Didžiausia naujovė – prabangos mokestis, kurį jau po trejų metų teks mokėti didžiausiems išlaidūnams.
Tokia taisyklė ne vienerius metus galioja stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje NBA, tačiau Europoje bus pritaikyta pirmą sykį.
„Finansinio stabilumo ir sąžiningų finansų taisyklės pirmiausia buvo pritaikytos 2014–2015 m. sezone, siekiant apsisaugoti nuo atskirų klubų finansinės rizikos, ribojant klubo akcininkų indėlį ir skatinant verslo rezultatus, – pranešime spaudai skelbia Eurolyga.
– Naujosios taisyklės (kurios pavadintos Konkurencingo balanso standartais (CBS), – past.) egzistuos drauge ir bus skirtos tam, kad užtikrintų minimalų ir maksimalų atlyginimų lygį.“
Taisyklės bus taikomos A licencijų su Eurolyga turėtojams. Tarp jų – ir Kauno „Žalgiriui“.
Suprasti akimirksniu
- Iš viso lygoje šiuo metu varžosi dvylika A licencijas (ilgalaikes sutartis su Eurolyga) turinčių klubų:
- Kauno „Žalgiris“, Madrido „Real“, „Barcelona“, Vitorijos „Baskonia“, Atėnų „Panathinaikos“, Pirėjo „Olympiakos“, Milano „Olimpia“, Stambulo „Anadolu Efes“, Stambulo „Fenerbahče“, Tel Avivo „Maccabi“, Miuncheno „Bayern“, Vilerbano ASVEL.
- Tryliktasis – Maskvos CSKA – yra suspenduotas neribotam laikui dėl Rusijos pradėto ir tęsiamo karo Ukrainoje.
Bus skaičiuojamas šių klubų biudžetų vidurkis ir pritaikytos „grindys“, „lubos“ bei bazinis lygis.
A licencijas turintys klubai privalės išleisti mažiausiai 32 proc. nuo biudžetų vidurkio savo žaidėjų algoms.
Pavyzdys – jei klubų biudžetų vidurkis sieks 30 mln. eurų, tuomet krepšininkų atlyginimams bus privaloma išleisti mažiausiai 9,6 mln.
„Lubų“ taisyklė – gerokai sudėtingesnė. Eurolyga skelbia, kad krepšininkų atlyginimams bus galima išleisti ne daugiau 60 proc. minėto vidurkio.
Tiesa, į algų krepšelį bus galima neįtraukti U23 krepšininkų, ilgalaikių komandos žaidėjų (daugiau nei 3 sezonai klube, – past.) ir sunkias traumas patyrusių atletų uždarbių. Taip pat bus leidžiama pritaikyti vieną vidutinės trukmės išimtį.
Kaip ir NBA lygoje, prabangos mokestis priklausys nuo to, kaip labai bus viršytos minėtos išlaidos – pradedant nuo to, kad tektų susimokėti papildomus 50 centų už kiekvieną viršytą eurą.
Jei klubo išlaidos bus gerokai didesnės nei kitų A licencijas turinčių komandų, tuomet ir prabangos mokestis sparčiai kils į viršų.
Klubams taip pat reikės atitikti ir bazinį išlaidų žaidėjų algoms lygį.
Jis sieks 40 proc. kitų klubų biudžetų vidurkio ir, skirtingai nuo „lubų“ lygio, bus leidžiama neskaičiuoti dviejų didžiausių kontraktų.
Į šį lygį neįsiteksiantiems klubams taip pat teks mokėti prabangos mokestį. Tiesa, šiek tiek mažesnį nei viršijus atlyginimų „lubas“.
Surinktas prabangos mokestis bus išdalinamas ekipoms, kurios įsitenka nustatytuose reikalavimuose.
Taip pat būtina pažymėti, kad klubai, neturintys ilgalaikių sutarčių su Eurolyga, galės išleisti ir mažiau savo žaidėjų algoms nei nustatytas vidurkis.
A licencijų turėtojų biudžetų vidurkis bus skaičiuojamas vertinant dvejus paskutinius metus.