15min jau rašė, kad Paulius Motiejūnas padėjo parašus ant naujos itin svarbios ilgalaikės sutarties.
Kauniečio vadovaujama Eurolyga pratęsė sutartį su sporto ir medijos kompanija IMG iki 2035-2036 m.
Tačiau tai nereiškia, kad visi trylika Eurolygos licencijas turintys klubai, tarp kurių yra ir Kauno „Žalgiris“ išlaikys tokius pat ilgalaikius įsipareigojimus – dabar galiojančios sutartys pasibaigs po kito sezono.
„The Athletic“ teigimu, kai kurie klubai galėtų palikti Eurolygą, jei nepratęs licencijų kontraktų, o tokia regimybė yra ir tampa labiau tikėtina sklindant kalboms apie NBA galimybę sukurti savas varžybas Europoje.
„Visi liekame kartu, – tvirtino Eurolygos vadovas Paulius Motiejūnas. – O mes ir toliau galvojame, kad galėtume labiau auginti savo lygą.“
Iš kitos pusės, jei NBA iš tiesų norėtų užkurti Eurolygai konkurenciją, JAV krepšinį valdanti milžinė galėtų pavilioti didžiuosius klubus į naują lygą.
Eurolygoje žaidžia 18 klubų, o ilgalaikes licencijas turi 13 komandų.
Dabartinė Eurolygos sutartis su didžiausiais komerciniais partneriais IMG baigsis po 2025-2026 m. sezono, kai finišuos ir trylikos licencijuotų klubų kontraktai. Tikimąsi, kad didieji klubai pratęs sutartis su Eurolyga, kurią patys valdo, irgi iki 2036 metų, kaip tai padarė IMG.
Nuo 2023 metų Eurolygos vadovo postą užimantis P.Motiejūnas tikisi, kad Eurolyga padidins pajamas, o tai leistų apsisaugoti nuo galimo NBA žengimo į Europos rinką.
„Stabilumas, – pagrindinį kozirį nurodė P.Motiejūnas, po sutarties pratęsimo su IMG. – Gerai žinoti, kad kažkas stovi užnugaryje ir dirba ranka į ranką, kad padėtų auginti produktą. Akivaizdu, kad turbulentiniais laikais reikia laikytis drauge. Tai labai svarbu.“
Kita vertus, NBA komisaras Adamas Silveris pareiškė, kad jo valdoma lyga „intensyviai“ nagrinėja galimybę sukurti naujas varžybas Europoje.
NBA vadovas nepateikė detalių, bet krepšinio politikos užkulisiuose verda diskusijos, ką ir kaip NBA galėtų padaryti senajame žemyne.
Pagal vieną tarp Europos komandų vadovų aptariamų versijų, NBA į naują lygą galėtų pakviesti jau egzistuojančius Europos klubus, o taip pat atverti duris naujoms komandoms.
Vienas šaltinių iš NBA anksčiau „The Athletic“ sakė, kad NBA gali priimti investicijas iš Persijos įlankos arabų valstybių.
NBA palaiko santykius ir su FIBA, kuri rengia savas Čempionų lygos varžybas, kuriose žaidžia ir Vilniaus „Rytas“.
FIBA generalinis sekretorius graikas Andreas Zagklis gruodį pareiškė, kad „kitas mėnuo parodys, kur nukeliausime šia kryptimi.“
Jei NBA pabandytų pritraukti dabartines Eurolygos komandas, P.Motiejūno vadovaujamos organizacijos sandoris su IMG turėtų blokuoti vertingiausiems klubams kelią į NBA europinį projektą, jei šis būtų vystomas be Eurolygos.
Naujame kontrakte yra naujos sąlygos, bet P.Motiejūnas ir IMG prezidentas Adamas Kelly atsisakė įvardyti, kokios jos yra.
A.Kelly teigimu, sąlygos nepririštos prie prie pajamų tikslų, kitaip nei dabartiniame sandoryje.
„Jei mes netenkiname jūsų, mes nesulaikytume žmonių neteisingais kontraktais, – sakė A.Kelly. – Kur efektyviai bendradarbiaujame, vertė matoma. Žinote, net jeigu turėtum kontraktą iki amžiaus pabaigos, bet dvi pusės būtų visiškai nepatenkintos ir nesutartų, toks kontraktas nebūtų nieko vertas.“
P.Motiejūnas tiki, kad dabar Eurolyga yra geresnėje padėtyje.
„Aišku, kad mes stipresni, nes žinome, kokia ateitis mūsų laukia, – po sutarties pratęsimo su IMG sakė lietuvis. – Mes stipresni, nes liekame kartu ir savo pusėje turime stiprų partnerį. O gandų nekomentuoju.
Mes nežinome, kas vyksta kitur, bet žinome, kad turime stipriausią Europos lygą. Turime stipriausius partnerius pasaulyje iš medijos pusės. Tad turime daug kortų savo rankose ir matome, kaip lyga gali augti ir likti stipriausia. O ką darys NBA, matysime, ką jie patys praneš, o jei paskelbs, apie tai ir pakalbėsime.“
P.Motiejūnas tikino, kad nemato NBA kaip grėsmės, bet pridūrė, kad pasirengęs kalbėtis su JAV krepšinio milžine taip pat.
A.Kelly teigimu, užkurti naują lygą Europoje nebūtų lengva. Eurolyga būtų akivaizdi konkurentė, bet Europoje yra ir daugiau savitumų.
„Žengdamas su naują lyga į Europos rinką, sutiksi iššūkius, su kuriais susiduria futbolas bandydamas užkurti Superlygą, – sakė A.Kelly. – Sirgaliai yra saviti Europos sporte, įsitvirtinę prekės ženklai išlaiko jėgą ir galią. O kalbant apie Europos krepšinį, visi ženklai yra aplink Eurolygą.... NBA susidurtų su reikšmingais iššūkiais, jei bandytų įžengti į šį regioną. Labai labai sunku sukurti geriausią produktą; mes demonstravome augimą anksčiau, pastaruosius 8-9 metus ypač.“
Šiuo metu Eurolygoje rungtyniauja 18 klubų, o A licencijas turi trylika, kurie gali žaisti turnyre kiekvieną sezoną.
Kitos komandos patenka į Eurolygą kitaip, o P.Motiejūnas neatmetė galimybės, kad turnyre gali padaugėti komandų.
Eurolygos vadovas tikisi, kad Eurolyga toliau augins pajamas. Tai yra kertinis dalykas kai kuriems klubams, nes Europos krepšinio ekonomika neprilygsta JAV sportui ar Europos futbolui.
Krepšinio komandos uždirba iš bilietų ir transliacijų, gauna pinigų iš rėmėjų, keli klubai galbūt metų pabaigoje ir sulaukia pelno, bet dauguma turtingiausių krepšinio klubų laikosi nuostolingai. Todėl kartu su lygomis ieško naujų kelių, kaip uždirbti.
Eurolygai rūpintis transliacijomis, reklaminiais sandoriais, renginių pajamomis nuo 2016 metų padeda IMG. A.Kelly tikino, kad nuo bendradarbiavimo pradžios pajamos išaugo penkis kartus.
Kitais metais Eurolygos finalo ketverto turnyras pirmą kartą vyks Abu Dabyje, o A.Kelly planuoja tartis su technologijų kompanijomis dėl naujų galimybių. „Visos šios organizacijos supranta sporto Europoje jėgą, o kai kalbama apie krepšinį, Eurolyga yra geriausia iš geriausių“, – tvirtino jis.