„Nekamuokit taip to Tučio – jis ne koks budintis gaisrininkas, kad kai tik reikia, iškart ateik“, – kartais savo žaidėjus ramindavo „Žalgirio“ dublerių vyr. treneris Arvydas Gronskis.
Kai jaunuoliams reikėdavo kokios individualios pagalbos „Žalgirio“ treniruočių centre, asistentas Tautvydas Sabonis dažniausiai būdavo pirmas, pagal iškvietimą lėkdavęs į Naglio g. 4A.
202 cm ūgio trenerio niekada nereikėjo raginti ateiti į salę. Tik priešingai.
„Tautvydas turi tiek daug motyvacijos, kad kartais reikėdavo jį stabdyti, – šypsojosi A.Gronskis. – Jis matydavo, kad galima padaryti čia ir čia, taip ir anaip. Labai daug energijos. Neskaičiuodavo laiko ir būdavo pasiryžęs padėti 24 valandas per parą.“
Kaip pasakoja Kauno „Žalgirio“ dublerių komandos vadovas Gediminas Navickas, Tutis, kaip jį vadina bendražygiai, nuo pirmos dienos puikiai įsiliejo į jaunimo programos trenerių štabą.
Dar vos 28-erių vyras, tik praėjusią vasarą profesionalo karjerą baigęs buvęs krepšininkas, daugiausia buvo atsakingas už individualų „Žalgirio-2“ žaidėjų tobulėjimą ir individualias vaizdo peržiūras.
T.Sabonis leisdavo valandas prie rungtynių epizodų ir juos sukarpęs kiekvienam žaidėjui pateikdavo glaustą analizę.
„Laiko vagis, – tokio pobūdžio darbą su filmuota medžiaga 15min apibūdina A.Gronskis. – Kas nėra to darę, tas nežino, kiek tai atima darbo ir laiko. Ir tas darbas iš pirmo žvilgsnio toks nuobodus – juk žaidėjų klaidos vis pasikartojančios. Bet jis reikalingas.“
Taip sėdint prie kompiuterio asistentams paprastai išvarva akys. Bet T.Sabonis atlipęs nuo ekrano kaip viesulas sukdavosi atgal į aikštelę bendrauti ir dirbti su vaikais.
„Game time (liet. laikas žaisti)!“ – šaukdavo jis angliškai, užsivedęs prieš „Žalgirio-2“ rungtynes Nacionalinėje krepšinio lygoje.
Jauniesiems žalgiriečiams turėjo patikti jų kartai gerokai artimesnis jaunas treneris. Juolab jiems knietėdavo išgirsti istorijų apie Domantą Sabonį ir šio NBA sėkmės istoriją.
Beje, darbas vasaromis su broliu Tautvydą irgi paruošė šiai naujai profesijai.
Pavyzdine darbo etika garsėjantis Domantas Sabonis vasarą mėnesiais sportuodavo Amerikoje su NBA garsenybių treneriais. Tautvydas būdavo vienas jo treniruočių partnerių.
Stebėdamas, kaip NBA specialistai šlifuoja brolio įgūdžius, šias patirtis Tutis bandė perteikti „Žalgirio“ treniruočių centre.
„Tutis dirbdavo su Domantu, buvo šalia jo ir NCAA aplinkoje, todėl žinių turi. Aišku, jam dar reikia patirties, bet pagrindinis dalykas yra jo motyvacija. Jis labai motyvuotas, labai nori ir negaili savo laiko“, – sakė A.Gronskis.
„Jis iš arti stebėjo savo brolio Domanto treniruotes NBA ir padėdavo jam treniruotis vasarą. Taip pat daug metų buvo „Unicaja“ sistemoje, todėl jo požiūris į treniruotes ir žaidėjų tobulėjimą puikiai papildė „Žalgirio“ jaunimo sistemą, – 15min pasakojo G.Navickas. – Esu tikras, kad jam adaptuotis po krepšininko karjeros labai padėjo visų mūsų esamų trenerių patirtis ir patarimai – lieka skolingas treneriams vakarienę (juokiasi).
Bet man labiausiai įsiminė jo entuziazmas ir noras mokytis. Jis visada norėjo padaryti žaidėjus geresnius ir maksimaliai juos priartinti prie geriausios jų versijos.“
„Žalgirio“ dublerių augimą akylai prižiūrintis Kauno klubo sporto direktorius Robertas Javtokas irgi pastebėjo tą pulsuojančią Tautvydo Sabonio energiją.
Užsukęs į dublerių treniruotes jis matydavo, kaip treneris nieko neragintas eidavo ir atlikdavo savo darbą. Todėl kai Šarūnas Jasikevičius į Barseloną išsivežė beveik visą „Žalgirio“ trenerių suolą, R.Javtokas žinojo, kur galima ieškoti inovatyvaus, darbštaus ir su aukštaūgiais galinčio padirbėti lietuvio.
Žvelgdamas į „Žalgirio“ dublerių sistemą lyg į JENGA bokštą, jis nutarė ištraukti kaladėlę, kuri nesugriautų kruopščiai statytos piramidės ir derėtų prie naujo įdomaus statinio Nemuno saloje.
„Arvydas Gronskis ar Vytautas Pliauga tikrai nėra blogesni treneriai. Bet Pliauga treniruoja RKL komandą, Gronskis – NKL, todėl nenorėjome pažeisti dublerių sistemos, kuria esame labai patenkinti, – 15min žalgiriečių pasirinkimą paaiškino R.Javtokas. – Žvelgiant į ateitį, manau, tai puiki idėja. Puikus šansas ir jam pačiam. Bet įvertinant jo atsidavimą darbui, darbo etiką, komunikaciją, krepšinio suvokimą ir profesionalaus krepšininko patirtį, taip pat profesionalumo matymą per brolį, tėvą... Negali būti nė kalbos, kad jis paimtas į štabą tik dėl to, kad turi Sabonio pavardę.“
T.Sabonis bus vienas Martino Schillerio kompanjonų ant karšto „Žalgirio“ suolo Eurolygoje. Ant jo dar sėdės ilgametis žalgirietis Evaldas Beržininkaitis, austro pakviestas vokietis Arne'as Woltmannas, fizinio rengimo specialistai Sigitas Kavaliauskas ir Nerijus Navickas, kineziterapeutas Paulius Jacikas bei gydytojas Vytautas Kailius.
A.Gronskis perspėja, kad Tautvydo „Žalgiryje“ laukia dar sunkesnis darbas. 46-erių specialistas mano, kad naujasis Kauno klubo generolas Martinas Schilleris bus reiklus savo štabui.
Bet patyrusio jaunimo trenerio akimis, kito maršruto pereinant iš krepšininko į trenerio kelią nėra – ne knygos ar filmai, bet gyvenimas gali geriausiai paruošti tokiam žingsniui.
T.Sabonis ant „Žalgirio“ dublerių suolo užsisėdėjo tik metus, bet jaunimo komandai trūks šio jauno specialisto.
„Kai sužinojo, kad Sabonis išeina, visi vaikai nuliūdo“, – 15min neslėpė A.Gronskis.
„Truputėlį gaila, kad Tutis palieka jaunimo programą, – antrino G.Navickas. – Bet tuo pačiu tiek treneriai, tiek visi kiti labai džiaugiamės, kad jaunimo programa pagrindinei komandai paruošia ne tik žaidėjus, bet ir trenerius.
Nėra abejonių, kad savo atsidavimu ir profesionalumu Tutis pats užsitarnavo šio šanso ir puikiai pritaps pagrindinėje komandoje.“