Itin ilgai užtruko sporto komplekso paieškos, nelengvai ėjosi surinkti reikiamą turnyrui biudžetą. Į pagalbą atėjo Čikagos Lietuvių Krepšinio Lygos (ČLKL) įkūrėjas Aurimas Matulevičius ir vienas dabartinių šios organizacijos vadovų Svajūnas Masilionis, kuris dar prieš keletą mėnesių pažadėjo ambasadoriui Žygimantui Pavilioniui atvykti iš „Vėjų“ miesto į sostinę ir padėti surengti šį itin populiarų Amerikoje apsigyvenusių lietuvių tarpe krepšinio turnyrą.
Pagaliau po ilgų debatų nuspręsta varžybas surengti birželio pirmąjį savaitgalį; pirmą sykį turnyras vyko moderniame „Southern Regional Technology and Recreation“ komplekse. Džiugu, kad kiekvienais metai plečiasi dalyvių geografija. Pernai pirmąkart Vašingtone lankėsi „Klevo lapo“ šalies atstovai, o šiemet buvo sulaukta lietuvių krepšinio ekipos ir iš saulėtosios Kalifornijos.
Tačiau pagrindine priežastimi, kodėl turnyras tapo visiškai nenuspėjamu, tapo įvykiai, vykę pačioje krepšinio aikštelėje.
Dar prieš prasidedant varžyboms visi vienbalsiai pagrindinio nugalėtojo vietoje matė Čikagos Lietuvių Krepšinio Lygos čempionus vietos „Radviliškio“ atstovus. O jiems varžovais galėjo būti kad ir tvirta vietinių amerikiečių Valstybės Departamento komanda, kurios vadovas buvo rimtai nusiteikęs mesti lietuviams iššūkį kovoje dėl šių metų taurės.
Tačiau kamuolys – apvalus, kaip mėgsta sakyti šio žaidimo mėgėjai. Daug kam netikėtai į stipriausiųjų ketvertuką prasimušę pirmą kartą šiame turnyre dalyvavę Teksaso valstijos atstovai, „Senais krienais“ pasivadinę lietuviai.
Jiems pusfinalyje ir atiteko karingai nusiteikusi Valstybės Departamento komanda. Lauktos intrigos praktiškai nebuvo... Amerikiečiams pasirodė neįkandami europietiški krepšinio deriniai bei aukšto meistriškumo komandinis Teksaso veteranų žaidimas.
„Sieni krienai“ nugalėjo Valstybės Departamentą 70:42, nors pergalę apkartino Teksaso komandos krašto puolėjo Andriaus Žukausko trauma.
„Sieni krienai“ nugalėjo Valstybės Departamentą 70:42, nors pergalę apkartino Teksaso komandos krašto puolėjo Andriaus Žukausko trauma.
Kitame pusfinalyje susikovėiš anksto įfinalą daugelio ekspertų nuomone „deleguoti“ Čikagos „Radviliškio“ krepšininkai bei praėjusių metų Ambasados taurės laimėtojai „Geležinio vilko“ vaikinai.
Po permainingos kovos pusfinalio rungtynes rezultatu 58:56 laimėjo Niujorkas, paneigęs išankstinę Čikagos nenugalimumo prognozę. Turnyro rengėjai vienbalsiai tvirtino, kad Čikagos ir Niujorko rungtynės virto „tikruoju“ Ambasados taurės finalu.
Niekas nesitikėjo, kad finalinėse varžybose gerokai vyresni „Krienai“ sugebės pasipriešinti koledžuose rungtyniaujančiam „Vilkų“ jaunimui. Tuo tarpu įpykę čikagiečiai nepaliko jokių vilčių psichologiškai sugniuždytiems amerikiečiams – mačas dėl trečios vietos baigėsi nepadoriu rezultatu 94:64 – „Vėjų“ miesto atstovų naudai.
Prieš finalinę dvikovą dėl Ambasados taurės susikovė Iššūkio prizo finalininkai. Pirmą kartą šių turnyrų istorijoje rengėjai nutarė įsteigti mėgėjų lygio „mažąjį“ prizą, skirtą silpnesnių komandų paguodos turnyro laimėtojams.
