tačiau pastarasis scenarijus tikrai įmanomas – jei tik tuo metu žaisite… tetrį. Tokią neįprastą dietą atrado Plimuto universiteto mokslininkai. Jie leido tiriamiesiems žaisti tris minutes, prieš tai specialiu klausimynu įvertinę jų jaučiamos pagundos laipsnį. Vieni tuo metu troško skanumynų, kiti – parūkyti ar išgerti kokteilį. Nesvarbu, kokios įkyrios mintys sukosi jų galvose, šis klasika tapęs žaidimas padėjo bent trumpai užsimiršti ir net sumažinti pagundą 24 proc.

Nors tai nėra itin didelis skaičius, tetris gali tapti puikia gelbėjimosi priemone kovoje su antsvoriu, ypač kai jaučiamas begalinis noras viską mesti ir atsikąsti sultingo mėsainio. Pamėginkite pažaisti tetrį kelias minutes prieš užsisakydamos maisto restorane – kas žino, gal šios spalvotos kaladėlės iš tiesų padės sumažinti apetitą. Patiks ir jūsų piniginei, ir jūsų vidiniam vaikui. 

4. Minčių dieta

Kad ir kiek sportuočiau, svoris nekrinta. Iki skausmo pažįstama situacija? Tačiau ir čia mokslininkai rado išeities tašką. Tereikia pakeisti požiūrį ir svarstyklių rodmenys pasisuks jūsų naudai. 

Daugelis į sportą žvelgia kaip į sunkų darbą, už kurį reikia atsilyginti – jei ne pinigais, tai bent skanėstais. Juk nusipelnėme šiek tiek malonumo po sunkios fizinės veiklos… Ir štai sudegintos kalorijos tuoj pat sugrįžta. O ar kas pasikeistų, jei sportą suvoktume kaip pramogą?

Vida Press nuotr./Moteris sportuoja parke
Vida Press nuotr.

Jei norite maksimalaus sporto poveikio, pakeisite požiūrį į jį: tai ne darbas ar prievolė, o pramoga.

Tokį klausimą iškėlė Carolina Werle su kolegomis. Mokslininkė vienai grupei antsvorio turinčių moterų pasiūlė pusvalandį sportiškai pasivaikščioti parke, kitai grupei – pajudėti mėgaujantis aplinka (klausantis mėgstamos muzikos, stebint paukštukus ir pan.). Po tokios mankštos buvo pasiūlyta pasivaišinti skaniais užkandžiais. Kaip manote, kurios moterys suvalgė daugiau? Nors nuėjo vienodą atstumą ir sudegino tiek pat kalorijų, tačiau tos dailiosios lyties atstovės, kurios mėgavosi pasivaikščiojimu, ne tik jautėsi mažiau pavargusios ir laimingesnės, bet ir mažiau suvalgė vaišių. Jei norite maksimalaus sporto poveikio, pakeisite požiūrį į jį: tai ne darbas ar prievolė, o pramoga. Juk yra tiek daug smagių sporto šakų! Belieka atrasti savąją.

5. Meilės dieta

Kritiškus vyrus turinčios moterys ne tik nenumesdavo svorio – jo net priaugdavo.

Artimieji – didžiausi mūsų kritikai ir gerbėjai. Ne veltui norėdamos išgirsti svarią nuomonę pirmiausia kreipiamės į juos. „Ar neatrodau pernelyg stora?“ – viltingai klausiame mylimųjų. Ir tai nėra beprasmis klausimas, kuriuo siekiame nusiraminti. Pasirodo, mūsų svoris iš dalies gali priklausyti ir nuo to, kokį atsakymą – teigiamą ar neigiamą – išgirsime. Nors, atrodytų, karčios replikos apie antsvorį turi paskatinti susiimti, iš tiesų yra atvirkščiai. Voterlu mokslininkai nustatė, kad kritiškus vyrus turinčios moterys ne tik nenumesdavo svorio – jo net priaugdavo. O galantiškų sutuoktinių žmonos išlaikydavo gražią figūrą ir numesdavo kelis kilogramus, net jei nejausdavo tam būtinybės. 

Vida Press nuotr./Pora
Vida Press nuotr.

Kai patiriame meilę iš aplinkos, tampame kur kas atidesnės sau ir savo kūnui. Be to, tai skatina pasitikėti savimi – Sabina Vatter nustatė, kad romantiškais santykiais patenkintos moterys daug dažniau džiaugėsi ir savo linijomis, nesvarbu, turėjo antsvorio ar ne. 

Ir vis dėlto nereikėtų leistis apakinamoms meilės. Nors meilūs sutuoktinio žodžiai gali netiesiogiai paraginti atsikratyti nereikalingų kilogramų, tyrimai rodo, kad jaunavedžiai paprastai priauga svorio, nes nebemato reikalo dalyvauti geidžiamiausiųjų ringe. Išlikite budrios ir nepamirškite mylėti ne tik savo antrąją pusę, bet ir – pirmiausia – save.  

6. Svarstyklių dieta

Kaip dažnai lipate ant svarstyklių? Daugelis jas prisimena tik tada, kai nebetelpa į senus drabužius ar nori įvertinti dietos veiksmingumą. Ir kam patinka pradėti dieną nepalankiais skaičiais? Geriau rečiau – ne taip skauda. Jei esate iš tų moterų, kurios slepia svarstykles, ar apskritai jų neturite, mokslininkai patartų keisti taktiką.

Pasirodo, kuo dažniau sversimės, tuo lengviau ir daugiau svorio numesime. 

Pasirodo, kuo dažniau sversimės, tuo lengviau ir daugiau svorio numesime. Tokią išvadą priėjo Minesotos universiteto tyrėjai, stebėję beveik 2 tūkst. savanorių. Paaiškėjo, kad asmenys, kurie svėrėsi kasdien, po dvejų metų buvo netekę vidutiniškai 5,5 kg, o tie, kurie svėrėsi kartą per savaitę, – perpus mažiau.

Vida Press nuotr./Moteris su svarstyklėmis
Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl moterys nepakankamai save vertina?

Nors ne visada malonu žiūrėti į svarstykles, regis, jos nepamainomos norint išlaikyti gražią figūrą. Siekdamos maksimalaus rezultato sverkitės kasdien. Na, o jei tokia užduotis reikalauja daug valios pastangų, ant svarstyklių stokitės bent kartą per savaitę. Tarkim, penktadieniais. Nustatyta, kad būtent šią dieną sveriame mažiausiai, o daugiausiai – pirmadieniais. Nusibraižykite savo svorio diagramą ir patikrinkite, kurios savaitės dienos jums pavojingiausios. Geriau vieną dieną atsisakyti ledų, nei vėliau jų nebevalgyti visą sezoną.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs