Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 09 01

40 įdomių pasaulio žemėlapių, kurių nematėte mokykloje

Baigdami mokyklą sužinome, kad joje nesimokėme pačių įdomiausių dalykų. Nesunkiai galite išvardyti Europos valstybes ar žemėlapyje parodyti Niujorką, bet ar iš to suprantate, kaip iš tiesų funkcionuoja pasaulis? Pavyzdžiui, kur koks sportas populiariausias, kurios šalies moterys apdovanotos įspūdingiausiomis krūtinėmis, kur gyvena daugiausia gražiausi arba labiausiai nutukę žmonės, kokios pavardės populiariausios Europoje ir ką apie pasaulį galvoja amerikiečiai.
Pasaulio žemėlapis
Pasaulio žemėlapis / imgur.com nuotr.

Šiai spragai užpildyti tinklalapyje boredpanda.com pateikiamas išsamus infožemėlapių rinkinys, kuriuos, kaip sako autoriai, mokytojai turėjo demonstruoti mokykloje. Kiekvienas iš šių žemėlapių, surinktų iš įvairių tinklalapių, esą atskleidžia skirtingus smagius ir įdomius faktus, iš kurių galima padaryti įdomių išvadų.

Turbūt visiems žinoma, kad populiariausias sportas pasaulyje – futbolas. Jis pirmauja absoliučiai visose Afrikos valstybėse, daugumoje Lotynų Amerikos, Europos, Artimųjų Rytų ir Pietryčių Azijos valstybių. Vieninteliai lietuviai, latviai, filipiniečiai ir kelių JAV valstijų gyventojai pirmenybę atiduoda krepšiniui.

imgur.com nuotr./Kurioje šalyje koks sportas populiariausias
imgur.com nuotr./Kurioje šalyje koks sportas populiariausias

Žemėlapyje išsiskiria Kanada su Suomija, labiausiai mėgstančios ledo ritulį. Australijoje, Indijoje, Šri Lankoje, Pakistane, Afganistane, JAE ir Gajanoje dominuoja kriketas, o Mongolijoje, Venesueloje, kai kuriose Centrinės Amerikos valstybėse ir JAV valstijose – beisbolas. Dauguma JAV gyventojų mėgsta amerikietišką futbolą, Papua Naujosios Gvinėjos ir Naujosios Zelandijos – regbį, o Butano – šaudymą iš lanko. Airiai dievina galų futbolą, kinai – stalo tenisą, estai – slidinėjimą, tailandiečiai – kikboksą, japonai – imtynes.

Didžiausiu IQ – intelekto koeficientu (vidutiniškai 99-108) gali pasigirti norvegai, islandai, britai, italai, šveicarai, austrai, kinai ir mongolai. Vidutinis lietuvių IQ – 83-91, sprendžiant iš žemėlapio, yra mažesnis nei latvių ir estų. Prasčiausi rodikliai užfiksuoti Afrikos valstybėse.

Viename žemėlapyje surašytos populiariausios pavardės įvairiose Europos šalyse. Lietuvoje daugiausia Kazlauskų, Latvijoje – Berzinių (šią pavardę turi ir prezidentas Andris Berzinis), Estijoje – Tammų, Lenkijoje – Nowakų, Rusijoje – Smirnovų, o Baltarusijoje – Ivanovų.

Kitas žemėlapis turėtų patikti keliones ir alų mėgstantiems žmonėms – jame šio gėrimo pavadinimas išverstas į Europos kalbas, o šalys sugrupuotos pagal žodžių skambersį. Didžiuma Senojo žemyno tautų alų vadina beer, bier ar panašiai skambančiais žodžiais (britai, vokiečiai, prancūzai, rumunai, bulgarai, graikai, net turkai). Daugumoje slavų kalbų alus vadinamas pivo. Baltijos jūros valstybėse dominuoja žodžiai, skambantys panašiai kaip „alus“ (Latvijoje – tas pats, Suomijoje – olut ir vuola, Estijoje – õlu, Skandinavijoje – öl arba øl). Tik ispanai, portugalai ir italai alų vadina cerveza ar panašiai. Savą žodį alui pavadinti turi vengrai (sör) ir gruzinai (ლუდი – ludi).

Daugiausiai raudonplaukų Europoje gyvena Airijoje, vakarinėje ir šiaurinėje Didžiosios Britanijos dalyse, viename Rusijos regione. Kuo labiau į Pietus ir Rytus, tuo raudonplaukių mažėja. Lietuvoje žmonių, turinčių raudono atspalvio plaukus, tėra 1-2 proc.

Galima sužinoti ir kurių šalių moteris gamta apdovanojo įspūdingiausiomis krūtinėmis, o stipriąją lytį – vyriškais pasididžiavimais. Didžiausias krūtis esą turi rusės, švedės, norvegės ir suomės. Jos nusileidžia amerikietės ir vokietės. Lietuvės šiuo požiūriu – per viduriuką (jų krūtinės dydis – vidutiniškai C), kaip ir australių, daugelio kanadiečių, argentiniečių, ukrainiečių, lenkių, prancūzių, bričių. Mažiausios – daugelio afrikiečių, kinių, mongolių, perujiečių, boliviečių, indoneziečių krūtinės.

Tuo tarpu kai kurių Afrikos ir Lotynų Amerikos valstybių vyrai gali pasigirti įspūdingiausiais peniais (bent 16 cm ilgio). Šio sąrašo apačioje – kinai, indai, indoneziečiai, tailandiečiai.

imgur.com nuotr./Kur gyvena patraukliausi žmonės
imgur.com nuotr./Kur gyvena patraukliausi žmonės

Sprendžiant iš vieno šiemet atlikto tyrimo, patraukliausi žmonės gyvena Švedijoje. Jie aplenkė prancūzus ir ispanus. Lietuviai atsidūrė sąrašo apačioje – žemiau ir už estus, ir už latvius.

Nutukimo žemėlapyje ryškiausia spalva pažymėti JAV, Meksika, Venesuela, Egiptas, Tunisas, Saudo Arabija, JAE, Sirija, PAR (šiose šalyse gyventojai, kurių kūno masės indeksas viršija 30, sudaro didžiausią dalį). Lietuva kartu su didžiuma Europos, Australija, Argentina priskirta antrai grupei (dominuoja žmonės, kurių kūno masės indeksas – 20-30). Liesiausi – Kinijos, Indijos, Pakistano, Afganistano, Japonijos, daugumos Pietryčių Azijos ir Afrikos šalių gyventojai.

Pagal vaisingumą (vidutiniškai – 7-8 vaikai) pirmauja Nigeris, toliau (6-7 vaikai) rikiuojasi Malis, Burkina Fasas, Somalis, Uganda. Lietuvoje ir didžiumoje kitų šalių vaisingumas tesiekia 1-2 vaikus.

Keliautojams naudingi ir žemėlapiai su informacija apie šalis, kur eismas vyksta kairiąja kelio puse ir kur nenaudojama metrinė sistema. Turistams, kuriems aktualus nuspėjamo skonio maistas, pateikiamas šalių, kur veikia „McDonald's“, žemėlapis (šių greito maisto restoranų nėra beveik visose Afrikos valstybėse, Centrinėje Azijoje, kai kuriose Pietryčių Azijos šalyse, Mongolijoje, Grenlandijoje).

Jei kažkas ruošiasi į Antarktidą, viename žemėlapyje sužymėtos šio žemyno laiko zonos. Kitame pateikiamas atvirkštinis pasaulio vaizdas: vietoj žemynų tyvuliuoja vanduo, o vandenynų vietoje stūkso kalnai, driekiasi sniegynai ir plyti žemumos. Taip pat galima pamatyti, kiek kurios pasaulio vietovės apšviečiamos (intensyviausiai – pačiame Afrikos centre). 

Sprendžiant iš vieno žemėlapio, bene daugiausia naudojama interneto naršyklė – „Google Chrome“ (populiariausia Rusijoje, Indijoje, Pakistane, beveik visoje Lotynų Amerikoje ir Centrinėje Azijoje, kai kuriose Europos, Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse). JAV, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kinijoje, Afrikos pietuose mėgstamiausia naršyklė – „Internet Explorer“. Užtat Afrikoje, kai kuriose Pietryčių Azijos valstybėse ir net Antarktidoje žmonės dažniausiai įsijungia „Firefox“, o Baltarusijoje – „Operą“.

Populiariausias pasaulyje socialinis tinklas yra „Facebook“. Tik Rusijoje žmonės mieliau naudoja jo atitikmenį „Vkontakte“, Kinijoje – „QZone“, o Irane – „Cloob“.

alphadesigner.com nuotr./Pasaulis pagal amerikiečius
alphadesigner.com nuotr./Pasaulis pagal amerikiečius

Keli žemėlapiai perteikia ironišką žvilgsnį į amerikiečių pasaulio suvokimą. JAV jiems atrodo nuostabiųjų, Meksika – namų tvarkytojų, o Kanada – kailio medžiotojų kraštas. Atlantą jie esą vadina Europos vandenynu, o Ramųjį vandenyną – Malibu vandenynu, Meksikos įlanką – „British Petroleum“ jūra.

Skandinavija amerikiečiams, pagal vieną žemėlapį, – Socialistų sąjunga, Baltijos šalys ir Lenkija – buferinė zona, Rusija ir kai kurios buvusios komunistinės šalys – komunistai, buvusi Jugoslavija – bombų, Vokietija – purvinos pornografijos, o Bulgarija ir Rumunija – Drakulos kraštai, Graikija – tiesiog krizė. Kazachstanas jiems asocijuojasi su Boratu, Japonija – su nindzėmis ir sušiais, Arabijos pusiasalis – teroristų irštva, Afganistanas vadinamas Vietnamu 2.0, Pakistanas – „al Qaeda“, Nepalas – alpinistų, o Pietryčių Azija – sekso turistų rojumi, Indijos vandenynas – Osamos bin Ladeno kapu. Panašiai apibūdinamos visos pasaulio šalys.

Vienas JAV žemėlapis primena, kur gimė tokios žinomos kompanijos, kaip „Apple“, „Coca Cola“, AOL ir pan. O galiausiai galima sužinoti, kuriose valstijose nusižengiama septynioms mirtinoms nuodėmėms: godumui, puikybei, apsirijimui, pavydui, kerštui, geismui ir tingumui. Šiame žemėlapyje lyginama, kur gaunamos didžiausios pajamos, užregistruojama daugiausia seksualinio priekabiavimo atvejų, žiaurių nusikaltimų ir nusikaltimų apskritai, daugiausia išleidžiama menui ir pramogoms, veikia daugiausia greito maisto restoranų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos