Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 12 05

Nesulaikomas tiek aikštėje, tiek internete: M.Jameso nuomonių sraute – ir mintys apie Šarą

Mike'as Jamesas nepalieka abejingų. Eurolygos žvaigždės gerbėjų ir kritikų linijoje nėra tarpinės stotelės – tu arba dievini, arba nekenti Mike'o Jameso. Maža to, Eurolygos arenose žiežirbuojantis gynėjas mėgsta pakibirkščiuoti ir socialiniuose tinkluose. Būsimas Kauno „Žalgirio“ gynybos taikinys nesulaikomas nei aikštėje, nei internete. Savo nuomonėmis internetą kaitinantis 29-erių krepšininkas yra rašęs eilutes ir apie „Žalgirį“ bei Šarūną Jasikevičių. Ir labai pozityviai.
Ketvirtadienis | Eurolyga | CSKA – „Žalgiris“ | 19:00 | Maskva

„Tai bus sunkiausi metai, bet štai mes čia“, – rugsėjo 15-ąją tviteryje rašė Mike'as Jamesas.

Jis sudarė aštuonių komandų sąrašą – su CSKA, „Fenerbahče“, „Anadolu Efes“, „Real“, „Barcelona“, „Panathinaikos“, „Chimki“ ir... „Žalgiriu“.

„Kodėl Žalgiris?“ – gynėjo paklausė vienas internautas iš Graikijos.

„Jie visada tarp kandidatų ir jų treneris visada juos paruošia“, – atsakė amerikietis.

Prieš Kauno „Žalgirio“ ir CSKA mūšį Maskvoje Eurolyga.lt susėdo su M.Jamesu smulkiau pakalbėti apie jo pareiškimus socialinėje erdvėje. Aštrūs jo pasisakymai tviteryje tapo neatsiejama jo dalimi.

Paprašytas plačiau paaiškinti „Žalgirio“ pavadinimą jo Eurolygos ketvirtfinalio prognozėje, M.Jamesas išskyrė trenerio figūrą.

„Jis geras treneris. Ne taip seniai baigė krepšininko karjerą, yra jaunosios kartos treneris, tad labai gerai žino, ką galvoja žaidėjai, – žalgiriečių vedlį įvertino CSKA lyderis. – Atrodo, kad jis turi gerą ryšį su savo žaidėjais ir padeda jiems žaisti kartais net gerokai virš jų galimybių ribų. Bent jau man taip pasirodė. Jo komanda visada atrodo pasiruošusi kautis. Galbūt jie neturi daugiausia talento, bet jie visada žaidžia kietai. Šis treneris visada suteikia savo komandai šansą laimėti. Ir tai geriausia, ką gali padaryti bet kuris treneris.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Šarūnas Jasikevičius

M.Jamesas mato Šaro ranką „Žalgiryje“ ne tik stebėdamas rungtynes per televiziją.

Vilkėdamas Atėnų „Panathinaikos“ ir Milano „Olimpia“ marškinėlius, prieš Šarūno Jasikevičiaus vadovaujamą „Žalgirį“ amerikietis rinko tik vid. 9,8 taško ir 10 naudingumo balų.

Tai toli gražu ne Mike'o Jameso lygos skaičiai.

Palyginimui, šį sezoną Maskvos CSKA lyderis renka vid. 18,7 taško ir 19,6 naudingumo balo, patekdamas į atitinkamai Eurolygos geriausių žaidėjų penketuką ir šešetuką.

Kaip Eurolyga.lt pasakoja Mike'as Jamesas, gerai treniruojamos komandos dažniausiai imasi prieš jį veiksmų visų rungtynių metu. Nėra vieno rakto, kuris užrakintų šią taškų mašiną.

„Geriausi treneriai stato tave į kitokias situacijas: tai keičiasi dengiamaisiais, tai dvigubina gynybą po užtvarų, tai verčia eiti į kairę ar dešinę, pasitinka per užtvaros apačią. Man tenka susidurti su daug skirtingų gynybų. Kai tik pradedu pataikyti, jie iškart keičia gynybos sistemą, – tikino M.Jamesas. – Taip kad šis treneris neblogai sustato gynybą. Jam labai neblogai sekėsi tą daryti praėjusį sezoną. Tikiuosi kažko panašaus ir Maskvoje.“

M.Jamesas apie KC Riversą: „Gera, kad jis grįžo į Eurolygą. Įsivaizduoju, kad jis labai laimingas ir tuo mėgaujasi. KC yra veteranas. Jis gali pataikyti ir bus solidus. Jis jums tikrai padės.“

M.Jamesas ne visada būna toks pozityvus.

