Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 01 09

Greitai subliuškusi R.Kurtinaičio iliuzija: kosminio „Žalgirio“ šturmo priežastys

Blogiausia lygos komanda, vadovaujama Rimo Kurtinaičio, pirmojoje rungtynių pusėje atrodė smarkiai nusiteikusi pakeisti savo sezono kryptį. Deja, tai buvo tik graži iliuzija, kuri subliuško itin greitai. Prie savo senų ir prastų įpročių grįžusi „Chimki“ trečiajame kėlinyje praleido net 39 taškus ir leido Kauno „Žalgiriui“ link pergalės nuvairuoti kruizo kontrolės režimu. Šeštoji pergalė iš eilės pasiekta 102:75.

Šeimininkų gretose nuo mačo pradžios jautėsi šioks toks atsipalaidavimas. Taip jau kartais atsitinka, kai žaidi prieš prasčiausią lygos komandą, kuriai dar trūksta 4 svarbių rotacijos žaidėjų. Tačiau tas atsipalaidavimas greitai išgaravo, kuomet Aleksejaus Švedo aštrūs perdavimai bei sunkūs tritaškiai užkūrė „Chimki puolimą pirmojoje rungtynių pusėje. Po ilgosios pertraukos kauniečiai grįžo ant parketo pakeitę tik savo intensyvumą, o to užteko perlaužti rungtynių eigą. Paanalizuokime giliau šio mačo esminius momentus ir tokių “dviejų skirtingų pusių priežastis.

VIDEO: Stebuklingas trečiasis kėlinys ir monstriška „Žalgirio“ pergalė

Pirmosios pusės vargai

Reikia pripažinti, kad akimirkomis Kauno „Žalgirio“ gynyba priminė tą, kurią matėme lapkričio mėnesio pralaimėjimų serijos metu.

Ice gynybos sistema, neleidžianti varžovams naudotis užtvaromis, kūrė daug nesusikalbėjimų. Dar daugiau, tokioje sistemoje buvo duota didelė laisvė vienam iš talentingiausių Eurolygos žaidėjų su kamuoliu – A.Švedui, kuris pirmojoje rungtynių pusėje priiminėjo teisingus sprendimus ir dalinosi kamuoliu su komandos draugais.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka

Šiam žaidžiant du prieš du, „Žalgiris“ jį stūmė link galinės linijos nuo užtvaros. J.Lauvergne'ui pasitinkant rusą, pasaugoti prancūzo iš silpnosios pusės (aikštės pusės, kurioje yra mažiau žaidėjų) itin giliai į baudos aikštelę turėdavo ateiti vienas iš komandos draugų. Didžiausia problema ta, kad šioje situacijoje A.Švedas geba puikiai nusimesti kamuolį į priešingą aikštelės kampą. „Žalgirio“ planas buvo atlikti X Out veiksmą, kuriame tokio perdavimo metu į kampą eina žaidėjas, stovintis aukščiau ties tritaškiu, o į baudos aikštelę J.Lauvergne'ui padėti nusileidęs žmogus po perdavimo kyla į jo vietą.

Taip viskas atrodytų idealiame scenarijuje. Tačiau „Chimki“ lyderis pirmoje rungtynių pusėje sugebėjo būti žingsniu priekyje visų žalgiriečių. Ar tai būtų perdavimas aukštaūgiui, imituojant perdavimą į tolimą kampą, ar atvirkščiai. Ar gilesnis prasiveržimas ir atmetimas atgal ant tritaškio, kur „Žalgirio“ žaidėjas jau nuėjęs padėti į pagalbą, tikėdamasis perdavimo į kampą. Aleksejus pirmojoje rungtynių pusėje pats surinko 12 taškų, tačiau atliko net 7 rezultatyvius perdavimus. Tai yra ta kaina, kurią komandos moka, kuomet nedvigubina A.Švedo ir leidžia jam pačiam priimti sprendimus.

Juo labiau, ši „Žalgirio“ gynybos sistema šlubavo dar iki pačios užtvaros. Pirmojo kėlinio viduryje Marius Grigonis A.Švedui tiesiog atidarė koridorių link krepšio, tikėdamasis ateinančios užtvaros. Sunku pasakyti, ar tai buvo nesusikalbėjimo, ar tiesiog lietuvio koncentracijos klaida.

VIDEO: „urBONUSas“: R.Kurtinaičio bėdos, (ne)matoma P.Jankūno nauda ir balai žalgiriečiams

Tuo tarpu, antrojo kėlinio paskutinėse atakose akivaizdžiai trūko komunikacijos. Iš pradžių A.Milaknis nebestūmė savo tiesioginio varžovo nuo užtvaros, kuomet J.Lauvergne‘as buvo užėmęs būtent tokią gynybinę poziciją. Kitoje atakoje vaizdas atvirkštinis – L.Lekavičius pasiruošęs žaisti ice gynybą, o J.Lauvergne‘as ginasi pagal kitą sistemą.

Tokie nesusitarimai ir nesusikalbėjimai naudojant šią gynybos sistemą, nori nenori, privertė prisiminti juodžiausią šio kauniečių sezono atkarpą, kadangi tokiu būdu buvo praleisti net 17 iš 48 pirmojoje rungtynių pusėje „Chimki“ pelnytų taškų.

VIDEO: Marius Grigonis: geriausias atakuojantis gynėjas Eurolygoje?

Kosminis trečiasis kėlinys ir jo priežastys

Jei galvojate, kad „Žalgiris“ po prastos pirmosios rungtynių pusės gynyboje pakeitė savo pasirinkimus ir pradėjo remtis naujais susitarimais – klystate. Tai labiau Šarūno Jasikevičiaus, tačiau tikrai ne Martino Schillerio filosofijos bruožas. Austras linkęs laikytis savo filosofijos, tikintis geresnio jos išpildymo. Šį kartą tai buvo ne mažiau veiksminga.

„Žalgiris“ tiesiog padidino savo intensyvumą gynyboje, o tai atrakino visai kitą kauniečių žaidimą. Tenka pripažinti, kad ir patys varžovai antrojoje rungtynių dalyje greitai grįžo prie savo blogųjų įpročių, kurie juos skandina viso sezono metu.

Trečiojo kėlinio pradžioje, dar vis turėdami rungtynių kontrolę savo rankose, palankiose situacijose jie neišnaudojo komandinių pražangų iki limito. Vėliau, tą limitą pasiekę, jie net 4 kartus tą padarė nereikalingose situacijose, taip padovanoję Kauno ekipai 8 lengvus taškus nuo baudų metimo linijos. Aleksejus Švedas grįžo prie savo individualaus žaidimo, kuriame kamuolys jo rankose užsibūna per ilgai ir metimai yra forsuojami tiktai tam, kad juos išmestų.

Padidėjęs „Žalgirio“ intensyvumas gynyboje nesumažino jų klaidų. Tačiau skirtingai nei iki pertraukos, „Chimki“ šiomis klaidomis ir laisvais metimais nepasinaudojo. Žinoma, R.Kurtinaitis ir vėl galėtų turėti pasiteisinimą, kad juos metė ne J.Timma ar J.Jerebko, o J.Voronovas ar V.Zaitsevas. Pastarasis atakuoja vos 34 proc. taiklumu iš toli, J.Voronovui tai buvo vos šeštosios Eurolygos rungtynės šiame sezone.

Tačiau jokių pasiteisinimų negali būti kalbant apie Maskvos ekipos gynybą. Neveltui būtent jie yra paskutinėse vietose pagal bet kokius gynybinius reitingus ar varžovų pataikymo procentus. Apatiškai šioje aikštelės pusėje bėgiojantys žaidėjai, sekundėmis, net ne akimirkomis, į pagalbą vėluojantys savo komandos draugams... 2 prieš 2 gynybos sistemos, kuriose D.Bookeris primena šuniuką, bandantį pasiekti tarp dviejų žmonių mėtomą kamuolį. Tokiomis šiltnamio sąlygomis M.Grigonis pasiekė savo rezultatyvių perdavimų rekordą Eurolygoje, atlikęs net 8, o J.Lauvergne‘as – tų perdavimų surinkėjas – taškų (29) ir naudingumo balų (38).

Kalbant apie „gimtadienio“ rungtynes sužaidusį prancūzą, labiausiai žavi jo sugebėjimas žaibiškai leistis link krepšio po pastatytų užtvarų, kurie varžovų pikenrolo gynybai sukelia didelį galvos skausmą, o tokiai komandai kaip „Chimki“ – neišsprendžiamą dilemą. Pastebėkite ir tai, kaip prancūzas po atkovotų kamuolių sprintuoja į greitą puolimą. Tikslios statistikos nėra, bet per rungtynes tokiais sprintais jis sau arba komandos draugams uždirba bent po 4-5 taškus.

VIDEO: „Žalgirio“ bokšto karjeros rungtynės: skrajojančio prancūzo dėjimų šou

Ketvirtasis rungtynių kėlinys po uraganiško trečiojo, pasibaigusio rezultatu 39:13, tapo tik eiliniu formalumu, kuriame jaunieji žalgiriečiai galėjo išbandyti savo jėgas Eurolygoje, o Aleksejus Švedas – pasigerinti savo statistiką.

Apibendrinimas

Vėl išnirusios „Žalgirio“ problemos gynyboje šiek tiek neramina, ypač žinant, su kokiais varžovais artimiausioje ateityje teks rungtyniauti. Tokios, kokia ji buvo šiandien, užteko, tačiau Maskvos ekipos šiame sezone, kaip rimtos varžovės, laikyti nereikėtų.

Didžiulis testas – jau kitą savaitę, kai teks svečiuotis Rusijoje bei bandyti atsirevanšuoti Maskvos CSKA bei Sankt Peterburgo „Zenit“ ekipoms.

VIDEO: M.Schilleris – apie skambutį Šarui, aštrų M.Grigonį ir nuobodžią sėkmės istoriją

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?