Viename pusfinalyje žaidė pirmą kartą tokiose varžybose sudalyvavusi K. Donelaičio lituanistinės mokyklos komanda ir tarptautinė komanda, pasivadinusi „Diplomatai, susivieniję už Ukrainą“, kurią subūrė Lietuvos Respublikos ambasada Vašingtone. Kitame pusfinalyje jėgas išbandė vietinių lietuvių „Vėjo“ komanda ir Latvijos diplomatų ekipa, kuriai atstovavo visa Latvijos ambasadoriaus JAV J.E. Andrio Razano šeimyna.
Į „mažąjį“ finalą pateko „Vėjas“ ir Vašingtone reziduojantys diplomatai. Stipresni pasirodė Amerikos sostinėje gyvenantys „Vėjo“ krepšininkai, nugalėję jungtinę diplomatų komandą ir pirmą kartą po vienuolikos savo dalyvavimo ambasados rengiamuose turnyruose metų iškovoję Iššūkio taurę.
Besirikiuojant vienuoliktosios Ambasados taurės finalo komandų žaidėjams, visas sporto kompleksas po truputį prisipildė tiek lietuvių sirgalių, tiek ir vietinių žiūrovų. Specialiai į turnyrą atvykęs ČLKL atstovas Svajūnas Masilionis NBA komentatoriaus stiliumi pristatinėjo kiekvieną krepšininką, o taip pat ir dvikovai vadovavusius lietuvius arbitrus Vidmantą bei Gediminą Petraičius.
Nuo pat pirmųjų minučių užvirė bekompromisinė kova. Nors visi tikėjosi Niujorko jaunimo dominavimo, į priekį truktelėjo Teksaso atstovai. Į kiekvieną sėkmingą niujorkiečių krašto puolėjų Dominyko Milkos ir Gilvydo Birutos metimą tritaškiais atsakė Ramūnas Petraitis, Algirdas Kubilius, Arendijus Mejeras.
Pirmas kėlinys baigėsi 31:28 Pietų valstijos atstovų naudai, nors dauguma ir toliau abejojo Teksaso vyru ištverme. Įpusėjus antrajam kėliniui, traumą patyrė Havajuose apsigyvenęs „Senųjų krienų“ įžaidėjas Nerijus Puida. Tačiau į žaidimą nuo atsarginių suolelio įsijungęs Vytautas Laukaitis sėkmingai atkovojo keletą atšokusių kamuolių, neleisdamas nutolti priešininkų komandai. Rungtynių nugalėtojai sprendėsi paskutinėmis mačo sekundėmis.
Kuomet atrodė, jog pergalė išslys iš labiau patyrusių, bet pavargusių „Krienų“ rankų, sudrebėjo „Vilkų“ lyderio D. Milkos ranka. Du kartus paeiliui prametęs nuo baudų metimo linijos, niujorkiečių atstovas suteikė paskutinį šansą varžovams.
To ir tereikėjo specialiai į Vašingtoną palaikyti savo brolio Arendijaus suburtos komandos atskridusiam Jordanui Mejerui, kuris aštriu prasiveržimu sudraskė „Vilkų“ gynybą ir, likus vos keturioms sekundėms iki pagrindinio rungtynėms skirto laiko pabaigos, metimu iš po krepšio persvėrė rezultatą saviškių naudai - 66:65.
Chaotiška „Geležinio vilko“ ataka sėkmės neatnešė – paskutinis D. Birutos metimas atsimušė į lentą ir atšoko nuo lanko. Žiūrovų nuostabai Ambasados taurę iškovojo ir unikalų pergalės šokį vidury aikštelės sušoko Teksaso „Senieji krienai“.
„Šiemet mums pergalę „išbūrė“ ŠALFASS pirmininkas Laurynas Misevičius“, – teigė TX komandos vadas bei ne tik Čikagos apylinkėse puikiai žinomas muzikantas, grupės „Cigarai“ vokalistas, Virgis Gražulis.
„Dar prieš pusfinalio dvikovą Laurynas sakė, kad mums jau laikas iškovoti kurią nors taurę. Buvote arti pergalės prieš porą metų Naujajame Džersyje vykusiose ŠALFASS žaidynėse, – prisiminė SALFASS vadovas. Tačiau tuomet iš jūsų pergalę nugvelbė su patyrimo stoka susidūrę vietiniai amerikiečiai arbitrai.“
Po įtemptų kovų krepšinio turnyro dalyviai ir svečiai buvo pakviesti į LR ambasadą atsigaivinti lietuvišku alumi ir paskanauti tradicinės virtuvės patiekalų, paruoštų Jūratės ir Gintaro Bujanauskų iš Baltimorės.
Daugeliui atvykusiųjų iš kitur kelią į ambasadą pastojo miesto centre vykstantis gėjų paradas.
Daugeliui atvykusiųjų iš kitur kelią į ambasadą pastojo miesto centre vykstantis gėjų paradas. Po gerų poros valandų pagaliau 16-oje gatvėje įsikūrusią ir Lietuvos diplomatijos JAV 90-metį atžymėjusią LR ambasadą pasiekė ŠALFASS pirmininkas L. Misevičius, kuris paskutinę minutę spėjo į priėmimų salę pristatyti turnyro nugalėtojams skirtas taures bei apdovanojimus.
Į susirinkusius kreipėsi Lietuvos ambasadorius JAV ir Meksikoje J.E. Žygimantas Pavilionis, taip pat paskutinę akimirką atvykęs iš Lietuvos Garbės konsulato atidarymo iškilmių Vermonto valstijoje.
Svečius taip pat pasveikino JAV Lietuvių Bendruomenės Krašto valdybos vicepirmininkė jaunimo reikalams Liepa Gust-Boberienė, pristačiusi visus priėmime dalyvavusius įvairių JAV LB apylinkių vadovus ir pakvietusi jaunąją kartą labiau įsijungti į šios organizacijos gretas.
Atminimo dovanėlėmis buvo pagerbti savo kadencijas Šiaurės Amerikoje bebaigiantys Lietuvos Respublikos Generalinis konsulas Valdemaras Sarapinas ir Jo Ekscelencija Žygimantas Pavilionis. Jiems ŠALFASS pirmininkas įteikė Amerikos lietuvės fotografės Laimos Reiss darbus, primenančius Vilnių ir Niujorką.
Garbės plaketėmis buvo apdovanoti ir keletas turnyrui nusipelniusių savanorių. Lietuvos krepšinio federacijos medaliai buvo įteikti vienuoliktosios Ambasados taurės nugalėtojams ir prizininkams.
Naudingiausio turnyro žaidėjo prizas, specialiai LKF prezidento Arvydo Sabonio pasirašytas krepšinio kamuolys, atiteko iš Senojo žemyno atskridusiam Jordanui Mejerui, kuris be kita ko Londone yra atidaręs ir vadovauja savo įsteigtai krepšinio mokyklai.
Turnyro organizatoriai reiškė padėką vienuoliktąjį Ambasados taurės krepšinio turnyrą parėmusiai JAV LB Krašto valdybai, Lietuvos Krepšinio Federacijai, Čikagoje įsikūrusiai lietuvio verslininko Vitalijaus Kaleinikovo vadovaujamai kompanijai TCE (Tower Communications Expert), Vašingtono Lietuvių Bendruomenei, Čikagos Lietuvių Krepšinio Lygai bei gausiam Lietuvos ambasados, ŠALFASS ir vietinės lietuvių bendruomenės pagalbininkų būriui.
Žvelgiantį ateitį, galima teigti, kad šis turnyras jau išaugo iš įprastų rėmų ir reikėtų numatyti ne tik didesnį biudžetą, bet ir rimtesnę organizacinę struktūrą. Tikimės ir didesnės paramos bei dėmesio iš oficialių Lietuvos valstybinių struktūrų, labiausiai Užsienio reikalų ministerijos.
Krepšinio diplomatija – terminas, sugalvotas buvusio Lietuvos ambasadoriaus JAV ir Meksikoje, vėliau Didžiojoje Britanijoje Vygaudo Ušacko, jau atnešė didžiulę politinę, kultūrinę ir reprezentacinę naudą ne tik Lietuvai, lietuviams, bet ir patiems mūsų šalies diplomatams. Esame įsitikinę, kad puiki, jau antrąjį dešimtmetį besitęsianti, Ambasados taurės tradicija ir toliau klestės Jungtinių Valstijų sostinėje.