Tviteryje jis viešai aiškinosi santykius su Milano „Olimpia“ klubu, kai komandos vairą perėmęs Ettore Messina iš pradžių jam žadėjo svarbų vaidmenį savo ateities vizijoje. Galiausiai Milanas įsigijo kitą atakų organizatorių Shelviną Macką.

„Staiga aš nebereikalingas. Įdomi koncepcija“, – rašė M.Jamesas.

Tviteryje M.Jamesas užsidirbo net 5 tūkst. baudą iš Eurolygos, kai paprašė paaiškinimo apie žingsnių traktavimą, savo epizode paminėdamas ir Jamesą Hardeną, kurio firminį judesį jis pats atkartojo Eurolygos ringe.

Išpeikė autobuso vairuotoją, kuris CSKA komandą iš pradžių nuvežė į ne tą viešbutį, o į tą, kurį reikia, paleido eiti pėstute.

Jis drąsiai plojo „Phoenix Suns“ savininkams, kai šie atleido klubo generalinį vadybininką Ryaną McDonough.

„Pačiu laiku, jau seniai taip reikėjo“, – nukirto krepšininkas.

Pagirtas už drąsų tviterio įrašą, M.Jamesas pridūrė: „Tiesiog rašau, ką jaučiu.“

„Tai tiesiog dalykas, kuriuo naudojuosi, kai man nuobodu, – paklaustas, kas jam yra tviteris, Eurolyga.lt pasakojo M.Jamesas. – Tiesiog įsijungiu tviterį ir rašau visokiomis temomis. Žmonės taip su manimi gali bendrauti.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas

Kai tik tviteris ėmė čiulbėti vis garsiau, iš pradžių M.Jamesas jį naudojo tiesiog pasirašinėti nesąmones su savo bičiuliais. Bet gavęs daugiau pripažinimo krepšinio aikštėje, amerikietis tapo vienu skambiausių tviterio čiulbuonėlių Europos krepšinyje.

Kiekvienas aštresnis 24 tūkst. sekėjų turinčio žaidėjo pasisakymas dabar cituojamas visoje Europoje. Ir amerikiečiai su pasimėgavimu kramtė M.Jameso eilutes apie atleistą „Suns“ vadovą.

„Aš žmogus, turintis nuomonę. Man patinka garsiai kalbėti apie dalykus. Mano nuomone, tviteris yra skirtas saviraiškai. Aš toks esu ir kasdieniame gyvenime“, – Eurolyga.lt paaiškino M.Jamesas.

Krepšininkas nežino, ar atvirumas labiau jam padeda, ar kenkia. Jis tiesiog to nesureikšmina.

Bet kaskart spausdamas „tweet“ mygtuką, M.Jamesas supranta, kur tai gali nuvesti.

„Daugeliu atveju aš žinau, kaip gali išsirutulioti ta istorija. Kartais žinau, kad mano nuomonė daug kam nepatiks. Bet kartais tiesiog turi gyventi su savo nuomone ir priimti to pasekmes“, – pridūrė krepšininkas.

Per 18 tūkstančių žinučių tviteryje M.Jamesas pamatė negailestingą pasaulį.

Jo akimis, tviteryje žmonės dažnai būna netikri ir sako dalykus, kurių nedrįstų ištarti į akis.

„Ko gero, galimybė pasislėpti už kompiuterio ekrano žmonėms suteikia papildomų jėgų, – neabejoja M.Jamesas. – Koks skirtumas.“

Bet pats M.Jamesas niekada nesislepia po neigiamais komentarais.

Sykį vienas „Fenerbahče“ fanas iš Stambulo jam parašė: „Tau tiesiog sekasi. Tu nesi geras žaidėjas.“

M.Jamesas ramiai atrašė: „Kartais geriau būti sėkmingu, nei geru.“

Krepšininkas jau ne kartą sureagavo į skeptikų pastabas ir atšovė jiems tiesiogine žinute.

M.Jamesas šypsosi. Kritikai jo nejaudina. Daugeliu atveju tokios žinutės jį tik prajuokina.

View this post on Instagram

Year 8.....

A post shared by Michael James (@mrnatural_05) on

Jis pastebėjo, kad dažnai tie kritikai būna labai emocionalūs žmonės. Daugeliu atveju jie stato už varžybų baigtis lažybų bendrovėse, tad galbūt dėl to taip jautriai reaguoja socialiniuose tinkluose.

Jis dažnai sulaukia kaltinimų, kad „sujaukė eilutes“. Tokios žinutės M.Jamesui pačios juokingiausios – jis nė nenutuokia, kas tai yra.

Bet CSKA lyderis net sukruto kėdėje paklaustas apie rekomenduotinus Eurolygos tviterio profilius.

„O! – susimąstė M.Jamesas. – Jeigu norite sekti kažką panašaus į mane, tai išskirčiau Malcolmą Delaney ir Tyrese'ą Rice'ą. Kas dar čia daugiau tvytina? Chrisas Singletonas mėgsta patvytinti, bet jis kartais nieko nerašo.“

Kaip žmogų, kuris turi savo nuomonę, M.Jamesas rekomenduoja Kyle'ą Hinesą.

„Aš blogiukas dvynys, o jis gerasis dvynys, – šypsosi gynėjas. – Kyle'as Hinesas yra geroji mano tviterio pusė.“

M.Jamesas pastebėjo, kad tviteryje žmonių mėgstamas Luigi Datome. Pats neseka Stambulo „Fenerbahče“ italo, bet atkreipė dėmesį, jog šio žinutėmis dažnai dalijasi krepšinio gerbėjai.

Mike'as Jamesas už kadro ne toks, koks kartais atrodo aikštėje ir tviteryje. Ten jis dažnai būna efektingas, sprogstamas, agresyvus – nesulaikomas.

M.Jamesą daugelis su juo dirbusių krepšinio pasaulio žmonių apibūdina kaip puikų vyruką. Jie vertina amerikiečio požiūrį į darbą, atsidavimą komandai ir profesionalumą.

Galbūt kartais M.Jamesas pernelyg emocionaliai priima situacijas aikštėje, bet viskas tik iš didelės meilės krepšiniui.

„Galbūt atsidūrus netinkamose komandose jam buvo užklijuotos klaidingos etiketės?“ – samprotavo vienas pašnekovas.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas ir Aleksejus Švedas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas ir Aleksejus Švedas

Meilė krepšiniui užsimezgė dar vaikystėje, kai M.Jamesas išbandė daugybę sporto šakų: futbolą, amerikietišką futbolą, krepšinį, beisbolą, tenisą, bėgimą.

Tai štai iš kur tas jo kojų darbas!

M.Jamesas įsitaisęs tokias spyruokles, kad Eurolygos arenų ūkvedžiai dairosi per petį atsarginio krepšio, kad tik nereiktų keisti to aikštėje. M.Jamesas kraipo pečius – visko gali būti. Juk kiekviena sporto šaka suteikia skirtingų ginklų.

Bet iš visų užsiėmimų Mike'as visada labiausiai mylėjo krepšinį. Išsikviesti keletą draugų pamėtyti į krepšį būdavo tiesiog paprasčiau. Kartais nedidukas vaikinas pats eidavo į krepšinio parką ir ten pasisiūlydavo prisijungti pažaisti.

Ir jam sekėsi. Dėl to M.Jamesui greitai buvo užklijuota „The Natural“ pravardė, kuria jis pasivadinęs ir tviteryje – TheNatural_05.

„Išbandžiau daug sporto šakų ir labai greitai už jų užsikabindavau, įsisavindamas tuos žaidimus greičiau nei dauguma kitų vaikų. O „The Natural“ dažniausiai sakoma tada, kai kokia nors sporto šaka natūraliai tarsi yra kraujyje“, – paaiškino M.Jamesas.

Pernai visi sureikšmino mano rezultatyviausio Eurolygos žaidėjo titulą, kai buvau antras Eurolygoje pagal rezultatyvių perdavimų skaičių. Bet niekas niekada apie tai nešneka.

Portlando krepšinio aikštelėse gimė tikra taškų mašina.

Per savo karjerą M.Jamesas neturėjo mažesnio nei 10 taškų vidurkio.

2013–2015 m. snaiperis Izraelyje rinko vid. 22,8, antroje Italijos lygoje – 21,6, Graikijoje – po 21 tašką.

Praėjusį sezoną jis atsiėmė Alphonso Fordo garbei skirtą rezultatyviausio Eurolygos krepšininko apdovanojimą.

Nors pats M.Jamesas savo žudiko instinkto nesureikšmina. Jo akimis, žmonės pamiršta kitas jo žaidimo savybes.

„Aš visada galėjau rinkti taškus, bet, manau, darau daug kitų dalykų, – pabrėžia M.Jamesas. – Tiesiog taškų rinkimas visiems įsimena labiausiai. Pernai visi sureikšmino mano rezultatyviausio Eurolygos žaidėjo titulą, kai buvau antras Eurolygoje pagal rezultatyvių perdavimų skaičių. Bet niekas niekada apie tai nešneka.

Kai renki daug taškų, o tavo komanda neskina pergalių, tau klijuojama savanaudžio etiketė. Žmonės tada nekalba daugiau apie nieką kitą, tik kaip taškų rinkimą.

Kai laimi, gauni visą šlovę. Visi tik ir kalba, kokia gera tavo komanda. Bet kai tik pralaimi... Tai yra pripažinimo kaina.

Tas pats, jeigu nesisektų „Žalgiriui“. Tada visi kaltina žaidėjus, trenerį. O prie pergalių visi atrodo nuostabūs. Tiesiog toks tas krepšinis.“

„Scanpix“ nuotr./Mike'as Jamesas
„Scanpix“ nuotr./Mike'as Jamesas

M.Jameso kelias pripažinimo link buvo ilgas ir duobėtas.

Nedaug kas pamena, kad gynėjas prieš septynerius metus karjerą pradėjo Kroatijoje, Zagrebo klube.

Rinkdamas 19,1 taško per rungtynes, tą patį sezoną M.Jamesas persikėlė į Izraelį, kur „Galil Elyon“ klube pakėlė rezultatyvumo vidurkį net iki 22,8 taško.

View this post on Instagram

Me and the lil bro @terrencejones1

A post shared by Michael James (@mrnatural_05) on

Nors Europoje ryškiai įsižiebė M.Jameso žvaigždutė, 2013–2014 m. sezoną jis žaidė antroje Italijos lygoje, kur Radviliškio dydžio miesto „Omegna“ klube rinko 21,6 taško.

„Kiekvieno kelionė būna skirtinga. Tuo metu manęs tai visai netrikdė, – Eurolyga.lt tikino M.Jamesas. – Taip, žaisti Eurolygoje man buvo svajonės išsipildymas. Bet aš tada galvojau apie daug konkretesnius dalykus – kaip patekti į pirmą lygą, kaip patekti į tam tikrą vietą, uždirbti tam tikrą kiekį pinigų. Kaip sužaisti geriau, kad mane pamatytų tam tikri žmonės.

Tikrai nekėliau sau tikslo iškart žaisti Eurolygoje. Visada norėjau čia žaisti, bet nesitikėjau, kad tai įvyks taip greitai, ir tapsiu vienu geresnių krepšininkų Eurolygoje.

Tose vietose aš tiesiog mėgavausi krepšiniu ir laiku su komandos draugais. Buvimu tose organizacijose. Tos mažesnių komandų organizacijos priminė šeimą. Ir tai buvo kelionės dalis, kuri man labai patiko.“

Prireikė dar 8 rungtynių Graikijoje, Rodo „Kolossos“ klube, kai 21 taško vidurkis atkreipė Vitorijos „Baskonia“ žvalgų akį.

Po pusantrų metų Vitorijoje ir dar vieno sezono Atėnų „Panathinaikos“ ekipoje M.Jamesas galiausiai sulaukė NBA šanso.

„Kas tas vyrukas? Kodėl jis dar ne NBA komandoje?“ – dar 2015-ųjų NBA vasaros lygoje išvydęs M.Jameso talentą stebėjosi Devinas Bookeris, kuris po trejų metų „Phoenix Suns“ klube rinks vid. 26,6 taško per rungtynes.

Kai po dvejų metų Las Vegaso vasaros lygoje gynėjas per šešerias rungtynes sukratė varžovams vid. 20,5 taško per susitikimą, „Suns“ nebedvejojo.

View this post on Instagram

Year 6..... #55

A post shared by Michael James (@mrnatural_05) on

Nors pirmąjį savo mėnesį NBA M.Jamesas rinko po 13 taškų ir 4,7 rezultatyvaus perdavimo, vėliau „Suns“ atleido juo pasitikėjusį trenerį Earlą Watsoną.

Su 10,4 taško ir 3,8 rezultatyvaus perdavimo vidurkiu nebetikęs pasikeitusiems „Suns“ bosams, vėliau amerikietis dar pabandė laimę „New Orleans Pelicans“, tačiau ten negavo progų pasireikšti.

