Dar pernai M.Grigonis su „Žalgiriu“ persirašė naują sutartį, pagal kurią turėjo likti su žaliai balta apranga mažiausiai iki 2022-ųjų vasaros. Tačiau ne vienos turtingos Eurolygos komandos radare atsidūręs krepšininkas dabar yra nežinioje.
„Sunku kažką pasakyti. Turiu kontraktą, bet su šita situacija niekas nieko nežino, – paklaustas, kas turėtų įvykti, jog jis paliktų Kauno klubą, pasakojo M.Grigonis. – Dabar daugiau nežinomybių. Gali bet kas bet kada palikti klubą, nes, realiai, jeigu tau nemoka pinigų, bet kada gali pakeisti komandą ir be išpirkų.
Viskas priklausys nuo to, kaip klubai bendradarbiaus su žaidėjais ir agentais. Šiaip viskas turėtų būti, kaip buvę, bet viskas gali greitai apsiversti.
Aš pats tikiuosi (likti) – visada norėjau čia žaisti. Bet yra daug faktorių, dėl kurių gali viskas pasikeisti. Dabar turiu kontraktą ir, aišku, norėčiau čia likti.“
M.Grigonio situacija panaši į daugelio kontraktuotų „Žalgirio“ žaidėjų, su kuriais Kauno klubo vadovams artimiausiomis savaitėmis teks sėsti prie derybų stalo surasti saugų kompromiso atstumą.
„Žalgirio“ vadovas Paulius Motiejūnas neslepia, kad komandos biudžetas mažės, todėl netektys ir sutarčių pasikeitimai vasarą gali būti neišvengiami. M.Grigonis spėja, kad vasaros žaidėjų turgus bus labai aktyvus ir kitoks nei įprastai.
Bet lietuvis dar siūlo palaukti, nes Eurolyga palieka galimybę sugrąžinti žalgiriečius po vienu stogu. Iki gegužės 24-osios Jordi Bertomeu priims galutinį sprendimą, ar įmanoma pratęsti 2019-2020 m. sezoną ir surengti lemiamų kovų etapą liepos mėnesį.
Daugelis Eurolygos žaidėjų veja tokias mintis ir nenori rizikuoti. Bet M.Grigonio situacija kitokia – nuo lapkričio nežaidęs gynėjas būtų nieko prieš pratęsti sezoną.
„Labai ilgai nežaidžiau, todėl norėtųsi žaisti. Bet yra daug niuansų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti. Pirmiausia, sveikata ir saugumas“, – pabrėžė M.Grigonis.
„Žalgirio“ sirgalių armija jau pamėgo vidutiniškai 11,5 taško ir po 11 naudingumo balų Eurolygoje rinkusį krepšininką. M.Grigonio lyderio savybės svarbios ir Šarūnui Jasikevičiui – mat šis jo kareivis gali daryti viską.
Ilgos M.Grigonio rankos ir atkaklumas padėdavo stabdyti pavojingus varžovų žaidėjus. Pats suėmęs kamuolį į rankas, krepšininkas galėdavo sukurti rezultatyvią situaciją arba komandos draugams (vid. 2 perd.), arba sau.
Pavyzdžiui, „Synergy“ duomenimis, du prieš du situacijose Eurolygoje M.Grigonis yra pats efektyviausias lygos žaidėjas, per vieną tokį išpuolį rinkęs daugiausiai – vid. 1,36 taško su 61 proc. taiklumu.
M.Grigonis buvo pavojingas atakuodamas iš toli – tritaškius pataikė 38,6 proc. tikslumu, o savo individualiu meistriškumu galėjo atnešti pergales – tokias, kaip fantastiško sunkumo metimais Stambule su „Fenerbahče“.
Žaidimą keičiantį M.Grigonį turbūt ir įsivaizdavo Š.Jasikevičius, kai 2018-ųjų vasarą skambino žaidėjui ir bandė perkalbėti jį atvykti į Kauno iš Berlyno ALBA ekipos.
„Atsimenu, pas draugą kieme kepėme šašlykus. Žiūriu, skambina Šaras. Greit nutildėme muziką, visi nutilo. Pakalbėjau, – lemtingą skambutį prisiminė M.Grigonis. – Jis, kaip visada, kalbėjo tiesiai šviesiai. Manau, tada atėjo laikas. Jei būčiau patekęs į Eurolygą su Berlyno ALBA, tada klausimas būtų didesnis. Bet atėjo laikas ir reikėjo grįžti namo.“
Nors pradžia buvo sudėtinga. Septynerių rungtynių Eurolygos sezono starte M.Grigonis rinko vos vid. 2,6 taško per rungtynes. Lietuvis turėjo ketverių rungtynių atkarpą, kai negavo pasireikšti aikštėje daugiau 10 minučių. 2018-2019 m. sezono pradžioje netgi buvo pasklidęs gandas, kad M.Grigonis gali palikti Kauną.
