Praėjusių metų spalio 25-ąją Kauno „Žalgirio“ krepšininkai 3-iose šio sezono Eurolygos rungtynėse Pirėjuje vietos „Olympiakos“ sutriuškino 79:61. Lietuviai graikinį riešutą tuomet perkando labai lengvai.
Vis dėlto šių metų gegužę Londone „Olympiakos“ buvo pasirinkę visiškai kitokį scenarijų. Graikai pusfinalyje lengvai sudorojo Maskvos CSKA, o finale privertė pasiduoti Madrido „Real“, nors pirmajame kėlinyje turėjo 17-os taškų deficitą.
„Šios trys dienos Londone buvo neįtikėtinos. Atvykome čia būdami čempionais, tačiau tuo pat metu mus laikė autsaideriais. Šį sezoną buvo daug bėdų – ir finansinių, ir susijusių su žaidimu. Mes patyrėme nemažai pralaimėjimų, tačiau po jų visų atsitiesdavome. Tai mus tik dar labiau sustiprino“, – po finalinio mačo kalbėjo naudingiausias „Finalo ketverto“ žaidėjas Vassilis Spanoulis.
Acie Law, Vassilis Spanoulis ir Georgios Printezis |
NBA lygoje neprisitaikęs krepšininkas tris kartus tapo Eurolygos čempionu, visus trys sykius tapo ir naudingiausiu „Finalo ketverto“ žaidėju. Pagal šį pasiekimą V.Spanoulis pasivijo legendinį Toni Kukočių.
Graikijos ekipa 2006–2007 metais už Arvydą Macijauską sumokėjo didžiulius pinigus, be to, pasikvietė Pini Geršoną, tačiau titulo tai negarantavo. Prieš keletą metų graikai iš NBA į Europą persiviliojo Joshą Childresą ir Liną Kleizą, tačiau net ir jie į Pirėjų Eurolygos karūnos neatnešė.
Prestižiškiausią Europos klubinio krepšinio trofėjų Pirėjo komandai pernai atnešė Dušanas Ivkovičius. Šiemet Georgios Bartzokas su dešimt po praėjusio sezono komandoje pasilikusių krepšininkų Eurolygą laimėjo antrą sykį.
„Tai nuostabu – ši komanda yra neįtikėtina. Su tokia komandine dvasia mes galėtume įveikti bet ką. Visi matė, kad mes žaidėme visi kartu, kaip viena komanda“, – džiaugsmu tryško makedonas Pero Antičius.
Jeigu suskaičiuosime „Olympiakos“ komandos pusfinalyje ir finale nugalėtų komandų biudžetus, gausime maždaug 75-ių mln. eurų sumą. Graikams užteko 19-os, kad tiek CSKA, tiek „Real“ atsidurtų jiems po kojomis. Turėdami CSKA ir „Real“ klubų biudžetus suburtume keturias „Olympiakos“ komandas.
Tačiau tai nėra bėda, jei žaidi kaip komanda. „Visi gali pamatyti šios komandos charakterį, kaip sutaria visi krepšininkai. Mes esame kaip viena didelė šeima“, – teigė V.Spanoulis.
Kokia šmaikšti yra „Olympiakos“ šeima žurnalistai pamatė po triumfo vykusioje spaudos konferencijoje. Trys graikų ekipos žaidėjai įbėgo į spaudos konferencijų salę ir vandeniu apipylė į žurnalistų klausimus atsakinėjusius G.Bartzoką ir V.Spanoullį.
Nemažiau liaupsių nusipelnė ir „Olympiakos“ treneris Georgios Bartzokas, tapęs pirmuoju graiku treneriu, laimėjusiu Eurolygą.
Rungtynių ir triumfo akimirkos |
Taip, perskaitėte teisingai, nors Graikijos krepšinio klubai Europą gąsdina jau seniai ir iš viso turi 9 Eurolygos titulus, tačiau visą laiką graikus treniruodavo kiti – tai buvo serbai. Šeši Atėnų „Panathinaikos“ laimėjimai pasiekti su Duško Ivanovičiumi, du ankstesni „Olympiacos“ – su Dušanu Ivkovičiumi.
Tačiau kuklusis G.Bartzokas savo laimėjimo nesureikšmina: „Atsidūriau reikiamoje vietoje tinkamu laiku. Man labai pasisekė, kad galiu vadovauti tokiai komandai, kurioje yra tiek daug puikių talentų. Aš su savo trenerių štabu tiesiog diktuoju situaciją.“
Vis dėlto G.Bartzoko ir „Olympiakos“ pergalė dar kartą įrodė, kad didžiausias biudžetas ir brangiausiai apmokamos žvaigždės pergalių negarantuoja. Pirėjo ekipoje žaidė net 9 graikai, trys amerikiečiai, lietuvis, gruzinas ir makedonas.
Daugelis iš jų tikrai nelaikomi ypač didelėmis žvaigždėmis, nors, pavyzdžiui, Joshas Powellas ir turi du NBA čempiono žiedus – tačiau jie iškovoti sėdint ant „Los Anegles Lakers“ atsarginių žaidėjų suolelio.
Nors abu Eurolygos trofėjus lygiai taip pat ant suolelio iškovojo ir Martynas Gecevičius, tačiau gynėjas nesiskundė ir laukė savo progos, o po finalo džiaugėsi kartu su komandos draugais – juk ir jis yra šeimos narys.
Devyni dar jauno amžiaus „Olympiakos“ graikai mums įrodo, kad ir iš Graikijos nacionalinės rinktinės Europos čempionate galima tikėtis daug.
„Serbų krepšinio treneriai labai padėjo Graikijos krepšiniui. Jie suteikė daug žinių ir patirties. Esu labai laimingas, kad galiu vadintis Graikijos krepšinio veidu. Tikiuosi, kad graikų prie mūsų komandų vairo tik daugės“, – teigė G.Bartzokas.
Šis laimėjimas Pirėjo krepšininkams garantavo vietą Eurolygos istorijoje šalia dviejų legendinių komandų. Nuo 1987–1988 metų sezono, kuomet pradėta taikyti „Finalo ketverto“ sistema, Eurolygos (anksčiau vadinosi Europos čempionų taurė) karūną yra buvę pavykę apginti tik dviem komandoms – Pini Geršono, Šarūno Jasikevičiaus ir Anthony Parkerio Tel Avivo „Maccabi“ (2004, 2005) bei legendinio Toni Kukočiaus vestai Splito „Jugoplastikai“ (1989, 1990 ir 1991, kai jau vadinosi „Pop 84“).