Įdomu, kad M.Jamesas yra vienintelis dvišalį NBA kontraktą pasirašęs žaidėjas, taip ir neišsiųstas į G lygą.

„NBA pamačiau daug dalykų, kuriuos ir numačiau. Kad galiu ten žaisti. Kad galiu daryti įtaką. Bet dažnai viskas priklauso ne nuo tavo gebėjimų tam tikrame darbe, – samprotavo M.Jamesas. – Jeigu dirbi kažkokį darbą ir nepritampi prie kitų darbuotojų ar nepatinki vadovams, tai nebūsi sėkmingas. Priešingomis aplinkybėmis, tau viskas eis kaip iš pypkės. Krepšinyje labai svarbi tinkama situacija.“

View this post on Instagram

Great Win!!! On to the next

A post shared by Michael James (@mrnatural_05) on

Ar su 36-erių NBA rungtynių istorija baigsis ir M.Jameso kelionė stipriausioje krepšinio lygoje pasaulyje?

„Nežinau“, – pagalvoja M.Jamesas.

Amerikietis lieka atviras pasiūlymams, bet jis neapsikrauna tokiomis mintimis. Aišku, krepšininkas norėtų žaisti arčiau namų, tačiau jam gera ir Europoje.

„Manau, kad Europoje viršijau savo lūkesčius“, – pridūrė M.Jamesas.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas

Dar NBA sezonui nesibaigus grįžęs į Eurolygą M.Jamesas užbaigė krepšinio metus „Panathinaikos“ ekipoje.

Metikas iki šiol palaiko santykius su „Panathinaikos“ žmonėmis, tiesiog situacija tą 2018-ųjų vasarą susiklostė taip, kad M.Jamesas negalėjo su klubu eiti į priekį. PAO rikiavo sudėtį, teikė pirmenybę Nickui Calathesui ir nebegalėjo išlaidauti M.Jameso kontraktui.

„Jiems buvo logiškiau pasilikti Calathesą. Mes vienu metu buvome laisvieji agentai. Net jei aš galvočiau, kad aš 100 kartų už jį geresnis, jeigu jis galvotų tą patį, tik atvirkščiai, bet kokiu atveju PAO labiau apsimokėjo pasilikti jį dėl Graikijos pilietybės. Nickas yra vienas geriausių žaidėjų Europoje, todėl tas sprendimas buvo dar paprastesnis“, – skyrybų su PAO nesureikšmino M.Jamesas.

Su Milano klubu M.Jamesas išsiskyrė tviteryje keldamas klausimus dėl „Olimpia“ ekipos ir naujojo jos trenerio Ettore Messinos sąžiningumo. Bet dienos pabaigoje krepšininkas neturi nuoskaudų.

„Nelaikau savyje pykčio. Net ir dabar. Įvyko, kaip įvyko“, – tikina žaidėjas.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Mike'as Jamesas

Šiuo metu M.Jamesas yra rezultatyviausias ir naudingiausias CSKA žaidėjas.

Bet tai nepasotina krepšinio fanatiko.

„Jei atvirai, susidaro toks įspūdis, kad žaidžiu prasčiau nei pernai, – nustebino M.Jamesas. – Kažkokios prastos tos kelios paskutinės savaitės.

Aš sau griežtas. Turbūt labiau nei dauguma žmonių. Bet sezonas ilgas. Tikiu, kad esu geresnis nei pernai, nes per tuos metus daugiau išmokau. Tikiuosi tą parodyti sezono pabaigoje – su komandos rezultatais.“

Eurolygos čempionų titulas M.Jameso rankose užtildytų tuos skeptikus, kurie niršta skaitydami jo pasisakymus tviteryje. Bet M.Jamesui tai rūpi mažiausiai.

Palikimas Europoje, karjeros įspaudas – tai dalykai, kuriuos aptarinėja kiti. Tad visus pėdsakus jis palieka žmonėms.

„O aš pats tiesiog dievinu laimėti. Man labai patinka laimėti. Man tai daug svarbiau nei kitų nuomonės“, – reziumuoja Eurolygos žvaigždė.

Galite jį dievinti arba jo nekęsti, bet jo talentas Eurolygoje nepalieka abejingų. Kaip ir socialinėje erdvėje.

VIDEO: „Ginčas“: kas lemia tragišką „Žalgirio“ tritaškių pataikymą Eurolygoje?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?