„Pasiruošime sezonui viskas atrodė kontroliuojama. Bet paskui buvo sunku persiorientuoti į žaidimą ir tiksliai vykdyti nurodymus, ką galbūt norėdavau daryti kitaip.
Kauno „Žalgiryje“ sunku kiekvienam naujokui. Tam pačiam Perezui ir Waltonui taip viskas ir pasisuko, kad jie turėjo keisti komandą. Kai nesiseka, viskas atrodo blogai – ir aikštėje, ir namie. Bet tada reikia rodyti savo charakterį. Stengtis, – 15min krepšinio podkaste „urBONUSas“ pasakojo M.Grigonis. – Labiausiai reikėjo įsiklausyti, analizuoti, ką darau, ir stengtis nekartoti tos pačios klaidos. Žaidėjas geras tas, kuris prisitaiko prie kiekvienos situacijos, o ne įrodinėja, kad žino geriausiai. Kiekvienos rungtynės yra naujos ir reikia viską įrodyti iš naujo.“
Š.Jasikevičius ir „Žalgirio“ organizacija tikisi, kad M.Grigonis vasarą nepaliks Kauno ir komandai nereikės ieškoti naujo lyderio. Nors prieš 7 metus pačiam M.Grigoniui buvo užtrenktos duris į jo mylimiausią komandą.
Tuometis „Žalgirio“ treneris I.Zouras svarstė, kad atakuojančio gynėjo pozicijoje jam bus tinkamesnis Tomas Dimša, o ne Marius Grigonis. T.Dimša netgi startavo pirmosiose to Eurolygos sezono rungtynėse.
M.Grigonis pyktelėjo ne ant gero savo bičiulio, o „Žalgirio“ trenerio, kadangi šis net nesuteikė šanso užsitarnauti vietą komandoje per priešsezoninės stovyklos peržiūrą.
„Man buvo iškart pasakyta, kad manęs neims į „Žalgirį“. Nebuvo šansų, kad ateičiau ir galėčiau įrodyti savo vertę“, – prisimena M.Grigonis.
Įsižeidęs M.Grigonis rugpjūčio pabaigoje suskubo ieškoti kitos komandos. Jis nenorėjo važiuoti į kitus LKL klubus – nors, dabar atvirai pripažįsta, nežino, ar 19-os būtų buvęs jiems reikalingas.
M.Grigonis 2013-aisiais net neturėjo agento, bet per keletą dienų susiradęs reikalingus žmones, išvyko į antrąją Ispanijos lygą.
„Buvo pikta. Galvojau, kad negrįšiu ir per kitur pasieksiu tą Eurolygos lygį“, – pasakojo M.Grigonis.
Nors per keletą metų pergalvojęs savo situaciją, M.Grigonis suprato, kodėl tada neįtiko „Žalgiriui“.
„Tame amžiuje nebuvau labai disciplinuotas žaidėjas, – šypsojosi M.Grigonis. – Manau, „Žalgiris“ į tai atkreipė dėmesį. Aš visada galvojau ir klausiau – kodėl būdamas simboliniame jaunimo rinktinių penkete, neturėjau jokių pasiūlymų, nieko? Turbūt buvo kažkas blogai ir žmonės nematė manyje perspektyvos.
Bet viskas suprantama – nėra ko įsižeisti. „Žalgiris“ gal nenorėjo rizikuoti dėl mano drausmės arba matė, kad man bus geriau kažkur kitur.
Kai būni jaunesnis, kitaip viską supranti. Dabar ramiai sėdint viskas atrodo aiškiau.“
M.Grigonis išvažiavo į Hueskos „Penas“ ekipą, kurią treniravo Kimas Kosta – su Šarūnu Jasikevičiumi anksčiau Barselonoje dirbęs specialistas.
Geras treneris į komandą subūrė daugiau tokių žaidėjų kaip M.Grigonis – jaunų, perspektyvių ir alkanų, kurie turėjo, ką įrodyti.
Tai buvo kukli komanda, kurioje užsieniečiai uždirbo po 600 eurų, brangiausio žaidėjo atlygis siekė tik kiek daugiau nei 1 tūkstantį. Bet M.Grigonis niekada nesižvalgė pinigų – jam reikėjo trenerių, kurie padėtų užaugti.
K.Kosta, Txusas Vidorreta, Pedro Martinezas ir Aito Garcia Renesesas Hueskos, Manresos, Tenerifės ir Berlyno klubuose po penkerių metų padėjo jam vėl sugrįžti į „Žalgirį“.
Ir dabar atėjo laikas, kai renkasi nebe „Žalgiris“, o M.Grigonis.
Daugiau įdomių M.Grigonio pasakojimų apie jį persekiojančią Vido Mačiulio kamerą, konfliktą su Luka Dončičiumi ir kitas istorijas, kviečiame žiūrėti 15min krepšinio podkaste „urBONUSas“.